1 Editat de archangel22 (2012-05-17 21:39)

Subiect: Ce planta este?

Va salut, am o planta in acvariul cu creveti de care nu stiu nimic, este la fel de cand am luat-o, nu s-a mai dezvoltat deloc dar nici nu s-a uscat, am scos-o pentru ca am niste raci obraznici care se cam dau la ea. As dori sa stiu ce planta este ca sa-i pot oferi conditiile necesare! Multumesc

Re: Ce planta este?

nu va grabiti...pe rand

3

Re: Ce planta este?

Daca te intereseaza asa de mult si ai rabdare incerca sa o gasesti aici:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/all.php

Re: Ce planta este?

am mai vazut link-ul dat de tine si la alt subiect...m-am uitat, din pacate nu am gasit

Re: Ce planta este?

Cred ca este Cyperus helferi, am avut-o si eu in trecut si dupa ce am tinut-o vreo 2 luni timp in care nu a crescut deloc m-am plictisit de ea si am aruncat-o

Re: Ce planta este?

hmmmm nu cred ca este Cyperus helferi...are radacina ca anubiasul gen rizom...a fost in substrat si se pare ca a putrezit radacina, voi incerca sa o pun pe o buturuga poate ii merge mai bine..

Re: Ce planta este?

Sunt multe sanse sa nu fie o planta de acvariu... deci ia atlasul botanic in fata si caut-o lol

Re: Ce planta este?

Aia este 99,99%avea radacina identica si frunzele la fel, daca-i rupi frunza are un miros intepator, nici eu nu cred ca este de apa ...

Re: Ce planta este?

posibil sa nu fie de apa....nu am cumparat-o personal din magazin, o am de la un prieten