1

Subiect: Incepator printre incepatori :))

Salut, va rog sa imi permiteti a ma prezenta... ma numesc Catalin si sunt din Bucuresti, acum cateva luni m-am ales cu un acvariu (daca ii poti spune asa smile) ) de aproximativ 15L in care erau 2 guppy si intr-un final desi credeam ca nu o sa se prinda de mine aceasta pasiune uite ca am ajuns sa imi procur un acvariu de 63 L (60x30x35) si acum urmeaza partea cea mai interesanta adica amenajarea si popularea acestuia.

       Ce urmeaza sa vedeti reprezinta opera unui incepator printre incepatori si in limita posibilitatilor ma voi conforma sfaturilor veteranilor.

       Privind amenajarea acestuia mentionez ca mi-am procurat 2 "craci" care mometan sunt la "inmuiat" si care vor inlocui bucata de plastic din mijlocul acvariului, am 3 pui de Gurami si 3 pui de Scalari + aproximativ  20 pui de guppy (din vechiul acvariu). Am deja la cunostinta ca volumul acvariului nu este potrivit pentru cei 3 Gurami si cei 3 Scalari dar fiind pui ii voi pastra si ulterior dona sau schimba cu alti pui.

       In speranta unei primiri calduroase in comunitate va salut  :sok

Where My Shrimps At?

2

Re: Incepator printre incepatori :))

Acvariul a fost cumparat din Hornbach si a venit impreuna cu urmatoarele:

Iluminare: Neon Narva 15w
Filtru intern: Aquaball 60 (2401)
Incalzitor: Eheim EH 3602 50 w

Where My Shrimps At?

Re: Incepator printre incepatori :))

Salut Catalin si bine ai venit printre noi.
Pentru un " incepator printre incepatori" , cum zici tu ca esti, nu ai inceput foarte rau si ce e mai important, este ca te-a prins aceasta pasiune.
Ai foarte multe inca de invatat (in special despre ciclarea acvariului) dar aici vei gasi tot ce ai nevoie si cu ajutorul colegilor poti face ceva frumos.
Daca vrei sa ai un acvariu plantat sfatul meu este sa schimbi neonul cu care a venit acvariul (din cate stiu acesta este un NARVA 15W/760 DAYLIGHT), o lumina nu tocmai buna pentru plante si oricum foarte slaba.
Optim ar fi sa adaugi inca un neon, Osram 865 au pret si calitate foarte buna.
In rest iti urez un acvariu cat mai frumos de care sa te bucuri mereu si sa
te mandresti cu el.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

4

Re: Incepator printre incepatori :))

Multumesc frumos pt raspuns, privind neonul ai dreptate este NARVA 15W/760 DAYLIGHT, din pacate constructia capacului nu permite adaugarea unui neon in plus insa ma voi conforma si schimba neonul cu un Osram 865 de 15w sau 18w (nu stiu care din ele coincide cu dimensiunea celui pe care il am acum insa presupun ca cel de 15w cu dimensiune de 438 mm)

Legat de ciclare nu cunosc in totalitate acest proces, stiu ca in mod normal dureaza 3 saptamani, cand am luat acvariul mi s-a spus sa iau si bacterii ceea ce am si facut insa nu stiu daca acest mic ajutor scurteaza sau nu perioada respectiva si nici nu stiu daca setupul actual este potrivit pentru a incepe ciclarea. O sa urmaresc topicul deschis in acest sens. Multumesc

Where My Shrimps At?

5

Re: Incepator printre incepatori :))

Bun, am citit topicul privind ciclarea si sper ca am inteles etapele si voi proceda in urmatorul mod: schimb neonul, voi pune la decantat volumul de apa necesar umplerii acvariului si nu voi mai adauga nici un fel de solutie de tratare a apei desi as fi vrut sa pun putin fertilizant, o sa mut pestii intr-un acvariu provizoriu, reasez plantele in acvariu cat si cracutele ce le am la inmuiat, o sa pun cateva picaturi cu bacteriile cumparate o data cu acvariul in buretele de la filtru,o sa pun in fiecare dimineata putina mancare pentru pesti, voi schimba 5-10l de apa dupa 3 zile si dupa va trece per total o saptamana introduc sanitarul care il am si puii de guppy si dupa alte 3 saptamani cei 3 pui de scalari/gurami.

