Subiect: Intrebari circulatie apa si filtrare

Salutam!

La acvariul de aici am facut un upgrade cu un decor Ekol Root de dimensiuni 100x40. Bineinteles ca nu are atat ci mai putin in lungime cu vreo 3 centimetri. Ca sa evit intrarea pestilor in spatele lui am luat niste burete grosier albastru din Hornbach (50x50), l-am taiat in doua, apoi fiecare jumatate am indoit-o in doua gen U si am prins-o cu bride de laterale. Astfel am reusit sa evit intrarea pestilor pe acolo. Cum acvariul are 45 in inaltime iar decorul 40 si eu incerc sa tin coloana de apa pe la 43 ramane loc si pe acolo si mai intra cate un nebun. Aici sper sa ma sfatuiti ce sa pun in partea de sus. Eu ma gandeam la un material gen cum e la minciog prins cumva cu niste cleme de marginea de sus. Am mai dat o gaura undeva in dreapta si am pus acolo iesirea de la o pompa Eheim 1002, astfel am ascuns in spatele decorului incalzitorul si in-ul\out-ul filtrului extern. Intrebarea mea este daca e ok asa circulatia apei/filtrarea. Nu sunt convins ca in-ul si out-ul isi fac treaba bine acolo in spate. Mentionez ca mai am o pompa in fata.
A doua intrebare este daca pot opri aceste pompe pe timpul noptii. Voi cum procedati? Atasez si cateva poze.

><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>
¯`·.¸.  . .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´

Re: Intrebari circulatie apa si filtrare

Nimeni cu un sfat?

><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>
¯`·.¸.  . .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´

Re: Intrebari circulatie apa si filtrare

eu zic cel mai bine ar fi sa incerci cu perlon; il poti modela exact dupa cum vrei singura problema pe care o vei avea ar fi aceea ca perlonul se va murdari repede si va trebui spalat sau schimbat.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

4

Re: Intrebari circulatie apa si filtrare

Decorurile 3D au o tehnologie destul pe precisa, cind este vorba despre montaj:
   - in cazul in care nu este posibila potrivirea perfecta a dimensiunilor, se alege un decor mai mare, care este ajustat la dimensiunile peretului din spatele acvariului
   - fixarea se face etans pentru evitarea depozitarii intre decor si sticla, a mizeriei sau a altor elemente/vietuitoare aflate in masa apei.
   - fixarea tubulaturii sau a altor accesorii necesare se face de asemenea urmarind etanseitatea la manipularea acestora, cu ocazia operatiunilor de intretinere.
   Pentru lamuriri suplimentare, adresati intrebari titularului acestui subiect: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … a-comanda/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Intrebari circulatie apa si filtrare

Multumesc, se poate inchide acest topic.

><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>
¯`·.¸.  . .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´