1 Editat de orly (2009-11-20 00:41)

Subiect: Bine v-am gasit

Numele meu este Stefan , am 36 de ani si sunt din Bucuresti .
Sunt fericitul detinator al unui acvariu de 54l cu filtru intern Biofilter 1 ,pompa de 310l/h , si un incalzitor tetratech de 50w.
Substratul : substrat fertilizant "Sera Floredepot + pietris garanulatie 2-3
Iluminat : 2 neoane T8 respectiv  Osram flora + osram daylight 865 ambele de 15w
Plante : Riccia fluitas pe o piatra , valisneria spiralis 4 fire , anubias nana bonsai pe 2 mopan si nu in ultimul rand 7 fire de Bacopa caroliniana
Fertilizare : Sera florena (microelemente) + PPS-PRO (macronutrienti)  cu aditie de CO2 presurizat "Aquatic Nature"
Pesti : 2 otto , 2 cory , 2 neoni negri , 6 neoni , 2 neoni rosii ,2 Rasbora arlechin si inca 3 specii asemanatoare rasborei smile

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

Re: Bine v-am gasit

salut bine ai venit, incanta-ne cu o poza te rugam smile

3

Re: Bine v-am gasit

bine ai venit pe site...asteptam poze cu acvariul tau ...

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

4 Editat de orly (2009-11-20 12:31)

Re: Bine v-am gasit

a sosit momentul ca sa va delectez cu un mic filmulet , referitor la coltisorul meu de natura. cred ca acest filmulet va spune mai multe vorbe decat as putea spune eu . este adevarat ca mai am multe de invatat , si astept cu placere sfaturi si critici acolo unde este cazul  big_smile

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1UVhn_zwJC0[/youtube]

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

5

Re: Bine v-am gasit

in mare arata bine acvariul tau dar sant cateva detali de care trebuie sa te ocupi....

1. nivelul apei ....incearca sa umpli acvariul pana sus ....mascheaza nivelul apei  e inestetic asa .....

2. ai un furtun in partea dreapta a acvariului cu o piatra pe el pt aer ...nu arata bine acolo mutal in colt dupa acea planta...mascheazal

3.nu stiu cum e pozitionat acvariul ...( se vede din ambele parti ) e intre camere  pt ca am vazut termometrul pe spatele lui ....termometrul trebuie sa fie pe fata acvariului ca sa poti vedea temperatura ...asta doar daca nu ai acces si din partea cealanta

4.acel substrat colorat ...nu stiu tie cat iti place dar nu prea arata bine ...e parerea mea si nu te supara


in rest spor la treaba  si bafta in continuare

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

6

Re: Bine v-am gasit

soto_san
referitor la puctul 1 si 2 : remediat (ascultat sfatul tau )
la punctul 3 ai intuit bine , este un acvariu incastrat in perete despartitor a doua camere.
acu-i acu referitor la punctul 4 :ca sa schimb substratul colorat nu exista posibilitatea sa deciclez acvariul ?   sau sa nu deranjez substratul fertilizant si sa ma umplu de alge nedorite ?
astept sfaturi referitoare la schimbarea pietrisului fara sa fiu nevoit sa o iau de la capat cu ciclarea si restul .:)

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

7 Editat de soto_san (2009-11-21 11:15)

Re: Bine v-am gasit

o posibilitate ar fi sa pui peste el atat cat sal acoperi pe cel existent .....daca pietrisul care il vei pune e spalat si e pus cu atentie in cel mai rau caz se va decicla foarte putin si va reveni la normal foarte repede .....decat sal schimbi tot aceasta e o posibilitate fara prea mari eforturi....sper sa nu te superi pe mine sant doar cateva sfaturi ...nu e critica .....bafta si asteptam poze cu el

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

8 Editat de orly (2009-11-29 22:32)

Re: Bine v-am gasit

A sosit momentul sa va mai delectez cu o serie mica de poze .
Un mic filmulet facut cu acelasi telefon  big_smile:grin:
Stiu ca o sa-mi spuneti : sa maschez filtrul , sa maschez acele furtune care vor aparea in partea stanga a acvariului si nu in ultimul rand sa maschez si termometrul . Voi remedia aceste mici defectiuni , dar momentan bugetul este de criza  :grin:  , iar valisneria care o aveam am pierdut-o in momentul cand am schimbat pietrisul (am uitat sa o las in apa ).
pentru viitor vreau sa mai achizitionez ceva moss si cam 4-6 creveti. Locul pentru moss va fi exact pe ramurile buturugii din centrul acvariului.
Astept sfaturi si critici  wink

http://img697.imageshack.us/gal.php?g=spma0002.jpg
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vYb9vKNSfYQ[/youtube]

