1

Subiect: salutare

Bine vam gasit...sunt incepator in acest domeniu deci astept sfaturi pareri , critici cat mai putine  :stupid
Am 2 acvarii unu plin cu guppy si plante smile se si observa si foarte mult puiet  :crap  :bf
Al doilea fara plante...la un momendat am vrut sa dau un peste si nul puteam prinde de plante,si leam donat pe toate de nervi,acu regret ca arata ciudat. dar o sa imi cumpar altele pana atuncea lipsa :sevil
Am o intrebare...in acvariu fara plante mi sa stricat incalzitoru am reusit eu sal repar dar mai jos de 30 C nu pot scadea temperatura pana imi cumpar altu  las  acvariu fara incalzitor sau cu ? cred ca o sa fac o ciorba daca il las momentan e scos , e ideea am aer conditionat si imi bate direct in acvariu si imi raceste apa destul de mult  :fcry

Reparatii PC , Instalare Windows PC  Telefon 0725636629

Re: salutare

Bine ai venit Florin!
   Substratul din primul acvariu de ce l-ai combinat asa colorat? Si sa lasi liber in dreptul geamului din fata ca nu se vad pestii de Egeria smile
   In acvariul 2 am vazut Agamyxis, carasi, hoplo... ma mir cum de nu-ti mor pestii acolo, astia sunt fabrici de amoniac, sa nu mai spun ca nici compatibili nu sunt.

3

Re: salutare

Wow in sfarsit am aflat si eu denumirea pestelui  Agamyxis smile)multumesc , acolo este o cradina zoo , pai decese nu am in acvariu  mad si cum sunt incepator am vrut sa am din fiecare cel putin o pereche , in celalt mam axat pe guppy am luat boala asta de la un coleg , Nisipu e asa de colorat deoarece am vrut ceva diferit , iar cu plantele povestea e in felu urmator cum am zis ca am donat toate plantele .... vazand ca am niste bortoase am pus rapid plantele sa nu pierd puii :acv pentru ca e prima nastere in acvarile mele si na....ma intelegi o sa le modific cand ies toti puii  :apl

Reparatii PC , Instalare Windows PC  Telefon 0725636629

4

Re: salutare

Bine ai venit...in acvariul neplantat ai o mica priblema cu incopatibilitatea..intre pesti..caraselul nu are ce cauta acolo...si pe langa asta...cred ca is prea multi pesti...cati litri are..si cati pesti sunt in el?  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

5

Re: salutare

Acvariu acela are 80 de L  , imi recomanzi sa ii dau mai departe  sad iar pesti am 16-18 pesti

Reparatii PC , Instalare Windows PC  Telefon 0725636629

Re: salutare

Bine ai venit  :sok

7

Re: salutare

multumesc frumos ,bine vam gasit , team gasit

Reparatii PC , Instalare Windows PC  Telefon 0725636629

Re: salutare

Salut si bine ai venit !

ad1tz4 A scris:

am aer conditionat si imi bate direct in acvariu si imi raceste apa destul de mult

Fericitule ! Daca nu scade sub 23 de grade mai bine lasa fara incalzitor. Poti sa pui o bucata de polistiren pe latelala in care bate aerul , sau sa deviezi jetul de aer cumva ...

9

Re: salutare

ad1tz4 A scris:

Acvariu acela are 80 de L  , imi recomanzi sa ii dau mai departe  sad iar pesti am 16-18 pesti

eu zic ca sunt multi...nu iti recomand sa ii dai...doar... pastreazai din partea mea...dar nu sunt compatibili uni cu alti...atat , si in cazul asta sar putea sa ai pierderi si nimeni nu ar vrea asta asai?

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

10

Re: salutare

ad1tz4 A scris:

...la un momendat am vrut sa dau un peste si nul puteam prinde de plante,si leam donat pe toate de nervi,....

lol  Te inteleg...... Si eu am fost aproape (de vreo 2 ori), sa dau tot ce am in acvariu ptr ca nu puteam sa prind cate un peste.   :stupid

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: salutare

BGD46 A scris:
ad1tz4 A scris:

...la un momendat am vrut sa dau un peste si nul puteam prinde de plante,si leam donat pe toate de nervi,....

lol  Te inteleg...... Si eu am fost aproape (de vreo 2 ori), sa dau tot ce am in acvariu ptr ca nu puteam sa prind cate un peste.   :stupid

Pai daca nu stiti sa prindeti un peste lol  lol  lol
Ia incercati voi in felul urmator:
(1) Bagati minciogul in apa cu 2-3 minute inainte de a incepe operatiunea si lasati-l in zona in care le dati de obicei de mancare la pesti.
(2) Dupa ce au trecut cele 2-3 minute opriti filtrul, in felul asta toti pestii vor veni in zona respectiva.
(3) Le dati foarte putina mancare, cel mai indicat fulgi bine maruntiti.
(4) Ochiti pestele pe care doriti sa-l prindeti.
(5) Deplasati plasa foarte incet spre el, in cazul in care fuge nu il urmariti !!! Lasati-l ca sigur va reveni. Daca il urmariti mai mult de 15-20 cm operatiunea este compromisa, pestele respectiv va intra in plante si nu va mai iesi curand de acolo.
(6) Daca pestele a intrat in plasa impreuna cu alti pesti ii scoteti pe toti si ii puneti intr-un alt bazin (galeata), iar acolo veti face mult mai usor sortarea.

In felul asata am prins 3 MG in mai putin de 5 minute si alta data o femela si un mascul de neon tot cam in 5 minute, fara nici o bataie de cap, practic mi-au intrat singuri in plasa cu ochii dupa mancare. In bazin erau multe plante, chiar imi era groaza la gandul ca trebuie sa-i prind. Va recomand data viitoare sa incercati metoda asta  :fok

P.S. Inainte faceam la fel ca voi  :stupid

12

Re: salutare

hehe:D multumesc pentru sfat,si asa mai aveam de prins un peste sagica si tot ma chinuiam big_smile o sa incerc cum miai zis tu exact..eu pana acu le mai puneam si mancare si nimik sa vedem cu filtru daca e o dif

Reparatii PC , Instalare Windows PC  Telefon 0725636629

13 Editat de ad1tz4 (2012-05-16 01:31)

Re: salutare

Am mai achizitionat un acvariu de 80L big_smile in totalam 3 micutze  :fok o sa fac poze maine si o sa le atasez :frogp
si am o intrebare nu am gasit sa citesc , niste colegi dupa forum mau ajutat cu plante sa imi decorez acvariu si intamplator am luat si niste creveti , care este rolu lor , ii am in acvariu cu puiet  :frog  mad sa imi fac griji si sai scot ?

Reparatii PC , Instalare Windows PC  Telefon 0725636629

Re: salutare

Daca este in acvariul cu puiet nu cred ca sunt in pericol daca apa are valori normale (amoniac 0, nitriti 0-0,2, nitrati 5-30)