Subiect: Cub Dennerle

Salutare! Am inceput un nou proiect, este vorba despre:

Acvariu: Dennerle 20 litri
Lumina: lampa Dennerle 11w
Filtru: tip cascada Hailea SL-206
Pietris cumparat din Hornbach granulatie mica
Plante: vedeti voi in poze
Ca vietuitoare as vrea sa bag o pereche de ramirezi in el dar deocamdata este la ciclat...

Re: Cub Dennerle

cam asa arata deocamdata

Re: Cub Dennerle

Imi place :apl Daca ai putea sa muti termometrul ala intr-o laterala, asa ia din frumusetea acvariului.

Re: Cub Dennerle

multumesc, il voi muta, sunt cam dezamagit de filtru in sensul ca am scos mediile filtrante ale lui pentru ca nu ma multumeau si am adaugat un burete, sa vad daca da randament. ce imi recomanzi ?

Re: Cub Dennerle

Daca ai bagat burete special pentru filtru (poza) este bun, astia sunt colonizati bine de bacteriile nitrificatoare.

Re: Cub Dennerle

am inteles, am bagat burete clasic din acela in care se bagau pietrele de aer dar il voi schimba cu ce mi-ai zis tu

7

Re: Cub Dennerle

Nu arata rau deloc...daca ar fi dupa mine...nu as baga ramirezi in el..as cauta un peste de dimensiune mai mica..gem microrasbora.  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

Re: Cub Dennerle

Arata bine inceputul. Bafta cu el!

><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>
¯`·.¸.  . .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´

Re: Cub Dennerle

multumesc baieti, as vrea sa-i vad totusi cum se inmultesc ...placerea oricarui acvarist

Re: Cub Dennerle

chiar arata bine,promitator dar sunt de aceesi parere cu gupanu

Re: Cub Dennerle

daca ma hotarasc pe ceva mai mic il voi planta calumea, deocamdata pentru ramirezi eu zic ca e ok

12 Editat de BGD46 (2012-05-19 18:49)

Re: Cub Dennerle

Si mie imi place.  :apl
Cat despre filtru....poti sa pui un burete pe sorb (varianta prezentata de Ancistrus dar negru), si sa bagi inele ceramice sau substrat-pro in locul buretelui, ptr filtrare biologica .

P.S.
Radacinile din ce lemn sunt? (sunt frumoase)

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Cub Dennerle

multumesc, este doar o radacina si este vita de vie!

14

Re: Cub Dennerle

BGD46 A scris:

sa bagi inele ceramice sau substrat-pro in locul buretelui, ptr filtrare biologica .

   Cat material biologic dedicat sa bage in filtrul ala big_smile Oricum sa stii ca buretii astia filtreaza si biologic odata colonizati de bacterii, iar inelele ceramice sunt pentru prefiltrare mecanica smile

Re: Cub Dennerle

Dansii sunt proprietarii bazinului, deocamdata asteapta in alt bazin

16

Re: Cub Dennerle

Ce-ai zis tu, hai sa chinuim perechea de ramirezi  lol 
Eu zic ca 20 de litrii e mult prea putin pentru ramirezi, dar acum am vazut si 2-3 carasei auri intr-un bol si parca le placea dupa spusele propritarului.  lol

Sper ca nu e cu suparare interventia mea, ma gandesc ca ai o oarecare experienta cu privire la aceasta specie...te rog eu mult, nu-i chinui!  :pls

17

Re: Cub Dennerle

Ancistrus A scris:
BGD46 A scris:

sa bagi inele ceramice sau substrat-pro in locul buretelui, ptr filtrare biologica .

   Cat material biologic dedicat sa bage in filtrul ala big_smile Oricum sa stii ca buretii astia filtreaza si biologic odata colonizati de bacterii, iar inelele ceramice sunt pentru prefiltrare mecanica smile

Cand am zis "inele ceramice", m-am gandit la Sera Siporax. Ideea este sa aiba o filtrare mai buna (burete + siporax), nu doar cu burete.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

18

Re: Cub Dennerle

BGD46 A scris:

Cand am zis "inele ceramice", m-am gandit la Sera Siporax. Ideea este sa aiba o filtrare mai buna (burete + siporax), nu doar cu burete.

   Siporax sunt din sticla sinterizata, sau mai popular "ceramica poroasa". Inca odata iti spun ca nu are unde sa bage asa ceva in filtrul ala mic.

Re: Cub Dennerle

bogdivaio, am vazut pereche de ramirezi la un coleg de pe forum si in 16 litri si le mergea chiar bine, cu depuneri. in caz ca ii vad stresati ii mut, stii cum e, pana nu-ti faci damblaua nu te lasi

20

Re: Cub Dennerle

Ancistrus A scris:

  Inca odata iti spun ca nu are unde sa bage asa ceva in filtrul ala mic.

Nu vorbesc din carti. Am facut asa ceva cand am avut nano. Am pus burete pe sorb si am bagat inele ceramice,(cat a incaput) in locul buretelui cu care vine filtrul. O sa caut poze cu filtrul meu ......dar nu sunt sigur ca mai am.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."