1 Editat de bogdan666 (2009-11-14 01:20)

Subiect: primul acvariu

sunt bogdan am facut asa cum mi s-a sugerat si am schimbat backgroundul, inainte il aveam cu corali nu avea ce cauta la apa dulce. astept sugesti, critici, pareri. vine si un filmulet facut cu telefonul oricum e mai bine decat nimic smile toate cele bune

2 Editat de bogdan666 (2009-11-16 22:38)

Re: primul acvariu

filmuletul asa cum am promis smile
http://www.youtube.com/watch?v=bZL-FvjSCS4

Re: primul acvariu

un filmulet mai clar wink
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jhvodkMs_tU[/youtube]
                                                                      astept critici si idei

4

Re: primul acvariu

ala nu e termometru ci incalzitor lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: primul acvariu

da e incalzitor da eu lam pus la mijloc ca sa incalzeasca apa uniform daca il mut in colt nu o sa fie diferente prea mari de temperatura ?

6

Re: primul acvariu

trebuie pus undeva langa filtru pt ca asa filtrul va trage apa mai calda si o va imprastia in acvariu

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

7

Re: primul acvariu

kokos se vede clar unde este adevaratul termometru si ca ala este un incalzitor lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: primul acvariu

nu are nimic wink
sa sti ca nu exista termometre asa mari

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: primul acvariu

indiferent de asta cu totii gresim. intradevar se vede cam nasol cu telefonul dar al doilea e cu o camera mai calumea altceva nu am deocamdata important e ca mi-ati dat niste indicii cum sa-mi aranjez acvariul si asta e tot ce conteaza. daca aveti vreo idee cum sa despart jetul de apa din filtru in mai multe jeturimai mici si sa nu se vada (daca tot suntem la capitolul camuflaj) va rog sa-mi spuneti
sunt binevenite orice idei

10

Re: primul acvariu

pai asa ca un sfat ...cumparati o buturuga sau 2 ....sau fati una ...va schimba aspectul acvariului ....spor la treaba  tongue:P

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

11

Re: primul acvariu

incearca cu buturuga de vie
are nenumarate forme,e foarte frumoasa dar trebuie curatata foarte bine
aici nu ma pricep la faza aceasta

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12

Re: primul acvariu

aveti idee daca aceia portocaliu cu negru sunt tot xipho sau sunt platy ?

13 Editat de aqua (2009-11-19 00:05)

Re: primul acvariu

defapt mie mi se par a fi xipho volanti sau xipho imperial

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14

Re: primul acvariu

aha deci de aia se bat masculii defapt il bate pe ala portocaliu complet. deci aia portocaliu cu negru pot sa faca pui cu ala portocaliu complet ? daca sunt tot specie de xipho

15 Editat de bogdan666 (2009-11-20 19:52)

Re: primul acvariu

nam vrut sa deschid un topic nou asa ca imi manifest bucuria pe forum
mia fatat un xipho (acela negru cu doua cozi) e prima data cand salvezi toti puisorii smile si trebuia sa spun cuiva 12 la numar smile
                             happy hapyy hapyyy

credeti ca ar fi mai bine dsa le pun si lor o planta mica ??

16

Re: primul acvariu

f bine:D...nu e nici o problema dak le pui planta...cu atat mai bine..numai bn

17

Re: primul acvariu

poti sa le pui o planta ...se vor simti mai in siguranta langa ea....

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

18

Re: primul acvariu

salut!

ai grija daca te hotarasti sa iti pui buturuga sau cioata sau ce o fi. nu uita ca trebuie tratata pentru a elimina din ea o substanta daunatoare, tianina parca se numeste. tianina iti ingalbeneste apa si e toxica pentru pesti. din cite stiu eu. cioata trebuie fiarta in apa cu sare (2 linguri de sare la 1 litru de apa) timp de 2 ore. o lasi in recipientul respectiv pina a 2 zi. daca apa e galbena o arunci si repeti procesul pina cind apa ramine limpede. eu asa stiu ca se trateaza. daca am gresit astept "greii" sa ma corecteze.
pace!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

19

Re: primul acvariu

salutare si bine ai venit, daca te hotarasti sa iti cumperi o buturuga iti recomand : mopan-ul, trebuie fiert pana iese toata tanina din ea, adica pana nu ti se mai inroseste apa, dupa care o mai lasi cam 1 saptamana in apa rece sa vezi cum evolueaza si abea apoi sa o pui in acvariu, nu de alta dar iti omori vietuitoarele,; cand o pui la fiert vezi sa fie acoperita in intregime de apa si o lasi pana da in clocot + ca apa trebuie sa se coloreze, dupa care repeti operatiunea de nenumarate ori, eu am fiert la a mea 2 sapt smile)), este si foarte mare ( are 40 cm lungime, 30 cm latime si 50 inaltime ).

Multi vad, putini cunosc !

20 Editat de bogdan666 (2009-11-22 23:16)

Re: primul acvariu

am o mica mare intrebare "tanina" asta e prezenta in toate buturugile ?