1

Subiect: Caras "bombat" intr-o parte

Salutare si bine v-am gasit.

Ma numesc Cristi si sunt din Alba Iulia. Sunt incepator cu acvaristica...
Am un acvariu de vreo 40l (50x30x30), pompa Boyu de 300l/h, in care am 2 carasei. Plante sau substrat inca nu am.
De 1-2 zile, am observat unul din carasei "bombat" in partea dreapta spate, sa zic asa, langa codita. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?
Este cumva bolnav? Sau... din ce cauza s-a umflat asa?
Mancare le-am dat de la Biotop - Granex L.
P.S. Scuzati calitatea pozelor...

Multumesc anticipat.

Re: Caras "bombat" intr-o parte

Salut Cristi, ai putea sa dai mai multe detalii despre igiena (schimburi de apa, curatarea materialului filtrant etc). Pestele pare afectat de hidropizie dar sa speram ca nu este cazul. Stii ce este ciclarea?
   Hrana asta ungureasca nu am folosit-o niciodata, ii hranesti des? Este hrana plutitoare?

3

Re: Caras "bombat" intr-o parte

Deci... schimbul de apa la saptamana, cca 25-30% din ea. Filtrul il curat cu apa scoasa din acvariu.
De hranit, dimineata, seara, iar peste zi ii mai da copilul putin. Hrana este plutitoare  ( o parte din ea cade si pe fund). Ce pot sa le mai dau de mancare?
Intr-o perioada, le dadeam ceva mov (rosu inchis) care cadea pe fund. Nu stiu cum se numeste, era in pungulita transparenta, cel de la petshop spunea ca este buna pentru carasei. Apoi am luat tipul acesta unguresc de hrana.