1 Editat de DevilNow (2012-05-25 03:28)

Subiect: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

Salut tuturor .. scuze ca nu am apucat sa ma prezint voi face si asta...
Dar ma o problema daca ii pot zice asa, defapt doua.

Am achizitionat acum ceva timp un acvariu cu vre`o 30 de guppy si 1 neon.
Avea in el doar pietris fara pompa de aer sau filtru.
I`am pus tot ce trebuia. Am scos apa din acvariu. Am scos si pesti.. Am adaugat substrat de la JBL Aquabasis Plus. Am facut totul ca la carte.
Inainte de asta pestii erau foarte colorati si frumosi..
Dar de 2 zile cam asa au inceput sa fie fazi.Sa li se duca culoarea.
Daca va uita`ti la poze o sa observati ca varfurile cozilor sunt aproape incolore.

Pot face ceva sa`i "recolorez" sau ceva in genu ? Ca mi sa spus sa astept sa se reacomodeze. ca am schimbat si 20-30% din apa. Dar totusi ma framanta chestia asta foarte rau.

A 2a problema. Am adaugat in Acvariu un sanitar Hoplosternum thoracatum de vre`o 10-12cm si un carasel de 12cm. E vre`o sansa sa imi atace pestii ? Sau sa se intample ceva. Tin sa mentionez ca dupa ce i`am adaugat restul pestilor stateau in partea opusa lor a bazinului.

O sa revin si cu cateva poze . Multumesc si astept cat mai urgent raspuns.
App. Mancarea este de la JBL Novo Bits[For Discus and other fish] [granule rosii] si mai combim cu niste DAPHNIA pentru puisori.

Link cu poze. http://acvariul-meu.hi2.ro/

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

Salut. Pestii se decoloreaza atunci cand sunt stresati, bolnavi sau lumina neoanelor este prea putina sau inexistenta. De pilda eu in acvariu daca aprind lumina peste noapte sa vad daca totul este in regula (foarte rar) vad ca toti pestii sunt decolorati. O data am dus inapoi niste xipho si cand i-a bagat vanzatoarea in acvariul de la magazin pestii de la mine erau rosii ca focul, iar cei care deja erau in acvariu aveau o culoare foarte stearsa in comparatie cu cei adusi de mine cu toate ca erau aceeasi specie, de aia zic ca lumina este foarte importanta atunci cand vine vorba de culoarea pestilor.
Carasii si sanitarii de obicei nu mananca pesti gen neoni sau guppy maturi(sau aproape maturi )dar cred ceva puiet ar infuleca cu mare placere conform zicalei pestele cel mare mananca pestele cel micdaca pestii sunt maturi nu cred ca trebuie sa-ti faci griji in privinta asta, mai degraba trebuie sa ai grija cu temperatura la apa pentru ca pestii caras traiesc in apa mai rece (24 de grade) si acum vine vara, valori de 28-29 de grade vor fi la ordinea zilei, plus de asta carasul are nevoie cam de 40 litri de apa.
Ce dimensiuni are bazinul si cate neoane ai puse ?

3 Editat de DevilNow (2012-05-25 03:33)

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

Are 135L .. 2x Neon Osram 18w
Nu stiu de ce ar fii stresati... Poate inca nu s`au acomodat.. ca ii am cam de 4-5 zile si am facut tot timpul schimbari.

Sa las cateva zile lumina aprinsa mai mult de 12h pe zi ? Sau ce ai recomanda ?

4 Editat de MariusMinu (2012-05-25 03:37)

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

Ar mai merge un neon de 18w . Pestii respira repede ?asta indica lipsa oxigenului din apa
Sigur nu ai deciclat bazinul atunci cand ai schimbat substratul?Ai filtru la acvariu?
Lumina maxim 8 ore pe zi in situatia ta .

5 Editat de DevilNow (2012-05-25 04:24)

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

pei nu aveam de ce sa`l deciclez.. ca nu am schimbat apa sau ceva... doar am mai adauat putina + solutie...Am filtru.. am si pompa de aer.. dar nush daca baga destul.. asta chiar nu stiu.. mi sa spus ca  e pentru 130L dar chestia e ca odata ce dau la maxim are o presiune prea puternica.. si imi cam impinge pestii..deci nu prea am cum sa`l tin la maxim.. il tin cam la 60% din capacicate.. si filtru am JBL Aquael 3

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

JBL si Aquael sunt marci diferite, nu-mi dau seama ce filtru ai dar e bine ca ai.
Cele mai multe bacterii nitrificatoare se afla in substrat si daca spui ca ai schimbat substratul acolo s-ar putea sa fie problema. Va mai dura cateva zile pana ce noul substrat va fi colonizat de bacterii. Mai asteapta cateva zile daca pestii mananca normal si nu respira repede, altceva nu stiu ce sa zic. Bafta !

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

cel mai bine ne pui cateva poze sa ne facem o idee de ce-i in neregula cu acvariul tau! pana atunci ... ne dam cu parerea doar

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

8

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

sergiu.dragomir A scris:

cel mai bine ne pui cateva poze sa ne facem o idee de ce-i in neregula cu acvariul tau! pana atunci ... ne dam cu parerea doar

sunt deja.. http://acvariul-meu.hi2.ro/ ....
http://acvariul-meu.hi2.ro/
Sa fie de la aer? L`as da mai tare.. dar imi face ravagii in tot acvariu :-??

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

Daca ai piatra de aer si filtru iese din discutie lipsa oxigenului din apa dar pot fi in neregula alti parametrii ai apei (nh3, no2 , no3 cu valori peste limita maxima).

10 Editat de DevilNow (2012-05-25 14:45)

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

Scuze, Dar la ce te referi Piatra De Aer ??
O sa mai adaug ink o pompa de aer sau i`au una mai puternica.
Chestia e ca park au inceput sa se cam lase plantele si park sunt cam prafuite sau ceva in genu.

11

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

Am adaugat si o piatra de aer.
Am auzit ca sunt anumite solutii pentru pesti si apa. ca mi`a zis cineva ca inca nu sa ciclat calumea acvariul. Ce anume a`ti recomanda ? Scuze pentru dublu post.

12 Editat de MariusMinu (2012-05-26 03:34)

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

Piatra de aer  :sevil ma refeream la piatra de la pompa de aer ca asa ii spuneam pe vremuri. Eu foloisesc doar easystart bacterial combi, sunt bacterii de startare acvariu si mai pun dupa schimbul de apa(cand imi aduc aminte big_smile ). Mai sunt si alte solutii care mai de care dar nu le cunosc prea bine ca nu le-am folosit, poate stiu colegii care sunt mai bune.

13

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

MariusMinu A scris:

Salut. Pestii se decoloreaza atunci cand sunt stresati, bolnavi sau lumina neoanelor este prea putina sau inexistenta. De pilda eu in acvariu daca aprind lumina peste noapte sa vad daca totul este in regula (foarte rar) vad ca toti pestii sunt decolorati. O data am dus inapoi niste xipho si cand i-a bagat vanzatoarea in acvariul de la magazin pestii de la mine erau rosii ca focul, iar cei care deja erau in acvariu aveau o culoare foarte stearsa in comparatie cu cei adusi de mine cu toate ca erau aceeasi specie, de aia zic ca lumina este foarte importanta atunci cand vine vorba de culoarea pestilor.
Carasii si sanitarii de obicei nu mananca pesti gen neoni sau guppy maturi(sau aproape maturi )dar cred ceva puiet ar infuleca cu mare placere conform zicalei pestele cel mare mananca pestele cel micdaca pestii sunt maturi nu cred ca trebuie sa-ti faci griji in privinta asta, mai degraba trebuie sa ai grija cu temperatura la apa pentru ca pestii caras traiesc in apa mai rece (24 de grade) si acum vine vara, valori de 28-29 de grade vor fi la ordinea zilei, plus de asta carasul are nevoie cam de 40 litri de apa.
Ce dimensiuni are bazinul si cate neoane ai puse ?

   Marius, primele doua motive pentru care pestii isi pierd culoarea sunt OK, al treilea... nicigind! Este exact invers, majoritatea pestilor sunt stresati de lumina puternica, nu de slaba intensitate a acesteia sau de lipsa ei. La tine chiar asta s-a intimplat, cind ai aprins brusc lumina, pestii au fost stresati si si-au pierdut culoarea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

Macar le-am nimerit in ordinea importantei  big_smile dar nu le stiu chiar pe toate, vorba romaneasca omul cat traieste invata  ^:)^

15

Re: Problema [Mi s`au decolorat pestii]

MariusMinu A scris:

Macar le-am nimerit in ordinea importantei  big_smile dar nu le stiu chiar pe toate, vorba romaneasca omul cat traieste invata  ^:)^

   Gura pacatosului, adevar graieste! lol  :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!