1

Subiect: Vine concediul

Salut,
Se pare ca nik-ul meu de calator nu prea este compatibil cu acest hobby.
Totusi ... imi incerc norocul.

O sa plec in concediu, si normal pestii vor trebui sa manance si ei ceva.
Cu respect  :apl , plecaciune  ^:)^  si recunostinta  :pls cer ajutorul pe acest site.
Citind pe forum am vazut ca sunt multi oameni de bine pe aici, asa ca ,

Daca are cineva sa-mi imprumute un hranitor automat functional pentru o perioada de 3 saptamani (iulie), raman profund recunoscator.
Doamne ajuta  :pls

Cu respect,
calator

Lumea este asa cum o facem noi

2

Re: Vine concediul

calator A scris:

Salut,
Se pare ca nik-ul meu de calator nu prea este compatibil cu acest hobby.
Totusi ... imi incerc norocul.

O sa plec in concediu, si normal pestii vor trebui sa manance si ei ceva.
Cu respect  :apl , plecaciune  ^:)^  si recunostinta  :pls cer ajutorul pe acest site.
Citind pe forum am vazut ca sunt multi oameni de bine pe aici, asa ca ,

Daca are cineva sa-mi imprumute un hranitor automat functional pentru o perioada de 3 saptamani (iulie), raman profund recunoscator.
Doamne ajuta  :pls

Cu respect,
calator

Se rezolva! Astept PM.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de scarabell (2012-06-23 01:35)

Re: Vine concediul

calator A scris:

Salut,
Se pare ca nik-ul meu de calator nu prea este compatibil cu acest hobby.
Totusi ... imi incerc norocul.

O sa plec in concediu, si normal pestii vor trebui sa manance si ei ceva.
Cu respect  :apl , plecaciune  ^:)^  si recunostinta  :pls cer ajutorul pe acest site.
Citind pe forum am vazut ca sunt multi oameni de bine pe aici, asa ca ,

Daca are cineva sa-mi imprumute un hranitor automat functional pentru o perioada de 3 saptamani (iulie), raman profund recunoscator.
Doamne ajuta  :pls

Cu respect,
calator

Buna seara d-le Calator! Cu totii plecam in concediu sperand ca cineva o sa aiba grija de acvariile noastre cel putin la fel de bine ca noi. Pe mine ma ajuta fratele meu in perioada asta dar mai mult decat sa le dea de mancare la pesti si sa le adauge apa nu pot sa ma astept. Ca fapt divers, inainte cu doua zile sa plec in concediu (8 zile) la sfarsitul lui mai mi-a scos pui perechea de multispinosa...la intoarcere nu am mai gasit nici macar un pui chiar daca lasasem instructiuni clare in legatura cu puii...erau peste 100 de pui. Apropos, nu cred ca te-ai gandit ca in cea mai calda luna din an o sa se evapore la greu apa in cele 3 sapt de concediu. Ca sa nu mai vorbesc de schimburile de apa...si de adaugarile de fertilizanti pentru plante...Cred ca nu o sa fie de ajuns doar un hranitor automat ca sa fii sigur ca o sa-ti gasesti pestii si plantele ok...

Re: Vine concediul

De hranit pestii se vor ocupa hranitoarele automate(nu uita sa le alimentezi si sa faci probe in privinta dozajului).filtrele cu uv conectate la prize programate(cateva teste sunt bine venite).schimburi de apa???- este o f mare problema.despre alevini nu cred ca mai vorbim... .

5

Re: Vine concediul

Chiar asa de multe probleme nu credeam ca o sa-mi reamintiti ca o sa am.
Incercam doar sa ma gandesc la hrana lor.
roll
Sincer  ^:)^
Si om mai vedea

Lumea este asa cum o facem noi

6 Editat de machiaveli (2012-06-24 16:22)

Re: Vine concediul

Eu am fost plecat 3 zile de acasa si am lasat mamei mele instructiuni cum sa le dea de mancare. Cand m-am intors era plin de mancare pe jos pe plante peste tot - le daduse cat pentru vreo 200 de pesti  :stupid .
A trebuit sa fac urgemt un schimb de apa si curatat acvariul bine - urmeaza sa plec de acasa 10 zile ... nu stiu nici eu ce o sa fac mai ales ca am si alevini de endleri. Decat sa sper ca va fi totul ok. o sa ii zic sa le dea mancare o data la 3 zile  :frogp.
Ca idee cred ca puteti face un schimb de apa masiv inainte sa plecati, mancare cat mai putina in perioada asta si ceva rugaciuni :pls .

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Vine concediul

Daca ramane cineva acasa, si nu se pricepe sa hraneasca pestii, ii pregatiti voi dinainte doze mici in pliculete de hartie... unu' pe zi, foarte simplu lol

Re: Vine concediul

la asta nu m-am gandit  :stupid 
cea mai buna idee pe ziua de azi  :apl

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Vine concediul

Ancistrus A scris:

Daca ramane cineva acasa, si nu se pricepe sa hraneasca pestii, ii pregatiti voi dinainte doze mici in pliculete de hartie... unu' pe zi, foarte simplu lol

ai dreptate Cristi, este cea mai buna varianta in cazul in care nu ai hranitor automat, eu unul am si cu toate astea am fost plecat  5 zile si le-am scos hranitorul,le-a prins foarte bine o dieta de 5 zile  lol

10

Re: Vine concediul

Exact asa cum spune Ancistrus am procedat si eu in peroada cat am lipsit de acasa (4 zile) Am la sat intructiuni clare si precise scrise pe hartie cu dozarea fertilizantilor, mancarea pestilor separata pentru fiecare zi si pentru fiecare acvariu in parte  :fok

Re: Vine concediul

Desi tin foarte mult la plantele mele - ma indoiesc ca ada a nu le pun fertilizanti 10 zile vor pati ceva grav asa ca decat sa puna prea mult cine stie in ce sa o dea mai bine fara - Cel mai important ramane hranirea pestilor :sok

Scopul scuza mijloacele! Oare?

12

Re: Vine concediul

Eu am spus cum am procedat eu, fiecare face cum crede de cuviinta.

13

Re: Vine concediul

:ang
Am cumparat o pastila care cica ar ajunge vreo 12 zile pt. vreo 25-30 pesti.
Si cu hranitorul inchiriat de la oamenii de bine de pe aici, sper sa fie rezolvata problema hranirii.
Raman celelalte: temperatura, evaporarea apei, schimbul de apa etc  mad

Lumea este asa cum o facem noi