Subiect: Un nou incepator !!

Salut ma numesc Marius si sut mai nou pe aici !!!
M-am hotarat sa refac acvariul din copilarie   Stiu ca mai am multe de invatat , dar sfaturile sunt binevenite !!!
Un acvariu de 60l care inca nu este populat caci astept ciclarea mai am 10 zile  :melc   
Componenta:
Filtru : EHEIM Pick Up 2010
Incalzitor: Tetra ht 75
Pompa aer: Tetratec APS 50
Si bineinteles acvariul este : Eheim Aquastar 60
dimensiuni 60L-30l-30h
volum - 54 l
iluminare - 1x15 w

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: Un nou incepator !!

Bine ai venit Marius

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Un nou incepator !!

Bine ai venit  :sok

Re: Un nou incepator !!

Salut si bine ai venit! Ce pesti vrei sa bagi in el? Nu vei avea nevoie de pompa aia de aer, doar muta jetul de la filtru sa faca valuri. Prea multa oxigenare iar nu e buna ca scoti tot CO2 necesar plantelor.
Sunt sigur ca ai in plan sa mai pui niste plante si multi ti-ar recomanda sa pui un fundal , desi mie mi se pare ca arata misto cu peretele ala alb in spate.
Ape limpezi!

Re: Un nou incepator !!

Salut si bine ai venit ! Referitor la pompa de aer sunt de aceeasi parere cu Mircea  :fok

Re: Un nou incepator !!

bine ai venit!!!
asteptam imagini cu noii locatari  :sbr

I challenge myself everyday!

Re: Un nou incepator !!

Bine ai venit Marius!
   Mi se pare mie sau ai 2 plante de plastic? Cea din spate (ca o Cabomba), si cea din dreapta care daca este naturala nu am mai vazut-o pana acum.

8

Re: Un nou incepator !!

Bine ai venit marius.

Domnu' Cristi eu zic ca sunt 3 plante de palstic, a-3-a fiind ''echinodorusul'' wink

Multi vad, putini cunosc !

Re: Un nou incepator !!

sTTTk A scris:

Domnu' Cristi eu zic ca sunt 3 plante de palstic, a-3-a fiind ''echinodorusul'' wink

   Sa fi facut astia plante de plastic care imita carentele, si cu frunze rupte? Tot ce este posibil big_smile

10

Re: Un nou incepator !!

Da avety dreptate sunt din plastic . Dar din pacate timpul nu imi permite sa am un acvariu plantat sau pesti mai pretentiosi de acea am preferat varianta aceasta. Decat sa chinui saraci pestisori , "o specie mai pretentioasa" , prefer 10 vipari de care sa am grija si sa nu ii chinui !!! :acv . Am sa pun poze cu locatari la achizitie smile

Nimeni nu se naste invatat !!!!

11

Re: Un nou incepator !!

Bine ai venit...ai putea sa inlocuiesti plasticul din acvariu...cu..ceva natural...ca sunt plante usoare..care nu necesita in grijiri suplimentare...
in rest dragut acvariul...  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

12

Re: Un nou incepator !!

marius983 A scris:

Da avety dreptate sunt din plastic . Dar din pacate timpul nu imi permite sa am un acvariu plantat sau pesti mai pretentiosi de acea am preferat varianta aceasta. Decat sa chinui saraci pestisori , "o specie mai pretentioasa" , prefer 10 vipari de care sa am grija si sa nu ii chinui !!! :acv . Am sa pun poze cu locatari la achizitie smile

   "Clientul nostru - stapinul nostru" dar in cazul asta nu prea vad rostul prezentei tale pe un site de acvaristica, unde unul din aspectele combatute vehement, este "artificialul". Sper sa nu te superi!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Un nou incepator !!

Bun venit,
... viata lunga, caci ape limpezi vad ca ai.
:apl

Lumea este asa cum o facem noi

14

Re: Un nou incepator !!

Nu ma supar promit ca am sa scot plasticul dar dupa ciclare  smile

Nimeni nu se naste invatat !!!!

15

Re: Un nou incepator !!

bine ai venit si mult succes in amenajarea si intretinerea acvariului. smile

Life is true and it's deserve to live