Acum daca se poate am cateva intrebari la care sper sa imi puteti da un raspuns:

1) Privind asezarea filtrului si a incalzitorului : filtrul trebuie sa stea cat mai aproape de substrat sau e suficient doar sa fie scufundat in apa integral si cat mai aproape de suprafata apei? Are ceva daca tin incalzitorul langa filtru?

2) Acvariul a venit cu un suport care sprijina doar marginile acestuia iar "burta" acvariului ramane fara suport la o distanta de aproximativ  jumatate de cm. Este safe?

Multumesc

Where My Shrimps At?

Re: Incepator printre incepatori :))

Nu fa prostia sa schimbi neonul NARVA 15W/760 DAYLIGHT, este unul foarte bun iti garantez!!!  :sok ...poti sa-l schimbi eventual dupa circa 6 luni cand se va obosi cu un Osram 865.

1. Filtru poti sa-l pui cum vrei tu, e bine si cum se vede in poaza ta, indicat e ca jetul de apa sa-ti valureasca usor suprafata apei...si nu are nimic daca pui incalzitorul langa filtru
2. stai linistit ca este safe wink

Re: Incepator printre incepatori :))

Bine ai venit Catalin!
   Sper ca articolul asta l-ai citit despre ciclare.
   Pestii pana ciclezi acvariul in ce ii vei tine? Recipientul in care ii vei tine va trebui igienizat corespunzator, schimburi de apa zilnice pentru ca ai pesti multi, filtrare etc. Cu bacteriile care le bagi in filtru, plus JBL Denitrol, poti cicla acvariul si cu pestii in el, dar cu schimburile de apa mai dese (30% odata la 3 zile pentru ca ai pesti multi) vei intarzia perioada in care se va incheia ciclarea.

Re: Incepator printre incepatori :))

Bun venit  :sok

9

Re: Incepator printre incepatori :))

Bine v-am gasit,
Puii de guppy si sanitarul vor sta intr-un acvariu de 20l iar ceilalti 6 in acvariul de 120l a unui vecin de bloc.

Articul legat de ciclare pe care l-am citit e cel standard de pe forum insa imediat ce imi fac un pic de timp il citesc si pe cel recomandat de tine smile)

Where My Shrimps At?

10

Re: Incepator printre incepatori :))

Am citit si respectivul articol, treaba cu testele mi se pare cea mai dificila parte mai ales ca nu am nici un tester.

Where My Shrimps At?

11

Re: Incepator printre incepatori :))

Bine ai venit...am inteles ca ti-ai procurat 2 "craci"...de unde sa ne procuram si noi...glumesc... teste o sa gasesti la orice pet..si nu ii mare filozofie..sa le folosesti mai ales ca au prospect
bafta cu proiectul sa ne ti la curent

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

12

Re: Incepator printre incepatori :))

Bine ai venit si bafta la ciclare!

><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>
¯`·.¸.  . .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´

13 Editat de knox38 (2012-05-19 02:39)

Re: Incepator printre incepatori :))

Multumesc
In seara asta pun la decantat apa, sa pastrez o parte din apa care o am acum in acvariu? Are in ea putin fertilizant si doza de solutii ce au venit cu acvariul aquasafe si inca una careia nu i-am retinut numele si mon nu sunt home sa vad cum se num.
Care sunt testele mai importante? Nu imi permit momentan sa le cumpar pe toate sad

Where My Shrimps At?

14

Re: Incepator printre incepatori :))

Tetra AquaSafe se spune ca "leaga metalele grele" (bismut, fier, cupru, plumb, zinc, cositor, nichel, cadmiu, crom, uraniu), adica le neutralizeaza, respectiv si cateva metale din fertilizanti... ceea ce inseamna ca nu merg impreuna big_smile Asta daca nu te deranjeaza sa cheltui bani aiurea pe fertilizanti wink
   Testele care te intereseaza pentru inceput sunt NO2 si NO3. Dupa ce vei vrea sa oferi plantelor o apa de calitate vom vorbi si de alte teste. Recomandat ar fi testele individuale Salifert.

15

Re: Incepator printre incepatori :))

Multumesc pentru info Cristi  :sok . Easy balance si aquasafe de la tetra sunt cele doua solutii primite la acvariu. Ma ajuta la ciclare?

Where My Shrimps At?

