1

Subiect: Salut si bine v-am gasit.

Bine v-am gasit! Ma numesc Latti Valentin, am 21 ani si sunt din Arad.Studiez la facultatea de Agronomie profilul Piscicultura si acvacultura din Timisoara. Sunt membru activ pe cateva forumuri si am decis sa activez si aici. Detin un fishroom cu cateva acvarii in care fac reproduceri de ceva  vreme. Speciile care le-am inmultit pana acum sunt destul de diverse dar in ultimul timp m-am axat doar pe Barbus tetrazona (albino,normal,verde), danio rerio mai multe varietati si culori, din clasa viviparilor detin guppy,moly,xipho (mai multe varietati) etc. Am venit sa impartasim impreuna placeri si neplaceri legate de acest hobby.

Perseverenta este mama succesului !

2

Re: Salut si bine v-am gasit.

Bine ai venit! La prima vedere intrunesti toate conditiile pentru a deveni un membru de baza al acestei comunitati. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Salut si bine v-am gasit.

Povestea mea e defapt mai lunga ... incepand de la 7 ani cu primul acvariu ... pana la 12 ani eram fascinat de lumea acvatica. Am inceput prin a inmulti pesti de mic copil (vivipari in general) pe la 15 ani incepusem sa experimentez tot mai mult ... am invatat sa imi lipesc singur acvariile, apoi sa imi tai singur sticla si tot ce am realizat este facut de mana mea. Satisfactia pe care o am cand intru in camera cu pesti este una uimitoare. Cand terminasem liceul am mers la facultatea de medicina veterinara dar nu era ceea ce vroiam cu adevarat sa fac. Intre timp am renuntat la medicina veterinara pentru a face piscicultura ... multi au zis ca am luat-o razna dar pasiunea a invins sa spun asa ... In momentul de fata nu muncesc, traiesc din acvaristica, mai vand pesti la un magazin sau altul si majoritatea banilor ii investesc tot in acvaristica. Piata mea proprie de desfacere este in fiecare duminica la piata de pesti din Arad. Am vise mari pentru viitor si totul se bazeaza pe reproduceri in domeniul acvaristic.

Perseverenta este mama succesului !

Re: Salut si bine v-am gasit.

Bine ai venit Latti!

5

Re: Salut si bine v-am gasit.

Completarile tale imi intaresc speranta ca vom avea ce invata de la tine. In alta ordine de idei, incearca sa colaborezi cu propietarii de balti (pentru pescuitul sportiv), sint putini cei care au cunostinte despre piscicultura, in general sint fosti chelneri, taximetristi, militieni, etc. si nu au habar despre fondul piscicol, pe care il administreaza.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Salut si bine v-am gasit.

:apl   :apl
Salutare si bun venit.
Asa membru DA.
M-ai convins cu pozele.
^:)^
Spor la lucru cu ... milioanele ale pesti.

Lumea este asa cum o facem noi

7 Editat de Latty (2012-06-01 13:46)

Re: Salut si bine v-am gasit.

o sa mai pun poze pe parcurs cu pestii si realizarile mele ...

Ultimele noutati sa spun asa sunt danio leopard verde si danio leopard portocaliu ... varietati obtinute prin incrucisare.

Perseverenta este mama succesului !

Re: Salut si bine v-am gasit.

Interesanta camera, dar un acvariu pentru sufletul tau nu ti-ai facut? Sau nu mai ai timp pentru asa ceva, tinand cont ca tu chiar studiezi hobbyul asta.

PS: Cred ca tu esti singurul care a "renuntat" la MV si a mers la alta facultate pentru ca a vrut si are si pozele sa o dovedeasca  lol ca in rest ... profesorii nu prea le-au lasat alta optiune  lol .

Re: Salut si bine v-am gasit.

Sunt si ceva leoparzi dar majoritatea par zebre, poate din cauza pozei.

Re: Salut si bine v-am gasit.

Bine ai venit. Impresionant fishroom-ul si pasiunea ta pentru pesti.

Acvarii amenajate ai? Ma refer la cele plantate.

I challenge myself everyday!

11

Re: Salut si bine v-am gasit.

Am avut o vreme si acvarii plantate, dar nu aveam timp sa ma ocup de plante asa cum scrie in carte si de aceea am renuntat la plante bazandu-ma numai pe acvarii sterile si reproduceri. Un acvariu de suflet am in proiect sa fac in bucatarie am un pult de 2.3m lungime si 0.5m latime din beton ... acolo vreau sa fac un biotop dar ramane deocamdata la faza de proiect pentru ca nu sunt fonduri suficiente.

In poza respectiva cu danio predomina zebrele dar printre ele sunt leopard verde,portocaliu,roz,alb si albastre. Cand vor mai creste fac selectiile pentru viitoare matca si le voi separa pe sexe.

Ieri mi-au depus o serie de tetrazone albino si normale. Estimez ca vor iesi cca 400 puiuti albino iar restul vor fi normali. Depunerea a avut loc ieri dupa masa cu 8 "perechi" (trio 2M+1F). Asteptam cresterea  :melc

Perseverenta este mama succesului !

12

Re: Salut si bine v-am gasit.

Salut si bine ai venit smile si eu am aproape 14 ani si sunt foarte pasionat de acvaristica, inca de mic,cum cresc sper sa avansez cat mai mult  :sok ,bafta  :acv

13

Re: Salut si bine v-am gasit.

Latty A scris:

Un acvariu de suflet am in proiect sa fac in bucatarie am un pult de 2.3m lungime si 0.5m latime din beton ... acolo vreau sa fac un biotop dar ramane deocamdata la faza de proiect pentru ca nu sunt fonduri suficiente.

   O sa se numeasca "biotop de pult" lol
   Pe cand Danio tinwini sau Danio aesculapii? Ca zebre d-astea au toti smile

14

Re: Salut si bine v-am gasit.

Pentru cine este curios am pus o poza cu 2 larve de 2 zile, de Danio rerio (zebre), pozate la microscop big_smile

15 Editat de Latty (2012-06-01 17:48)

Re: Salut si bine v-am gasit.

Danio tinwini sau Danio aesculapii nu am gasit pana acum sa achizitionez dar, daca are cineva de vanzare sunt interesat si am nevoie de 2 exemplare (M+F) pentru a face o armata !  :crap

Perseverenta este mama succesului !

16

Re: Salut si bine v-am gasit.

Bine ai venit  :hug ,pentru cei care din pacate nu i-l cunosc pe Vali pot sa l-e spun doar atat "Baiat de nota 11" :sok

Sa fii OM ii lucru mare!!!

17

Re: Salut si bine v-am gasit.

Salut cyp ! :hug  ne vedem duminica la piata

Perseverenta este mama succesului !

Re: Salut si bine v-am gasit.

Bine ai venit si la cat mai multi pesti in acvariile tale !!! :fok

19

Re: Salut si bine v-am gasit.

Multumesc . :sbr

Perseverenta este mama succesului !

Re: Salut si bine v-am gasit.

Salutare si bun venit printre noi  :sok