1

Subiect: Acvariul meu

Salut,sunt adrian din Bucuresti
  Detin un acvariu 300 l  120 50 50

Re: Acvariul meu

Salut si bine ai venit,foarte frumos acvariu ai  :apl  :apl  :apl

3

Re: Acvariul meu

Multumesc, stii cum se zice.. e loc si de mai bine

Re: Acvariul meu

Asteptam ceva mai multe detali despre acvariu wink

Re: Acvariul meu

Salut Adrian si bine-ai venit!

sunt sigur ca ne poti spune mai mult decat 2 randuri; tratamente apa, fertilizanti, schimburi si asa mai deaprte!

sunt curios cum se intelege gazonul tau de cuba cu acel labeo.

numai de bine!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

6

Re: Acvariul meu

Absolut superb! feilicitari si bine ai venit

Life is true and it's deserve to live

Re: Acvariul meu

foarte frumos,chiar minunat(un tablou verde)

8

Re: Acvariul meu

Asa este,sunt multe de spus despre un acvariu nu doar cele 2 randuri.
Fertilizanti folosesc micro+macro,easycarbo zilnic cate 10 ml din fiecare .
Substrat fertilizant dennerle,injectie co2,reactor co2 extern
Filtru tetratec 1200
Lumina:2 osram 865 54w
             1dennerle special plant 54w
             1 dennerle color plus 54w
  Capacul acvariului este confectionat de mine din glaf de fereastra
  Gazonul e plantat de aproximativ 1 luna jumate ,dar labeo nu a facut stricaciuni,e cuminte.

9

Re: Acvariul meu

cu algele inca nu ai avut de a face? sau daca da, la ce solutie ai recurs?

Life is true and it's deserve to live

10

Re: Acvariul meu

Cum puteam sa scap tocmai eu de nedoritele alge? sigur ca da am avut la inceput de setup atatea feluri de alge de nu le mai stiam numarul,am reusit sa scap de ele cu doza mare de easy carbo si injectie de co2 masiva = ca atunci cand plantele au inceput sa explodeze allgele nu au mai avut sanse de supravietuire.

11

Re: Acvariul meu

Bine ai venit Adrian!
   Frumos acvariul, felicitari!

12

Re: Acvariul meu

Multumesc !

13

Re: Acvariul meu

Bine ai venit colega...intradevar ai un acvariu foarte frumos si ingrijit cu plante sanatoase...felicitari   :apl

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

Re: Acvariul meu

Bine ai venit ! Reusit acvariul  :apl

15

Re: Acvariul meu

Salut Adrian si bine ai venit, sa-l tot privesti, felicitari!

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

16

Re: Acvariul meu

Salut Daniel ! M-ai ajutat fara sa stii prin faptul ca mi-ai deschis mintea cum sa fac un reactor co2 ieftin si eficient,avand acvariul de dimensiunea celui al tau m-am inspirat si din aranjamentul plantelor. Vazand acvariul tau mi-ai dat incredere ca se poate,bineanteles ca mai am pana departe dar ma straduiesc.

17

Re: Acvariul meu

Mai, nu se poate fara ca "veteranii" sa isi pazeasca pozitia cu indarjire  big_smile  si sa ne mai intepe un pic pe incepatori smile In viziunea mea, chiar daca mai mult sau mai putin, mai priceputi sau mai nepriceputi, mai cu sau fara experienta, suntem toti acvaristi .Forumisti ii consider pe ceicare ne viziteaza forumul si raman placut impresionati de ceea ce realizam. Suntem diferiti, unii mai incapatanati ca altii, unii mai umili, altii mai rebeli. Dar aprecierile, un cuvat bun si un umar de sprijin vor fi intotdeauna un liant. :stupid

Life is true and it's deserve to live

18

Re: Acvariul meu

Da Daniele, te inteleg perfect. Ai dreptate in ce spui si te respect. Postarea mea a fost in spirit de amuzament (prima parte). Si acum am inteles la ce te refereai ca nu are inca un acvariu superb - te asteptai la progrese, nu repetari. Cat despre gazda noastra, jos palaria, le multumesc din suflet si nu cred ca sunt singurul. Si eu am regrete cand vad veterani care o lasa mai moale...
Cat mai curand voi reveni cu poze co progresul facut de mine. M-am luptat zilele astea cu acumulatorii de la aparatul foto si nu am avut ce sa le fac - s-au dus asa ca ramane pe sapt viitoare cand o sa iau niste baterii pt ca nu vreau sa postez cu mobilul. Asta pt ca abea astept - umil - de data asta criticile veteranilor smile
Inca o data, ai aprecierea mea.
Scuze pt offtopic

Adriane, mult succes in continuare!

Life is true and it's deserve to live

19

Re: Acvariul meu

Te salut si eu,

ai un acvariu ingrijit si imi place, felicitari!

Bafta in continuare.  :noroc

20

Re: Acvariul meu

Cateva poze dupa tunsoarea de azi