Subiect: Acvariu creveti

Salutare !
Dupa mai multe tentative nereusite de a inmulti crevetii in acvariul comun am decis sa-i mut intr-un acvariu mai mic care sa fie doar al lor.
Pentru moment mai am doar 4 creveti: doua femele si doi masculi :stupid sper de data asta sa reusesc sa-i inmultesc .

Acvariu    45 litri (50x30x30cm)
Filtrare    Eheim aquaball 450 l/h
Lumina    1x t8 830
Plante      Ceratoptheris (pentru moment)
Decor       Pietre de munte.
Substrat   Pietris 2-4 mm.

Pe langa cele spuse mai am si un musafir neasteptat care a ajuns in acest acvariu atunci cand am scos apa din acvariul mare si am pus-o in asta mic pentru a-i grabi ciclarea : un pui de MG :omfg  yikes , i-am dat ceva de mancare mai maruntita si am vazut ca mananca doar cele mai mici particule .
Acvariul nu se vrea un plantat, voi pune doar plante care le scot din cel mare si vad care merge, sa fie doar un pic de verdeata si pietre plus multi creveti.
Va pun desigur si o poza  lol  :noroc

Re: Acvariu creveti

pe ideea asta am mers si eu la nano al meu Marius, ce scot din ala mare bag in asta mic. spor cu ei, eu am vazut deja puiuti in acvariul mare si acum am 5 creveti in cel mic!

P.S. ideea cu pietrele de munte e faina tare; le-ai testat cu ceva inainte sa le bazi in acvariu ? eu ma gandesc ca le-ar fi cel mai bine crevetilor cu pietre de pestera eventual cu ceva minerale fosilizate.

cu ce hranesti crevetii in caz ca faci asta desigur? eu ma uitam prin comert exista fulgii vegetali, exista piatra poroasa minerala si exista praf care se adauga in apa. folosesti ceva special ?

spor la treaba !

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

3 Editat de MariusMinu (2012-05-22 03:17)

Re: Acvariu creveti

sergiu.dragomir A scris:

spor la treaba !

Multumesc la fel!
Pietrele au fost testate mai demult ca le-am avut bazinul de 112 l, de mancare le dau la 3-4 zile Tetra wafer mix in rest nu folosesc nimic special, din ce am aflat cel mai important factor pentru a inmulti crevetii este ca sa aiba un bazin dedicat, restul sunt detalii.

4 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-22 03:28)

Re: Acvariu creveti

sunt curios de ce ai mers pe aceasta filtrare. acum desigur avand 45 de litri ai loc, dar nu e prea mult curent totusi ? 8 filtrari complete pe ora mi se pare prea mult! pe de alta parte daca n-ai avut de ales si asta aveai tu in casa e altceva!

eu am bagat 2 endleri si 5 creveti! hranesc endlerii iar crevetii si pomacea mananca ce ramane. dar nah ... invatam din greseli pana la urma!

ok acum ca ai spor la treaba ... spor si la poze tongue

P.S. eu ma gandeam ca asta e ideal pentru creveti si are si un consum mic de energie!
http://www.malawi-buntbarsch.ch/Onlineshop/picture/Nano%20Gruppenbild.jpg; nu ca fac reclama dar imi plac seturile gata facute si nici nu e asa de scump! aproximativ 250 - 300 de lei!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Acvariu creveti

Filtrul este dat la minim, are spraybar care reduce curentul si am burete plus perlon deci curentul este minim in acvariu si intradevar filtrul il aveam deja.
Frumos setul ala, imi place  :fok

Re: Acvariu creveti

ei asta-i alt avantaj marius, eu decat sa dau 70 de lei pe lampa si 30 pe un filtru prefer sa adaug inca 100 si sa cumpar ceva de genul acela! si asta pe principiul dai un ban dar stii ca face smile pe langa exemplul dat de mine sunt desigur si altele!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Acvariu creveti

Asa este, iesi mai bine daca le cumperi pe toate la set si arata si mai bine, da ce sa-i faci da-i romanului mintea de pe urma daca luam totul ca la carte de prima oara ieseam mult mai ieftin, asta e  mergem inainte  :noroc

Re: Acvariu creveti

Frumos gandacelul, si dupa ce vei pune si cateva plante, poate-i tragi si 1-2 poze acvariului big_smile
   Ca acvariu set pentru creveti este frumos si modelul Hailea A30 (poze), la 210 lei.

Re: Acvariu creveti

Astept cu nerabdare sa vad acest "nano" Marius  :apl

10

Re: Acvariu creveti

Ma bucur ca ai inceput un nou acvariu. Astept poze cu el chiar daca este hardscape acum.
Eu am avut noroc cu crevetii. Stiti cum este.....la ce nu dai prea mare importanta......merge bine si invers.
Eu am bagat in acvariul meu de 112 lit, 4 -5 creveti si cand am trecut la asta de 160 am gasit vreo 40 de RCS. Ca sa nu mai vorbesc de puii cei mai mici care treceau prin ochiurile de la plasa si am renuntat la ei. Nu vreau sa mai zic de aclimatizare.........ca ma fac de........

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

11 Editat de MariusMinu (2012-05-25 03:05)

Re: Acvariu creveti

Ancistrus A scris:

Frumos gandacelul

Mersi Cristi ! ^:)^ Pozele cu acvariile alea doua sunt foarte frumoase, la mine nu cred ca va ajunge asa vreo data.

Remus o sa pun o poza cat de curand

BGD 46 se pare ca esti mai norocos dacat mine la ganganii din astea de apa, fac si eu o incercare in bazinul dedicat, vad ca deja o femela are saua formata.
Puii cred ca o sa-i numesc creveti de stanca  lol

Re: Acvariu creveti

Deja una dintre femele este plina de icre  big_smile

13

Re: Acvariu creveti

Super big_smile astept cu nerabdare o poza cu tot acvariul,in ansamblu smile

Re: Acvariu creveti

am si eu 3 creveti in acvariul comun...:) am avut mai multi dar au fost papati de niste pesti...si au mancat pestii pe ei pana au murit:)) si 3 au scapat,o femela si 2 masculi

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

Re: Acvariu creveti

Remus in curand o sa pun poza cu acvariul dar nu este nimic special, deocamdata vreau doar sa-i inmultesc.
Catalin asa am patit si eu, pestii au tot mancat la creveti pana am ramas doar cu 4 si am decis sa ii pun intr-un acvariu separat.

Re: Acvariu creveti

Icrele au ochi, in cateva zile vor aparea puii. big_smile

17

Re: Acvariu creveti

Frumoasa ,,crevetă,,  :apl  :sok

18

Re: Acvariu creveti

cam cat au crevetii "perioada de gestatie",sa zic asa?!

Re: Acvariu creveti

Mersi Remus   ^:)^

Octavian am vazut creveata cu saua formata pe 24 mai, iar din momentul in care icrele au ochi in 2-3 zile trebuie sa apara puii. Deci cam 20 zile din momentul in care se vede saua plus cateva zile inainte sa zicem 25-30 zile maxim.

20

Re: Acvariu creveti

aham...merci marius.pa crevetii mei nu prea ii vad in acvariu,stau pitit prin tufe,insa noaptea daca ma uit,sunt cel putin 3-4 femele cu icre,dintre care una rosie rosie.sper sa vad puii cand or iesii,sa nu stea numai pititi