Subiect: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Am inceput cel mai indraznet proiect din romania de dupa revolutie. Construim in Mall-ul din Piatra Neamt cel mai mare acvariu executat in ultimii 20 de ani in tara noastra. Bazinul are o inaltime de 120 cm, o latime de 100 cm, o lungime de 900 cm si o capacitate de 10.800 litri de apa. Este un proiect unic in Romania si este realizat de Firma SC Acvarii de vis SRL. O sa prezentam o singura imagine, dar promitem sa revenim atunci cand acvariul va fi gata.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

In stadiul de acum cam asa arata, promitem sa revenim cu imagii in timpul lucrarii.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Dupa ce a fost facut suportul acvariului, am lipit sticla acvariului, urmand sa va tinem la curent.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Asa cum am promis revenim cu o noua imagine ce reprezinta acvariul gigant, aflat inca in lucru. In cel mai scurt timp va vom prezenta imagini cu acvariu finalizat ce va contine inclusiv plantele si pestii.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

vreau sa imi fac un acvariu de 200-250L de ce grosime de sticla am nevoie ca sa reziste?:/

6

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Parerea mea este ca trebuie sticla de 10mm.Daca bagi sticla mai subtire este riscul sa se curbeze la mijloc.Oricum mai intreaba si pe altii

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Depinde foarte mult de inaltimea acvariului, daca ne spui dimensiunile atunci iti putem face o calculatie referitoare la grosimea sticlei.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Si eu am un acvariu de apa dulce de 110 litri dar inca lucrez la el.Sunt foarte mic fata de ce am vazut aici.Acvariile de aici sunt extraordinare,eu nu am inca plante in el acuma incerc sa fac rost de ele.
Este un acvariu facut de mine cu improvizatii proprii,nu am bani de capace di sticla sau plexic facute la comanda.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

9

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

eragon A scris:

Si eu am un acvariu de apa dulce de 110 litri dar inca lucrez la el.Sunt foarte mic fata de ce am vazut aici.Acvariile de aici sunt extraordinare,eu nu am inca plante in el acuma incerc sa fac rost de ele.
Este un acvariu facut de mine cu improvizatii proprii,nu am bani de capace di sticla sau plexic facute la comanda.

E un INCEPUT....Succes! wink

10

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Mersi mult

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

11

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Eu cred ca cel mai mare acvariu este cel de Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara din Cluj Napoca.Acela are 20.000 de litri.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Este adevarat, dar acel acvariu nu este situat intr-un loc public.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Iata stadiul in care este acvariul din mall Piatra Neamt.
Acvariul este in lucru.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

14

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Foarte CUL! big_smile

15

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Intrebare;are ceva daca in acvariul meu bag nisip cuartos.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

16

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Eragon, cred ca am raspuns deja la intrebarea asta! Cum cuartul, respectiv curtita, nu are reactii cu apa si acizii din apa, deci nu creeaza compusi chimici, nu pot spune decat... da-i drumul!!! Fara frica!:lol:

17

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Buschy A scris:

Eragon, cred ca am raspuns deja la intrebarea asta! Cum cuartul, respectiv curtita, nu are reactii cu apa si acizii din apa, deci nu creeaza compusi chimici, nu pot spune decat... da-i drumul!!! Fara frica!:lol:

*cuartita si nu "curtita" tongue

18

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

ma intereseaza si pe mine cam de pe unde as putea sa imi iau geam de 10-12 mm pentru constructia unui acvariu cam 120L-60l-50h

Nu lasa pe maine ce poti face azi

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

in primul rand spune-ne de unde esti ?

20

Re: Avariu de 10.800 litri, cel mai mare acvariu

Florine, poze noi cu acest acvariu ai?:)