1

Subiect: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

Buna.Propun ca fiecare sa scrie aici cata experienta ( ani sau luni) are in ale acvaristicii si sa povesteasca evolutia in timp,experienta dobandita.
         Eu am cazut intr-o melancolie pentru ca am inceput acum un an sau aproape un an( de mos Nicolae-cadoul pe care i l-a oferit mosul baiatului meu..).Ma informasem cu ceva zile inainte de a achizitiona acvariul si despre pesti de pe internet ,dar aflam sa realizez ca in timp aveam nevoie de alte si alte informatii.Am inceput cu 5 pestisori vivipari si un sanitar.Azi acvariul este plin cu pesti unul mai frumos ca celalalt...Asa ca am un anisor.Un an in care am aflat multe si stiu ca o viata ai ce invata..E pasiunea mea si chiar pe criza asta nu as renunta niciodata la "copilasii" mei.O ZI BUNA.
       P.S.:nu am mai intrat de multisor pe-aici dar voi incerca sa-mi indrept greseala.

laura-rac

2 Editat de soto_san (2009-11-22 19:32)

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

laura bine ai revenit ...chiar ma intreban oare de ce nu mai intri .......


detin cel putin un acvariu de 15 ani ...momentan am unul de 350 l in care am 10 scalari ...2...plecostomus.....3 corydoras   ....si 11 neoni... 3 Hoplosternum thoracatum

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

salut, eu am 6-7 luni experienta nu mai stiu sigur, am un acvariu de 120 de litri, in el am 3 cory paleatus, 2 hoplo (12cm), 1 raphael cath fihs, 4 neoni si 6 guppy maturi smile

4

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

Soto,te rog sa ma ajuti intr-o dilema.Am un hoplosternum thoracatum( l-am luat cred cand avea o luna si acum are un an) si nu stiu daca e femela sau mascul.Te-ar ajuta sa pun o poza? Imi doresc sa-i cumpar perechea ca imi este mila sa fie singur(a). 15 ANI EXPERIENTA?! FELICITARI.

laura-rac

5 Editat de soto_san (2009-11-22 20:10)

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

pune o poza.....dar sa sti ca masculul are aripioarele pectorale mai mari decat femela ......eu am avut 2 maturi dar au murit ...aveau cam 12 cm si erau 2 masculi....momentan am 3 micuti ....sexul se poate distinge adia dupa 6-7 luni

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

6 Editat de soto_san (2009-11-22 20:13)

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

va place ...:))))))))....?...unul din cele 10 diamate ale mele....:)))

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

7

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

laura A scris:

Soto,te rog sa ma ajuti intr-o dilema.Am un hoplosternum thoracatum( l-am luat cred cand avea o luna si acum are un an) si nu stiu daca e femela sau mascul.Te-ar ajuta sa pun o poza? Imi doresc sa-i cumpar perechea ca imi este mila sa fie singur(a). 15 ANI EXPERIENTA?! FELICITARI.

15 ani in care am detinut cel putin un acvariu ....cel mai mult am avut 6 acvarii mai mici intre 60 si 120 litri.....

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

8

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

mai si intrebi daca ne place? NORMAL .:)Aveam informatia asta cum ca masculii au aripioarele pectorale mai mari ( citisem chiar de pe site) dar eu nu am cum sa fac diferenta avand doar unul...

laura-rac

9

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

am gasit o poza

laura-rac

10

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

cred ca e femela si sper sa nu ma insel....ai mei dupa cum am scris erau masculi ....aveau aripioarele mult mai mari ....cand au murit au avut un an si jumatate.....deci nu e mare diferenta de varsta intre ai mei ce am avut si al tau....si de acea cred ca e femela

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

11

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

Multumesc.Asta era si banuiala mea.Acum ca exista doua banuieli comune poate da intr-o certitudine:).Imi pare rau ca au murit la un an si jumatate ( asta e media de viata ?)

laura-rac

12

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

Cum am spus am un an de acvaristica si am sa trec la nivelul doi.:)Am foarte multi vivipari si  mi-am luat de curand si barbus tetrazone.Am sa opresc tetrazonele si am sa dau viviparii.In schimb am sa cumpar neoni,apistograma ramirezi,scalari.Sunt cam multe familii dar sper sa fie compatibili acesti pesti.tetrazone( fam.cyprinidae),neoni( characidae), ramirezii si scalarii ( cichlidae) si sanitarul ( welse).Sunt pregatita pentru o noua etapa.

laura-rac

13

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

laura A scris:

Multumesc.Asta era si banuiala mea.Acum ca exista doua banuieli comune poate da intr-o certitudine:).Imi pare rau ca au murit la un an si jumatate ( asta e media de viata ?)

nu asta e media de viata ....au avut ceva boala pe care nu am tratato cum trebuie ....intrun fel e si vina mea...asta e se mai intampla

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

14

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

eu o sa am de abia 4 luni in ale acvariofiliei si ma descurc destul de binisor dupa parerea mea mai putin plantele se ofilesc sad acvariul are 235lsi am in el asa big_smile
Ancistrus         4
Betta              2
Cory               3
Guppy            13
Labeo              4
Moly                9
Neoni              10
Paradis            3
Xipho              8
Zebre             10


pana acuma sunt vioi toti si a ramas doar unul fara coada
pareri cum ca ar fi prea multi sunteti de o parere cu mine atunci imi plac si nu o sa renunt la ei nici daca o sami recomandati tongue

15

Re: EXPERIENTA IN ACVARISTICA

Te felicit Bogdan pentru ca desi ai 4 luni ai avut curajul sa incerci si cu pesti care nu sunt "recomandati" pentru incepatori.Se spune ca un incepator trebuie sa aibe la inceput vivipari ( eu asa am facut) si apoi sa treaca la un alt nivel..Tu ai inceput si cu alte familii de pesti.ok.Te felicit daca te descurci.O ZI BUNA.

laura-rac