1 Editat de Andrei Cristian (2012-06-02 23:36)

Subiect: Fecale transparente

Salut, as vrea sa pun o intrebare cu privire la fecalele albe-transparente ale pestilor, cauzate de flagelate sau alti paraziti.
Am observat la pestii mei cu mai mult timp in urma aceste fecale, si i-am tratat dupa sfaturile colegilor de pe forum cu metronidazol.Tratamentul nu a avut efect,dimpotriva, de atunci toti guppy sunt intr-o stare foarte proasta si multi dintre ei au murit.(stau cu innotatoarele stranse, slabesc, unii cand mor nu mai pot inota si se invart in cercuri).Din ce am mai citit eu se pare ca au fost otraviti (cu metronidazol banuiesc) pentru ca doar dupa tratament au aparut simptomele acestea.Am si o femela de molly care are si ea fecale albe-transparente si se pare ca este gestanta.Daca pastrez puii, acestia vor fi sanatosi sau vor avea si ei acesti paraziti?

Am vazut aceste fecale si la scalari, dar nu tot timpul, uneori sunt normale si ei nu prezinta nici un semn de boala.Pot fi alte cauze?

Re: Fecale transparente

Flagelatele in general afecteaza ciclidele, deci tratament cu Metronidazol puteai face pentru scalari separat... dar, scalarii sunt foarte rezistenti la flagelate, deci pe ei, cat si pe restul pestilor, ii puteai trata de "fecale albe" doar cu hrana vie, si conditii bune de viata.  Deci ce conditii le oferi vietuitoarelor tale? Filtrare, schimburi de apa, populatie, hrana etc.

Re: Fecale transparente

Pe scalari ii tineam intr-un acvariu de 60l impreuna cu ceilalti.Filtru 300l/h + un burete bolborositor care mergea in paralel cu filtrul.Schimburi de apa saptamanale si temperatura undeva la 22-23 de grade.Ii hranesc cu fulgi, purici uscati si ceva granule.Acum i-am mutat in acvariul de 113l cu filtru 720l/h si ca populatie am cei 3 scalari, 2 hoplo , un betta si 3 cory.Cu betta se inteleg destul de bine pentru ca au stat cu el impreuna si in celalalt acvariu.

Ce tipuri de hrana vie imi recomandati?

Re: Fecale transparente

La 22-23°C poti tine carasi sau cory, pentru restul pestilor 25°C :fok "Puricii uscati" (Daphnia) din cate stiu sunt cea mai slaba hrana din punct de vedere nutritional, ca sa nu mai spun ca poti introduce tot felul de probleme in acvariu odata cu ele.
   Incearca sa hranesti toti pestii cu hrana vie macar o saptamana - Tubifex foarte bine curatat, Artemia, Chironomus mici etc

Re: Fecale transparente

22-23 erau in cel de 60, acum in acvariul cu scalarii sunt 23,5-24  am lasat aceasta temperatura ca sa impac cumva si pestii si plantele (elodea, valisneria).

Dar as vrea sa stiu..pot pastra puii de la femela de molly care are si ea acesti paraziti sau ce sunt ei?puii vor fi sanatosi?

6

Re: Fecale transparente

ridica temperatura la cel putin 25 grade, cum ti-a recomandat Ancistrus! optim ar fi 26 mai ales pt scalari! plantele nu au nici o problema! se vor dezvolta superb daca au conditii nutritionale (si daca mai e si un pic de CO2) si la 28 -29 grade! asta spun din experienta. Schimbul de apa in ce procentaj il faci saptamanal? apa e de la retea direct? vezi ca e cam dura daca o pui direct si sa nu mai vorbim de clorul din apa... citeste primul meu post http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -70-litri/ si vei vedea ce am patit pt ca am pus apa direct de la robinet in proportie de 35 - 40%... am avut nenorocul sa fie o concentratie prea mare de clor sau stiu eu ce alte substante si mi-a murit absolut tot acvariul... am urmat sfatul colegilor (de multe ori cu incapatanare) si progresul nu s-a lasat asteptat... si inca mai am de lucrat. Asa ca citeste bine forumul despre compatibilitatea pestilor, conditii optime si hrana adecvata. Sunt convins ca iti vei rezolva toate problemele mai ales ca deja ai facut un upgrade de volum smile Mult succes.

Life is true and it's deserve to live

Re: Fecale transparente

Mtr A scris:

Dar as vrea sa stiu..pot pastra puii de la femela de molly care are si ea acesti paraziti sau ce sunt ei?puii vor fi sanatosi?

   Daca vrei pui sanatosi de molly trebuie sa ai temperatura apei de 27-28°C si o lingura de sare grunjoasa (neiodata) la 10 litri de apa... dar tu ai amestecat molly cu scalari si cory, pesti care nu suporta sarea in apa! Intelegi de ce se tot trag discutiile spre compatibilitate?

8 Editat de Andrei Cristian (2012-06-03 20:23)

Re: Fecale transparente

Da , inteleg, dar aici ai inteles gresit.Molly sunt impreuna cu guppy in celalalt acvariu de 60l.Scalarii cu cory sunt in cel de 113 l.

Pe femela am separat-o si deja a si facut puii, o sa o mai tin pana mai spre seara.Am pregatit un alt acvariu steril pentru pui , dar nu este ciclat.Am pus apa declorinata in el si un filtru , iar mizeria din el o voi aspira zilnic.Sper sa nu fie nici o problema.