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

9 Editat de orly (2009-12-23 19:36)

Re: Bine v-am gasit

Iata ca a venit momentul ca sa mai etalez si eu cateva poze smile
Accept atat critici cat si laude wink
Asa arata acvariul in aceasta dimineata:
http://img109.imageshack.us/gal.php?g=img0854e.jpg
Si asa arata acuma
http://img46.imageshack.us/gal.php?g=img0856x.jpg

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

10

Re: Bine v-am gasit

ARATA BINE...felicitari wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11 Editat de orly (2010-10-21 18:03)

Re: Bine v-am gasit

Dupa cum bine v-am promis , revin cu un nou setup de 240 litri

Acvariu    : 80L x 50l x 60h
Iluminat  : 4 x 39w T5
Substrat : JBL Aqua Basis plus 10Kg + 25Kg pietris granulatie 2-4 mm
Filtrare    : Tetratec ex 1200
Fertilizare : PPS- Pro , Ferropol + ferropol 24 (in viitorul foarte apropiat voi trece pe Micro de la Cristi ) , CO2 presurizat butelie de 2 L  = 1bula/Secunda
Plante  : Blyxa japonica , Didiplis diandra , Limnobium laevigatum , Ludwigia ovalis , Ludwigia repens , Micranthemum umbrosum , Microsorum pteropus 'Windelov' , Pogostemon helferi , Riccia fluitans , Rotala sp. 'Colorata' , Staurogyne , Java / Willow si Flame Moss si nu in ultimul rand anubiasi.
Vietuitoare  : 8 hemigrammus Bleheri , 30 neoni (rosii + negri + roz + clasici "innesi") , 8 Rasbora harleqin , 50-60 RCS , 7 pomaceea , 2 perechi de Hoplosternum thoracatum , 5 corydoras albino + 4 coridoras leopard.
Acum o sa va las sa vizionati evolutia acvariului inceput pe data de 19.06.2010 
Scuzati calitatea pozelor caci sunt facute cu un telefon mobil.
Astept : sfaturi , critici si nu in ultimul rand incurajari  :-

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

12 Editat de Dan1981 (2010-10-21 21:49)

Re: Bine v-am gasit

Bravo orly foarte frumos :apl
cand inmultesti Pogostemon helferi ma anunti si pe mine :noroc

13

Re: Bine v-am gasit

Frumos, felicitari! Evident ca orice poate fi perfectionat, dar asta numai daca-ti vin alte idei de inspiratie proprie sau sugerate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Bine v-am gasit

Salut si bine ai venit !  :sok

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

15

Re: Bine v-am gasit

sxs A scris:

Salut si bine ai venit !  :sok

Sau " Bine ai revenit "   :noroc

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

16 Editat de orly (2010-10-21 22:30)

Re: Bine v-am gasit

bitanu A scris:

:sok  Un acvariu frumusel, desi este cam inalt si asta se observa mai ales la Pogostemon helferi si la pietrisul golas, sau acolo nu ai vrut sa pui mai nimic?! Nu stiu dar mie m-i se pare cam putin co2/sec..(de exemplu eu ii bag cam 2bule/ sec. la un  kh=10 apa de robinet la un acvariu de 170l).

Recunosc in fata este cam golas , dar poate reusesc sa prind " surpriza " , iar referitor la CO2 trebuie sa o iau batraneste  :smoke  caci a-mi vad locatarii pe luciul apei  :fbr  oricum testul permanent de la CO2 sta pe galben

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

17 Editat de orly (2010-10-21 23:04)

Re: Bine v-am gasit

Am reusit sa fac rost de cateva firicele de HEMIANTHUS MICRANTHEMOIDES

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

18

Re: Bine v-am gasit

bitanu A scris:

Foarte frumusica plantuta. Bravo! Atentie la plantare: fir cu fir, fiecare in parte. Mai tarziu o joci din foarfeca cum vrei. Succes!!!

M-as bucura sa se prinda  :pls

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

19

Re: Bine v-am gasit

Nea Fanica nu pot decat sa te felicit pentru:
* perseverenta
* rabdare
* ingeniozitate
si nu in ultimul rand pentru dedicare. Ai reusit, desi mai sunt mici amanunte pe care nu le mai semnalez, le-au subliniat colegii mai inainte si sigur le stiai si tu. Sa ai multa bafta de acum in colo si acvariul tau sa arate din ce in ce mai bine. Ape limpezi, plante sanatoase, pesti frumosi si sa auzim numai de bine !!!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

20 Editat de remus242004 (2010-10-21 23:55)

Re: Bine v-am gasit

:apl  :apl  :apl  :noroc tinerete ce faci????...nu mai dai nici un semn de viata???...eu nu o sa comentez nimic  ptr ca sti foarte bine parerea mea...si inca nu am ajuns eu sa comentez...abia am invatat cum se toarna apa in acvariu.:)))...

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran