1 Editat de ajutor-guppy (2009-11-17 03:28)

Subiect: acvariul meu

Acesta este acvariul meu, ce parere aveti? Sunt la inceput asa ca fiti blanzi tongue. Astept sugestii.

Re: acvariul meu

Credeti ca ar arata mai bine cu un afis in spate cu plante (mi l-a dat cand am luat acvariul) ?

Re: acvariul meu

salut, e doar o parere personala si un sfat, acvariul trebuie sa fie un portal catre natura, deci hai sa incercam pe cat posibil sa il facem asa smile :
-scoate scoicile, nu sunt nici bune, cresc duritatea apei
-pune alt substrat/nisip du-te la pet shop si cumpara unul natural, alb sau negreu care iti place tie dar nu ala ... zici ca e galeria de la Steaua big_smile, nu e scump 10kg/10 lei maxim
-scoate plantele artificiale (daca nu ai imi cer scuze, dar eu cred ca ai... daca ma insel cum am spus sczue) pestisorii se pot ranii in ele, cauta niste plante nepretentioase
-incearca sa cumperi de la pet shop niste lemne sau pietre pe care se le amenajezi cuma in acvariul

incearca sa ai in vedere ca pestisorilor le place sa se ascunda, deci daca vrodata or sa aiba nevoie de un refugiu, sa nasca nisye pui, sau sa se calmeze putin, incearca sa le oferi acest refugiu punand o planta cu ceva mai multe frunzulite intr-un colt sau o bucata de lemn dupa care sa se piteasca

in rest  toate bune smile imi palce ca ai apa curata, mult noroc, sper sa nu te superi pe mine ..

4 Editat de soto_san (2009-11-17 09:26)

Re: acvariul meu

+sanitarul+ A scris:

salut, e doar o parere personala si un sfat, acvariul trebuie sa fie un portal catre natura, deci hai sa incercam pe cat posibil sa il facem asa smile :
-scoate scoicile, nu sunt nici bune, cresc duritatea apei
-pune alt substrat/nisip du-te la pet shop si cumpara unul natural, alb sau negreu care iti place tie dar nu ala ... zici ca e galeria de la Steaua big_smile, nu e scump 10kg/10 lei maxim
-scoate plantele artificiale (daca nu ai imi cer scuze, dar eu cred ca ai... daca ma insel cum am spus sczue) pestisorii se pot ranii in ele, cauta niste plante nepretentioase
-incearca sa cumperi de la pet shop niste lemne sau pietre pe care se le amenajezi cuma in acvariul

incearca sa ai in vedere ca pestisorilor le place sa se ascunda, deci daca vrodata or sa aiba nevoie de un refugiu, sa nasca nisye pui, sau sa se calmeze putin, incearca sa le oferi acest refugiu punand o planta cu ceva mai multe frunzulite intr-un colt sau o bucata de lemn dupa care sa se piteasca

in rest  toate bune smile imi palce ca ai apa curata, mult noroc, sper sa nu te superi pe mine ..

si ca o complectare le ce e scris mai sus....daca ai banda de izolat de culoare neagra  (care se foloseste la izolatul firelor de curent ) trage 2 dungi pe marginea de sus a acvariului de jur inprejur....asa nu o sa se mai vada nivelul apei si va arata mai estetic.....multa bafta

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

5 Editat de aqua (2009-11-17 17:27)

Re: acvariul meu

cati litri are acvariul ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: acvariul meu

Multumesc pentru sugestii. Sper sa reusesc cat de curand sa le pun in practica. Are 60 l, de ce?