Subiect: Un Prapadit de acvariu de 60 L

salut,Sunt catalin si am un acvariu de 60 de L, ce pot sa spun ....va las sa vedeti fotografiile....

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

mai multe poze cu acvariul!!! :acv

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

Bine ai venit Catalin!

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

Salut
Pastreaza pozele astea si daca dai curs indicatiilor colegilor de pe forum,putina ambitie,daruire in 2-3 luni ai sa ramai si tu uimit de evolutia lui
Bafta

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

am poze si mai vechi....cam de acu un an,cum arata cu plante de plastic:))...sau chiar din iarna cand aveam maxim 10 plante..... asa arata in iarna ,acu nu mai am xifo mari ca i-am dat si am doar pui de la ei....gupy,xifo,moly is din productie proprie!!!!

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

bine ai venit. un acvariu chiar daca are 60 litri poate arata f bine. pentru inceput ar trebui sa iti organizezi plantele sa nu mai arate ca o jungla nedefinita. de asemenea am vazut ca ai hoplo, nu stiu exact cati - ideea este ca ei pot depasi 20 cm si acvariul va deveni neincapator.
niste sanitari f buni ptr acvarii mici si medii sunt cory panda - am vazut unul in ultimele poze (personal ador cory  :ang ).
ce am mai observat la acvariul tau este lumina insuficienta, in general trebuie sa ai 1W/litru apa si tapetul care ar trebui schimbat cu unul simplu fara model daca ai atat de multe plante.

I challenge myself everyday!

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

BrindushaP A scris:

de asemenea am vazut ca ai hoplo, nu stiu exact cati - ideea este ca ei pot depasi 20 cm si acvariul va deveni neincapator.

   Hoplo normal, adica Hoplosternum thoracatum (mai nou se numesc Megalechis thoracata), nu depasesc 12-13 cm in acvariu, Hoplosternum littorale care nu se gasesc pe la noi ajung la 20cm.

BrindushaP A scris:

ce am mai observat la acvariul tau este lumina insuficienta, in general trebuie sa ai 1W/litru apa

   "1W/litru apa" :omfg cine a spus asa ceva? Daca te referi la acvaristii mai avansati in acvariile plantate, da, dar ei stiu cum sa tina lumina asta fara sa se umple de alge... oricum nu conteaza doar puterea luminii, mai conteaza si calitatea luminii wink

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

eu am 3 hoplo in acvariul prezentat in week end si cel mai mare are peste 15cm. Ideea este ca intr-un acvariu de 6o litri nu cred ca ar avea loc sa se invarta prea mult.

si da, conteaza calitatea luminii si orarul ei. da, daca pui 1W/litru si lasi 20 ore o sa ti se umple acvariul de alge, tocmai de asta exista topicuri in forum cu sfaturi in acest sens.

I challenge myself everyday!

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

BrindushaP A scris:

si da, conteaza calitatea luminii si orarul ei. da, daca pui 1W/litru si lasi 20 ore o sa ti se umple acvariul de alge, tocmai de asta exista topicuri in forum cu sfaturi in acest sens.

   Discutasem referitor la puterea si calitatea luminii, daca vrei putem discuta si despre perioada de iluminat conform primilor 2 factori. Ce am vrut sa spun de fapt a fost ca nu este bine sa recomanzi unui acvarist modest o iluminare de 1W/litru, netinand cont de calitatea luminii sau alti factori care ar fi putut face sfatul unul complet.

PS: Pestii se masoara din varful botului (fara mustati) pana la baza inotatoarei caudale (fara coada).

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

nu ma intereseaza o polemica.

PS: stiu ce am in acvariu, dar multumesc pentru sfaturi, intotdeauna este bine sa stii sa inveti.

I challenge myself everyday!

11 Editat de bogdivaio (2012-05-29 15:07)

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

Sunt deacord si eu cu Cristi , in primul rand ca imi place cacofonia  lol  si in al doilea rand si eu consider ca un 1w/ litru pentru un incepator = dezastru.
Eu zic ca in cazul lui Catalin 2X18w( oram floura + osram 865 ) este mai mult decat suficient la ce plante are el acolo si ce vrea sa realizeze cu acest set-up.Dar in cazul in care vrea sa se apuce de plante mai pretentioase si sa meraga pe aquascaping  :-  ,recomad 2X24W pentru acvariul lui si cel putin din punct de vedere al luminii e asigurat.
Bafta!

12

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

bogdivaio A scris:

Sunt deacord si eu cu Cristi , in primul rand ca imi place cacofonia!

   Bogdane, asta este cucofonie lol

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

nu am nevoie de lumina de bec mare deoarece am lumina naturala in camera de dimineata de la 6 pana seara la 7,iar alge nu mi se fac,ba chiar din contra coloritu frunelor e intens.....pe sticla incep sa mi se vada urme de alge cam la o luna,pana sa am magnet cam 4 luni,la inceput nu am avut si tot nu era verde sticla sau apa....nu era in ultimu hal,iar cu haplo am 4 ,2 mari care sunt intre 7 si 10 cm si 2 care nu cred ca ajung la 5 cm,sunt si cei mai mari pesti,iar dupa ei vin o femela de moly si 3 femele de guppy.....am in acvariu vreo 15 pui guppy si xifo....toti pestii ce cresc mari si ii pot inmulti eu ,ii dau la altcineva cu acvariu mai mare, era vorba si de tapet,acela ma ajuta foarte mult in reflexia luminii innapoi in acvariu si in dispersie!!!! am acest acvariu din iunie 2011 si inainte am mai avut unul de 40 de L guppy atunci mi-am cumparat si tot la 6-8 luni schimb generatia

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

ca tot zicea cineva ca lui ii plac corry.....pesti mei preferati cu care am inceput eu ,au fost beta....dupa accea in topul preferintelor mele vin guppy si neonii dar in bancuri de peste 15:) :apl

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

cine stie cum se numeste pestele ce e sub hoplo....am si eu 2 dinaceia ce stau in nisip mai mult,ii am de un an si sunt curios sa aflu ceva despre ei.....o sa postez poza cu aman 2 cand o sa ii prind afara...au o lungime de aprox 10 cm

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

16

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

Este un aymonier, mai bine ai scoate odata afara castelele elea  mad

17

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

remusica,nu-i frumos sa vorbesti asa,si din cate cred eu aia nu-i o poza a acvariului lui

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

nu e,e de pe net,am specificat ca ams a le fac o poza cand ii prind peafara.... :hug din intamplare am gasit-o pe net poza....ca nu stiam cum sa ii caut:)):D

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

19

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

Asa da, scuze  :sok

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

mai sus am poze cu acvariul meu.....chiar la prima postare...:) dar am un podulet,nu imi plac nici mie castelele si nisipu colorat....mai demult aveam :sok

Primi care mor sunt cei care merg inainte....