Subiect: betta bolnav

Buna seara,
Am un betta , mascul de vreo 4 zile, luat din petshop, aparent sanatos, voios si foarte activ. Dupa 2 zile am observat ca aripioarele si coada ii sunt cumva lipite, nu le mai tine desfacute. Stiam ca uneori devin apatici pentru ca nu au companie, asa ca i-am introdus o oglinda micuta, legata de o sfoara , spalate bine inainte, dar nu a avut nici o reactie. Tin sa precizez ca sta intr-un acvariu de 10 litri brut, cu substrat manado de 2-3 cm, in spate aproximativ 4 cm, o buturuga de mopan micutza, fiarta vreo 8 ore. pe buturuga am legat niste flame moss, plus o bucata de cabomba aquatica, elodeea si egeria tot cate un fir(inafara de moss celelalte nu sunt legate de buturuga). Temperatura apei este de 26 grade C, un filtru hang-on , chinezarie, prima zi a stat cu carbunele activ din dotare, dupa care l-am scos si am lasat doar buretele. Acvariul nu e ciclat, urmand a schimba zilnic cate 20-25% din apa, cu declorinata, statuta cel putin 24 H intr-un lighean. Azi dimineata am obervat ca are un ochi umflat, si o pata alba deasupra ochiului, inotatoarele la fel, parca sunt lipite. L-am scos si l-am pus intr-un vas cu 2 L apa declorinata, la care am adaugat sare, cam cat poti apuca de doua ori cu 3 degete.
A doua zi de cand l-am instalat in noua "locuinta", a inceput sa faca bule intr-un colt , langa incalzitor, eu am tras concluzia ca pregateste un cuib...
Ma poate ajuta cineva, s-a mai confruntat cineva cu astfel de probleme?
Multumesc frumos!

Re: betta bolnav

incearca cu sera baktopur................

Re: betta bolnav

maine voi achizitiona sera baktopur, sper doar sa reziste...dimineata nu avea ochiul asa umflat... acum e mai agravata situatia....

4 Editat de wannabea (2012-07-15 22:02)

Re: betta bolnav

Eu am pus Gentamicina fiola si i-a trecut.

Dar acum pe burta parca i-ar fi cazut solzii... nu stiu ce ar putea fi..aveti vreo idee?

Re: betta bolnav

Bine ai venit Adriana! big_smile