Subiect: Boala comuna la guppy si zebre- ajutor, sfaturi

Am un acvariu de 45 de litri, in care sunt combinate speciile de pesti: xipho(2), guppy(4), molly(1), zebre(3), sanitari(3).
In ultimele 5 zile mi-au murit 3 pesti care nu prezentau niciun simptom  si de 2 zile am observat la o zebra si la unul dintre guppy ca nu mai au codita (este oarecum roasa). Le-am cumparat de la petshop un medicament pe care mi l-a recomandat tipul de acolo, este de culoare verde si se numeste Baktopur.
Initial, cand au murit cei trei pesti am crezut ca poate s-a intamplat din cauza ca una dintre zebre este destul de maricica in comparatie cu ceilalti pesti, este foarte curioasa si vioaie si m-am gandit ca i-a ciupit...dar acum am observat pestisorii astia care au codita roasa.

Va rog sa imi spuneti ce boala ar putea fi si ce ar trebui sa fac.

Mentionez ca este primul meu acvariu. Il am de vreo 3 saptamani si contine:

1. incalzitor (apa are 26 de grade)
2. filtru de apa
3. pompa de oxigen
4. 2 plante
5. capacul este facut acasa si are un bec economic de 15 W

Am schimbat apa o data pe saptamana si am folosit Tetra Safe pentru tratarea apei. Am tinut lumina aprinsa doar ziua si pompa de oxigen la fel (am lasat-o sa functioneze doar ziua). Filtrul pentru apa si incalzitorul functioneaza non-stop.

Va multumesc si scuze daca am scris prea mult, dar ma gandeam ca sunt necesare cat mai multe detalii.

Re: Boala comuna la guppy si zebre- ajutor, sfaturi

Am uitat sa mentionez ca am pus in apa o lingurita de sare (asa mi-a spus cineva care a avut pesti ca este bine pentru guppy).
Multumesc.

3

Re: Boala comuna la guppy si zebre- ajutor, sfaturi

Pestii cand i-ai pus in cele 3saptamani?Acvariul este ciclat?

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: Boala comuna la guppy si zebre- ajutor, sfaturi

Nu, acvariul nu a fost ciclat inainte sa pun pestii pentru ca nu am stiut de aceasta "tactica", ca sa spun asa. Am aflat abia dupa ce am gasit site-ul acesta si am citit mai multe chestii. Le-am cumparat aseara un alt medicament care se numeste omnipur, pt ca am fost la un alt petshop sa cer informatii si baiatul de acolo mi-a spus ca ceea ce aveam eu inainte este doar pt. bacterii, in timp ce acesta este si pentru bacterii, dar si pentru ciuperci. Zebra pare sa se simta bine si am impresia ca i se reface codita. Sa vedem ce se mai intampla...o sa-i urmaresc cu atentie. Le am mai pus vreo 3 plante, pentru mai mult oxigen si mai putin CO2 big_smile.
Sa auzim de bine!

5

Re: Boala comuna la guppy si zebre- ajutor, sfaturi

Nu mai baga chimicale ca nu-s asa de stralucite.Uneori ajuta dar de multe ori fac mai mult rau decat bine.Eu zic sa le dai mancare foarte putina si sa schimbi zilnic 15% din apa timp de 7 zile.Oxigenarea sa fie buna si temperatura ridic-o la 29-30 grade.Apa este clara sau incetosata?

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: Boala comuna la guppy si zebre- ajutor, sfaturi

nu le mai pune sare, fie ea si neiodata, daca ai cory pot fi afectati foarte rau si nu numai cory, sfatul meu reunta la sare

Re: Boala comuna la guppy si zebre- ajutor, sfaturi

Lorenzo A scris:

Nu mai baga chimicale ca nu-s asa de stralucite.Uneori ajuta dar de multe ori fac mai mult rau decat bine.Eu zic sa le dai mancare foarte putina si sa schimbi zilnic 15% din apa timp de 7 zile.Oxigenarea sa fie buna si temperatura ridic-o la 29-30 grade.Apa este clara sau incetosata?

Apa este clara. Ok, multumesc mult pentru sfaturi, o sa le urmez sa vad ce se intampla.
O seara placuta.:)

8

Re: Boala comuna la guppy si zebre- ajutor, sfaturi

Sa ne tii la curent cu acvariul

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta