1 Editat de Sdanut (2012-05-19 05:40)

Subiect: Pasiunea mea

Salutare tuturor!
M-am decis in sfarsit sa ma prezint,ajutat de un mic impuls din partea colegului Ancistrus.Ma numesc Dani si m-am apucat de acvaristica acum 10 ani,timp in care am avut o varietate destul de mare de pesti,cum ar fi:ciclide africane,americane,vivipari,betta,gurami,killie,neoni,scalari,carasi,si multe altele.Momentan mai am doar 4 acvarii,nu prea mari:unul cu carasi si 2 hoplo-100l(care este mai mult al fratelui meu mai mic,care ma ajuta cu privitul),unul cu guppy,molly si xifo-60l,unul cu creveti si pui de guppy-30l si unul cu o ciclida americana-Cichlasoma Salvini-30l-pe care il cam chinui momentan,din pricina spatiului prea mic,insa m-am pricopsit cu el dupa ce persoana la care trebuia sa ajunga nu la mai vrut,iar in momentul in care am intentionat sa il dau nu l-a dorit nimeni,asa ca m-am atasat de el,si acum fac tot posibilul sa ii rezerv un spatiu mai mare.Mai am in grija 5 acvarii,2-60l cu molly,xifo,guppy,platy,2-60l cu endleri si creveti si unul de 25l cu creveti.
Pe viitor imi doresc sa ajung la un numar mai mare de specii de pesti si de acvarii(am fost de curand in Germania si am cunoscut un domn care avea 300 de acvarii,in acest punct as putea spune ca m-as simti implinit din punct de vedere al acvaristicii)


Poza cu acvariul mic care sta pe o cutie cu sephora am puso din greseala(nu este al meu acvariul),si nu stiu cum sa o sterg,asa ca rog un admin daca se poate sa o stearga.

0732628893

Re: Pasiunea mea

Bine ai venit pe forum ! Frumosi guppy pe care ii ai, la un moment dat aveam si eu vreo 100 de pui de guppy si xipho dar i-am dat. Sa inteleg ca si la tine se inmultesc pe banda rulanta ? :noroc

Re: Pasiunea mea

bine-ai venit Dani! incep sa cred ca "vechimea" nu prea conteaza in acvaristica! mie mi se pare ca acum am laser frate iar in clasa 1 frecam doua bete unul de altul sa aprind focul; dar si laser avand tot pot face prostii!

succes!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

4

Re: Pasiunea mea

Chiar daca esti inregistrat de la inceputul lui 2011 , iti spun si eu : Bine ai venit!
Eu consider ca e mai frumos sa ai 1-2 acvarii frumoase decat 300 de recipiente cu diverse specii de pesti. (este doar parerea mea personala) Daca vrei sa faci o afacere din aceasta pasiune, atunci se justifica o astfel de investitie........altfel.......nu vad rostul.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Pasiunea mea

Imi pare bine sa te cunosc Dani!
   Incearca sa schimbi nisipul colorat cu nisip natural, quartz, parerea mea este ca o sa-ti placa mai mult.
   Mult succes in continuare!

6 Editat de Sdanut (2012-05-19 18:07)

Re: Pasiunea mea

Bine v-am gasit pe toti,sau pe unii mai bine zis "v-am regasit".

0732628893

7

Re: Pasiunea mea

BGD46 A scris:

Chiar daca esti inregistrat de la inceputul lui 2011 , iti spun si eu : Bine ai venit!
Eu consider ca e mai frumos sa ai 1-2 acvarii frumoase decat 300 de recipiente cu diverse specii de pesti. (este doar parerea mea personala) Daca vrei sa faci o afacere din aceasta pasiune, atunci se justifica o astfel de investitie........altfel.......nu vad rostul.

De multe ori m-am gandit sa am 1 -2 acvarii facute perfect,insa pur si simplu nu ma pot multumi cu 2 3-10 specii de pesti,toate speciile mi se par foarte interesante si visez sa am cat mai multe.Cat despre afacere,normal ca daca o sa am si 50 de acvarii o sa mai si vand din pesti ca macar sa imi mentin pasiunea "gratuit" ca sa zic asa.Anul acesta incerc sa ma mut,si daca reusesc,in primul rand am de gand sa incep 2 acvarii pe care voi incerca sa le fac cat mai frumoase-un acvariu marin,iar al doilea acvariu va fi o casuta mai mare pentru ciclida.

0732628893

8

Re: Pasiunea mea

Ancistrus A scris:

Imi pare bine sa te cunosc Dani!
   Incearca sa schimbi nisipul colorat cu nisip natural, quartz, parerea mea este ca o sa-ti placa mai mult.
   Mult succes in continuare!

Asta o sa fie primul lucru care o sa il fac cand o sa ii fac acvariu mai mare ciclidei(da un aspect complet diferit cel natural).La aceste acvarii am lasat nisipul asa pentru cel mic,si daca am apucat sa il iau asa,nu l-am mai schimbat.Oricum aceste acvarii o sa i le las lui,in speranta ca va lasa telefonul deoparte(are un telefon pe care se joaca non stop de cand l-a primit) si se va mai ocupa pe viitor de ei,asa cum se ocupa si acum 1 an.

0732628893

9

Re: Pasiunea mea

Sdanut A scris:

De multe ori m-am gandit sa am 1 -2 acvarii facute perfect,insa pur si simplu nu ma pot multumi cu 2 3-10 specii de pesti,toate speciile mi se par foarte interesante si visez sa am cat mai multe.

Sincer, te inteleg. Si mie imi plac aproape toate speciile dar nu am ce sa fac  :smoke . Eu am schimbat in 2 ani, vreo 5 specii. Nici nu mi-am amenajat bine acvariul si deja ma gandesc la alte specii.  :stupid (ramane secret....  cool ...dar cochetez cu gandul la un biotop amazon doar cu neoni si cel mult o pereche de scalari clasici sau un acvariu cu niste ciclide americane. Aici, inca mai studiez problema ptr ca nu vreau sa am "balene" in acvariu) Poate niste Sajica.....

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

10

Re: Pasiunea mea

BGD46 A scris:
Sdanut A scris:

De multe ori m-am gandit sa am 1 -2 acvarii facute perfect,insa pur si simplu nu ma pot multumi cu 2 3-10 specii de pesti,toate speciile mi se par foarte interesante si visez sa am cat mai multe.

Sincer, te inteleg. Si mie imi plac aproape toate speciile dar nu am ce sa fac  :smoke . Eu am schimbat in 2 ani, vreo 5 specii. Nici nu mi-am amenajat bine acvariul si deja ma gandesc la alte specii.  :stupid (ramane secret....  cool ...dar cochetez cu gandul la un biotop amazon doar cu neoni si cel mult o pereche de scalari clasici sau un acvariu cu niste ciclide americane. Aici, inca mai studiez problema ptr ca nu vreau sa am "balene" in acvariu) Poate niste Sajica.....

Si eu deasemenea intentionez,undeva in viitor sa imi fac un acvariu cu ciclide americane.Din pacate masculul de cichlasoma care il am este deja cam mare,si este foarte volent,deci nu cred ca voi reusi sa pun alte ciclide cu el(de unde l-am luat si-a omorat toti ceilalti colegi de acvariu,din aceeasi specie,asta cand era inca micut).Si africane intentionez sa am din nou(am un acvariu de 150l gol pregatit pentru ele).Oricum,niciodata nu putem sti ce ne rezerva viitorul,si din pacate,toate acestea raman doar niste vise momentan.....

0732628893

11

Re: Pasiunea mea

MariusMinu A scris:

Bine ai venit pe forum ! Frumosi guppy pe care ii ai, la un moment dat aveam si eu vreo 100 de pui de guppy si xipho dar i-am dat. Sa inteleg ca si la tine se inmultesc pe banda rulanta ? :noroc

Multumesc!Se pare ca guppy si daca sunt tinuti in 10l de apa tot se inmultesc pe banda rulanta:))

0732628893