1

Subiect: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

Avand o problema cu algele, caut solutii pentru exterminarea acestora.
Am nevoie de o circulatie mai buna a apei si de o lampa UV. Credeti ca filtrul "Aquael Internal UNI 750 UV" ar fii o solutie castigatoare? Este clar ca este mai ieftina si ar fii mai simplu de utilizat.
Astept parerile voastre, eventual ale unor persoane care il utilizeaza.
http://www.happypets.ro/aquael-internal … p-746.html     Are cineva specificatii tehnice pentru el?
Merci si numai ape limpezi smile!

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

2

Re: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

Nu-i bun de nimic acest filtru pentru sterilizarea cu uvc.Are doar un led uv simplu care nu are nici un efect.Poti cumpara unul extern pe care-l  pui pe filtrul extern .
Aici http://www.happypets.ro/sterilizatoare-uv-c-13_177.html

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

3

Re: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

Ok, merci! Stiam de acestea. Cautam doar o alternativa mai ieftina big_smile .
Dintre cele de la aquamedic, un UV de 5W credeti ca ar fii de ajuns la 200l? dupa specificatiile lor sunt la limita, iar fata de unul de 9W diverenta de pret nu este mare.

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

4

Re: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

Ia de 9w sa fie sigur,oricum dif. de pret nu este mare.Ce filtru extern ai?

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

5

Re: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

Am un tetratec600 extern, si intern am o pompa de apa de 900l/h la care am atasat "buretele" de la un filtruaquaell. Cel intern e provizoriu. Il folosesc pentru a creea curenti mai puternici care sper sa ma ajute in lupta cu algele.

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

6 Editat de Lorenzo (2009-11-13 22:38)

Re: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

La 200L apa tetratecul extern de 600 este foarte mic,si asta ar putea fi una dintre problemele cu algele.Te sfatuiesc sa cumperi unul mai mare de peste 1000L/h si neaparat un uv-c.La filtrele externe debitele sunt calculate fara materialul filtrant si real au cu 20%-30% in minus.Ex 600 este bun pt.80L apa si nu la 200L.Eu de exemplu la 200Lbrut(150Lnet) cu ciclide malawi  am un resun extern de 1600L/h (pt.filtrare biologica)cu uvc(11w) incorporat plus un intern de 1400L/h(pt. filtrare mecanica).Nu am alge deloc,doar geamul din fata il curat odata la 2 saptamani.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

7

Re: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

este cam mic de 9w,la 200 L cel putin 11w.

8

Re: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

La un debit de 600l/h este suficient de 9w dar pt. o eficacitate mai mare se poate pune si de 11w.Puterea uv-ului se pune in functie de debitul filtrului extern si nu dupa volumul acvariului.Debitul optim este dat de lungimea becului , cu cit becul e mai mare cu atit debitul poate sa fie mai mare.Deci intr-un filtru cu debit mic se pune uv de putere mica(sau mai mare) dar intr-un filtru cu debit mare nu se pune niciodata uv de 5,7w.Acele milisecunde cu care trece apa printr-un filtru cu debit mare si uv mic,nu ajung ca sa strerilizeze apa.
O alta caracteristica este durata de functionare, un uv de 11w folosit 4 ore ar fi aproximativ similar cu un uv de 9w folosit 7 ore si cum becurile uv au o durata limitata de functionare(5000-6000 ore) cu cit e mai mare cu atit mai bine.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

9

Re: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

eu m-am referit strict la 200L , volumul acvariului, nu la debitul filtrului.:D:D
daca omul vrea ca totul sa fie ok , va trebui sa faca o gaura in buget;)

10

Re: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

Asa ziceam si eu ca trebuie un filtru extern mai mare la 200L+uv-c

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

11

Re: filtru intern Aquael Internal UNI 750 UV

Merci mult! Inteleg cum sta treaba si cu prima ocazie o sa fac o "gaura" in buget lol Oricum, pentru moment vad ca sunt pe drumul cel bun. Am schimbat perlonul din canistra cu unul nou, si am primit bonus de la pepika 2 fiole cu bacterii . Nu am fost foarte increzator la inceput, dar au inceput sa faca treaba. Se pare  ca  acvariul fusese si putin deciclat.
Numai ape limpezi!

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...