16

Re: Incepator printre incepatori :))

knox38 A scris:

Easy balance si aquasafe de la tetra sunt cele doua solutii primite la acvariu. Ma ajuta la ciclare?

   Nu big_smile La ciclare te ajuta solutiile care contin bacterii nitrificatoare (ex JBL Denitrol)

17

Re: Incepator printre incepatori :))

Ok smile) raman atunci la ideea cu apa statuta si fara solutii smile)

Where My Shrimps At?

18 Editat de Paul Hencz (2012-05-19 12:12)

Re: Incepator printre incepatori :))

bogdivaio A scris:

Nu fa prostia sa schimbi neonul NARVA 15W/760 DAYLIGHT, este unul foarte bun iti garantez!!!  :sok ...poti sa-l schimbi eventual dupa circa 6 luni cand se va obosi cu un Osram 865.

1. Filtru poti sa-l pui cum vrei tu, e bine si cum se vede in poaza ta, indicat e ca jetul de apa sa-ti valureasca usor suprafata apei...si nu are nimic daca pui incalzitorul langa filtru
2. stai linistit ca este safe wink

Nu inteleg de ce ar fi o prostie sa schimbe un 760 cu un 865?
Primul are o temperatura de  6000k (cool daylight) si un indice de redare al culorii de max. 75 CRI, iar al doilea are o temperatura de 6500K (daylight) si un indice mai mare, 85 CRI.
Intra-devar merge si primul pentru inceput, dar n-ar fi deloc o prostie sa-l schimbe cat mai repede.
Respecte !

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

19 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-19 12:46)

Re: Incepator printre incepatori :))

mai Cataline mai ... bine-ai venit. mie-mi plac fetele si eu te intreb direct: "crace" ieftine poti face rost ?P

Spor la treaba, vad ca ai intrat pe mani bune, si nu te sfii cu pozele!

Daca e sa dau si eu un sfat, acele plante pe care le ai ar fi bine sa le pui mai in spatele bazinului, sa incerci sa maschezi incalzitorul sau daca poti filtrul!

succes!

LATER EDIT: era sa uit; autocolant negru de pal sau de fapt cam orice vrei tu sa pui pe spatele bazinului e binevenit; era indicat sa faci intai asta inainte sa pui apa dar nici acum nu-i un capat de tara! plantele se vor vedea mai bine si iti va ascunde firele de la aparate!

cu chimicalele nici mie nu-mi prea place sa bag dar ai de grija si documenteaza-te bine; unele nu sunt chiar asa de bune pentru plante si daca esti la ciclare eu as fi reticent sa bag orice in afara de fertilizator si easycarbo! mai tarziu e altceva dar acum schimbi apa foarte foarte des!

spor!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

20

Re: Incepator printre incepatori :))

Paul Hencz A scris:
bogdivaio A scris:

Nu fa prostia sa schimbi neonul NARVA 15W/760 DAYLIGHT, este unul foarte bun iti garantez!!!  :sok ...poti sa-l schimbi eventual dupa circa 6 luni cand se va obosi cu un Osram 865.

1. Filtru poti sa-l pui cum vrei tu, e bine si cum se vede in poaza ta, indicat e ca jetul de apa sa-ti valureasca usor suprafata apei...si nu are nimic daca pui incalzitorul langa filtru
2. stai linistit ca este safe wink

Nu inteleg de ce ar fi o prostie sa schimbe un 760 cu un 865?
Primul are o temperatura de  6000k (cool daylight) si un indice de redare al culorii de max. 75 CRI, iar al doilea are o temperatura de 6500K (daylight) si un indice mai mare, 85 CRI.
Intra-devar merge si primul pentru inceput, dar n-ar fi deloc o prostie sa-l schimbe cat mai repede.
Respecte !

Paul m-am exprimat eu poate putin gresit, ma refream ca nu are rost sa-l schimbe acum pentru ca este un tub de neon bun cel de la Narva,in senusul de a nu cheltui bani aiurea.Dupa cateva luni cand cel de la Narva va obosi e chiar indicat sa-l schimbe cu un Osram sau Sylvania care sunt apropiate ca si pret/calitate, dar pana atunci e foarte bun cel care il are.
Asta e parerea mea, testata...mai departe fiecare facem cum crede.  wink

Respecte.  :noroc