Subiect: am nevoie de ajutor

am un acvariu de 90l pe care nu l-am ciclat asa cum trebuie , saracii pesti pe ce maini au ajuns sad ...
in acvariu am 2 femele si 2 masculi guppy,cate o pereche de:xipho,platy,black molly,am 2 scalari mici,9 neoni si un pleco...am pierdut 6 neoni ,2 femele si un mascul de guppy sad  sad  sad  sad
curand am primit un acvariu cam de aceeasi dimensiune si as vrea sa il folosesc ca rezerva pt pesti pentru a-mi pune la punct acvariul meu...
imi este frica insa ca pestii vor avea de suferit ,in noul acvariu am pus deocamdata apa de la robinet de o zi,filtrul de la celalalt acvariu (e sub tratament si e recomandat sa opresc filtrarea) si un incalzitor cu termostat.
am aquatan si kh/ph plus de la sera dar nu am pus inca...
ce parere aveti,pot pune pestii in acest acvariu si sa ii tin pana se cicleaza celalalt???
momentan am duar un filtru,pot incepe ciclarea fara filtru??vreau sa imi cumpar unul extern (momentan nu ma ajuta partea financiara,dar se rezolva cam intr-o saptamana maxim 2)sau as putea pune duar pompa de aer la pesti si filtrul sa il folosesc la ciclare???
cum credeti ca ar fi mai bine???
va multumesc anticipat! smile

Re: am nevoie de ajutor

kH si pH plus nu sunt gandite pentru pestii tai, sunt solutii pentru ciclide africane.
   Pestii ii poti baga mai repede daca tratezi apa cu JBL Denitrol conform prospectului.
   Materialul filtrant dedicat va fi colonizat cu bacterii nitrificatoare, care vor transforma amoniacul intr-un compus mai putin periculos pestilor, asta inseamna in mare "ciclarea". Deci ai nevoie de filtru si de materal filtrant dedicat filtrarii biologice (ex Sera Siporax).

vivipasion A scris:

filtrul de la celalalt acvariu (e sub tratament si e recomandat sa opresc filtrarea)

   Ce tip de filtrare ai in acel acvariu de spui ca "este recomandat sa o opresti"? Chimica, mecanica sau biologica?

3 Editat de vivipasion (2012-05-28 02:48)

Re: am nevoie de ajutor

Ancistrus A scris:

kH si pH plus nu sunt gandite pentru pestii tai, sunt solutii pentru ciclide africane.
   Pestii ii poti baga mai repede daca tratezi apa cu JBL Denitrol conform prospectului.
   Materialul filtrant dedicat va fi colonizat cu bacterii nitrificatoare, care vor transforma amoniacul intr-un compus mai putin periculos pestilor, asta inseamna in mare "ciclarea". Deci ai nevoie de filtru si de materal filtrant dedicat filtrarii biologice (ex Sera Siporax).

vivipasion A scris:

filtrul de la celalalt acvariu (e sub tratament si e recomandat sa opresc filtrarea)

   Ce tip de filtrare ai in acel acvariu de spui ca "este recomandat sa o opresti"? Chimica, mecanica sau biologica?

in primul rand multumesc de raspuns ^:)^  ^:)^

filtrul meu e cel din dotarea acvariului mecanic cred.este un filtru intern ...o cutie portionata in trei parti:in una e fixata pompa ,in cel din mijloc cel mai mare sunt inele de ceramica si deasupra lor fibra sintetica"oxigen" in al treilea e incalzitorul da n-are legatura cu filtrarea...
am pus tratament pentru pesti "dajana agriflavin"si scrie ca filtrarea trebuie oprita.
parca mi-ai spus si tu zilele trecute...mai e inca o zi...
am luat fitrul si l-am pus celuilalt acvariu si as vrea sa pun pestii acolo si sa dau restart la acvariul in care stau acum....(vreau sa il fac asa cum trebuie de data asta)
crezi ca o sa fie afectati prea tare daca ii mut in acvariul nou care este neciclat(nu are nimic in afara de apa filtru si incalzitor)

4 Editat de Ancistrus (2012-05-28 02:54)

Re: am nevoie de ajutor

vivipasion A scris:

am pus tratament pentru pesti "dajana agriflavin"si scrie ca filtrarea trebuie oprita.
parca mi-ai spus si tu zilele trecute...mai e inca o zi...

   Nu cred ca am spus ca trebuie oprita filtrarea in cazul unui tratament cu Tripaflavina/Acriflavina, posibil ca am spus ca trebuie oprita filtrarea prin carbune activ (filtrare chimica), dar filtrarea mecanica este chiar recomandat sa o lasi in continuare wink

vivipasion A scris:

crezi ca o sa fie afectati prea tare daca ii mut in acvariul nou care este neciclat(nu are nimic in afara de apa filtru si incalzitor)

   Nu vad de ce ar fi afectati daca le faci schimburi de apa dese, recomandat 30% odata la 2, maxim 3 zile.

Re: am nevoie de ajutor

Nu cred ca am spus ca trebuie oprita filtrarea in cazul unui tratament cu Tripaflavina/Acriflavina, posibil ca am spus ca trebuie oprita filtrarea prin carbune activ (filtrare chimica), dar filtrarea mecanica este chiar recomandat sa o lasi in continuare wink

a imi cer scuze am inteles gresit eu

 

Nu vad de ce ar fi afectati daca le faci schimburi de apa dese, recomandat 30% odata la 2, maxim 3 zile.

maine ii mut in noul acvariu ce solutii trebuie sa adaug inainte de ai muta ??apa maine v-a avea in jur de 48 de ore de cand e pusa in acvariu..le voi schimba apa asa cum mi-ai zis si sper sa se simta bine...

cu celalalat acvariu pe care vreau sa il bag la ciclat cum fac ??are substrat pentru plante+pietris trebuie sa scot pietrisul sa il spal ,nu imi permit sa cumpar altul si nici alt substrat sunt foarte scumpe pe aici...
multumesc din suflet !!

Re: am nevoie de ajutor

vivipasion A scris:

maine ii mut in noul acvariu ce solutii trebuie sa adaug inainte de ai muta ??apa maine v-a avea in jur de 48 de ore de cand e pusa in acvariu..le voi schimba apa asa cum mi-ai zis si sper sa se simta bine...

cu celalalat acvariu pe care vreau sa il bag la ciclat cum fac ??are substrat pentru plante+pietris trebuie sa scot pietrisul sa il spal ,nu imi permit sa cumpar altul si nici alt substrat sunt foarte scumpe pe aici...
multumesc din suflet !!

Ancistrus A scris:

Pestii ii poti baga mai repede daca tratezi apa cu JBL Denitrol conform prospectului.

   Mult succes!

Re: am nevoie de ajutor

multumesc!