1

Subiect: Sa ma prezint...

Buna seara,
Datorita faptului ca o anume persoana m-a depistat cum ca nu m-am prezentat si am trecut direct la "de-ale vandute"(desi sunt inregistrat de ceva vreme) uite ca trebuie sa respect cerintele de pe acest forum si sa ma prezint.Nu-i scapa nimic persoanei respective si pentru aceasta:  :apl  !
Ei bine,ma numesc Romeo,sunt din Zalau,lucrez in vanzari,si de vreo 17 ani ma ocup intens de acvaristica.Am detinut candva si un pet shop dar datorita turnurilor capricioase ale vietii am renuntat.Consider ca a fost o mare prostie dar asa am gandit atunci iar acum nu am suficienti bani pentru a reincepe o afacere in acest domeniu.
Am ramas insa fidel hobby-ului meu si momentan detin asa:un acvariu de 400l plantat cu discusi,unul de 100l cu ciclide(cativa pesti doar),un nano de 17l si una de 50l de carantina.Ca si echipament as zice ca nu-mi lipseste mai nimic dar ca orice maniac al acvaristicii normal ca mereu am pe ce cheltui banii...ma rog cat se poate.
Cam atat despre mine intr-o scurta prezentare,mai mult spun imaginile(de se incarca...)Continutul acvariilor s-a schimbat mult de la data fotosedintei...

Who do you think you are?

Re: Sa ma prezint...

Imi pare bine sa te cunosc Romeo!
   Frumos acvariul cu discus :fok

3

Re: Sa ma prezint...

mie imi place f mult decorul de la discusi! un acvariu frumos! luminos! bravo

Life is true and it's deserve to live

4

Re: Sa ma prezint...

Bine ai venit intradevar...frumusel acvariul   :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

Re: Sa ma prezint...

Bine ai venit ! Frumos acvariul cu discusi :fok

Re: Sa ma prezint...

Bine ai venit  :sok

7 Editat de Romeo_S (2012-05-27 02:48)

Re: Sa ma prezint...

Sa mor de nu gandesc si eu asa dar sa stii ca nu sunt genul care ma laud si din fire mai bine primesc sfaturi decat sa dau.Desi am experienta nitel in acvaristica cred ca omul destept invata mereu din greseala altora.Ma rog,cine cum gandeste...
Multumesc pentru primirea calduroasa,recunosc ca am gresit si ca am fost prins dar tot raul spre bine.Lenea il face pe om ...nah.Nu ca ar fi greu sa faci o scurta prezentare dar asa suntem unii...lenesi.
Sa stiti ca si eu chiar daca am cativa ani de acvaristica in spate,mereu am ceva nou de invatat,mereu apar metode si hardwar-uri noi deci nu doar dau sfaturi ci si cer.Si mai mult cer pentru ca, cum spuneam mai bine invat ceva decat sa ma laud cu cunostintele.Daca pot ajuta insa o fac cu placere.
Dealungul anilor am avut tot felul de pesti,am tinut si eu tot ce se poate,dar in final am raspuns provocarii cu discusi si am constatat ca in orasul meu,adica Zalau,nu e usor chiar deloc,deoarece la noi apa e cea mai proasta posibila.Va spun si de ce si pun pariu ca asta n-a stiut-o nimeni:este singura resedinta de judet din tara prin sau pe linga care nu trece nici o apa curgatoare.Astfel orasul Zalau ia apa dintr-un lac mare de acumulare,un baraj iar acasta este din start statatoare si vine la robinet cu ph de 8.Nasol nu???
Clar ca discusul fiind de apa curgatoare nu e potrivit a fi tinut in apa statatoare.Asta a fost una din marile provocari,am si pierdut zeci de milioane de lei pana am invatat pe pielea mea cum si ce trebuie sa fac sa pot sa tin acesti pesti.Am cerut si eu la randul meu sfaturi de la altii mai priceputi.Acum se poate.Cred ca am cel mai frumos acvariu cu discusi din oras,de fapt acum ma laud dar dupa cate stiu eu nu prea sunt detinatori de discusi in Zalau.Sau daca totusi,ii invit aici sa ne cunoastem! Nu suntem nici noi la tara si din 60 de mii de oameni nu ai cum sa stii daca mai sunt si altii.
Pentru alte intrebari va stau la dispozitie dar mai ales astept sfaturi si critici pentru ca din astea invata omul.

Who do you think you are?

8

Re: Sa ma prezint...

:stupid  Ahh deci am si gasit pe cineva care sa ma contrazica.Excelent.Sau cum sa spun e bine sa stiu ca nu sunt pe ultimul loc nu? :pp

Who do you think you are?

Re: Sa ma prezint...

la acvariul tau cel mai mult imi plac neonii,poate unii o sa se supere dar dupa parerea mea neonii cand ai un banc de la 20 in sus sunt superbi:):X....

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

10

Re: Sa ma prezint...

Da,si mie imi plac neonii,o parte din ei sunt luati chiar de la Sebi de pe Progresului,sau Tetrazona daca suna mai cunoscut.O alta parte din Cluj de la un amic.Am vreo 50-60 buc rosii...Numai ca ei saracii se cam dau in laturi in fata celor mai mari si se cam ascund...

Who do you think you are?

Re: Sa ma prezint...

Bine ai venit Romeo pe forum! Frumoşi discuşii!
La mine neonii nu au avut viaţă lungă doarece un banc de aproximativ 50 buc. a fost decimat în cca. 2-3 săptămâni de discuşi. Acum voi încerca combinaţia cu rhodostomus şi sper că vor scăpa de gura lor.
O zi bună!

Re: Sa ma prezint...

superb acvariu  :apl

neonii nu o sa aiba viata lunga acolo. nu ma pricep la discusi, dar scalarii au un apetit iesit din comun ptr neoni :scry

I challenge myself everyday!

13

Re: Sa ma prezint...

Neonii, adica Paracheirodon innesi, sunt pesti de 23-25°C, deci nici nu sunt recomandati macar unui acvariu cu temperatura la care ar trebui tinuti discusii, in schimb cardinalii (sau neonii rosii) da, adica Paracheirodon axelrodi, astia si cresc un pic mai mari, deci vor fi mancati mai greu big_smile

Re: Sa ma prezint...

Ancistrus A scris:

...in schimb cardinalii (sau neonii rosii) da, adica Paracheirodon axelrodi, astia si cresc un pic mai mari, deci vor fi mancati mai greu big_smile

Precizare bună. Aşa este, cardinalii sunt mai indicaţi.

15 Editat de Romeo_S (2012-05-30 01:20)

Re: Sa ma prezint...

Asa si este baieti,de aceea am precizat ca am neoni rosii,sunt si mai mari si rezista si mai bine la 29 grade cat am in acvariu pt a asigura confortul discusilor.
Unii spun ca nu e adevarat dar va spun eu ca e o mare provocare sa combini plante neoni si discusi si practic buzunarul plange.Ca am dat mii de lei pe plante pana cand am reusit sa stabilizez cateva specii,am aruncat sute de neoni albastri pana am inteles ca orice as face nu traiesc din cauza temperaturii ridicate si asa mai departe.
Pe de alta parte precizarea facuta de "reisz_medre" e buna,(prin repetarea explicatiei lui "ancistrus")deoarece multi ii numesc pe axelrodi cardinali dar cardinalul este cu total alta specie care face parte doar din familia aceasta.
Cel mai corect e sa folosim denumirea latina pentru a nu crea confuzii.
Si apropos: va multumesc tuturor pentru aprecieri,va doresc si eu ape limpezi si buget gras pentru acest hobby!

Who do you think you are?