1

Subiect: Prezentare

Salut,

Numele meu este Edi, am 28 de ani si sunt din Bucuresti.

Am cumparat anul trecut, prin iulie, un acvariu de 60 de litri, in care convietuiesc:
6 guppy
2 neoni
3 callistusi (?)
2 ancistrusi
2 corry adulti + 3 pui

Mai am 2 neritine si o puzderie de melci de substrat, motiv pt care de ieri am introdus si 2 asasini.

Mai am mult de lucru la el, dar sper ca intr-o buna zi sa arate asa cum imi doresc smile

O greseala de care mi-am dat seama mai tarziu a fost alegerea inaltimii substratului - doar 3 cm sunt insuficienti pt o buna dezvoltare a plantelor.

Am invatat din greseli, iar cand am amenajat urmatorul acvariu am mai plusat cu vreo 2 cm la substrat smile. Promit sa revin si cu pozele acestui acvariu.


Pana atunci, ape limpezi!

2

Re: Prezentare

Salut si ne bucuram sa iti vedem acvariul. La prima vedere, personal nu am comantarii, e bine realizat. Singura recomandare ar fi un fundal culoare unica - negru, gri sau albastru inchis... un capac in tenta si baga niste co2 pt ca plantele alea sa se faca mari si frumoase big_smile In rest, numai bine! smile mult succes

Life is true and it's deserve to live

Re: Prezentare

Bine ai venit Edi!
   Din poze am vazut ca ai si Cherry Barb (Puntius titteya), sau pe astia ii considerai calistus (Hyphessobrycon callistus)?
   Melcii asasini nu-ti ataca neritinele?

Re: Prezentare

melcii asasini nu ataca neritine... am avut eu 10 asasini si 2 neritine si nu am avut probleme

Re: Prezentare

dinescu tiberius A scris:

melcii asasini nu ataca neritine

   Sunt teorii si pro, si contra.

Re: Prezentare

da.... depinde cum se adapteaza.... asa am auzit si de rasbora ca nu mananca pui de creveti pana l-am vazut cu crevetele in gura:))

7

Re: Prezentare

Ancistrus, merci frumos.  ^:)^

Am vazut pe net pozele pt callistus si ochiul meu necunoscator si neantrenat nu vedea asemanarile intre ce am in acvariu si pozele de pe net  :sbr   Acum insa, misterul e deslusit.

Cat despre Neritine, sper sa fie o subspecie spartana  :sbr ,iar asasinii sa fie ocupati doar cu melcii de substrat.

Re: Prezentare

Bine ai venit!
Frumos acvariul  :sok

Apropo, unde ai gasit neritine? Auzisem ca au la Hornbach dar nu am vazut  :scry

I challenge myself everyday!

9

Re: Prezentare

e un magazin prin Drumul Taberei, Coralis se numeste.
le gasesti harta pe site www.coralis.ro

10

Re: Prezentare

Bun venit  :sok

Re: Prezentare

Salut , si bine ai venit! Frumos acvariul.

12

Re: Prezentare

Felicitari pentru ce-ai realizat pana acum si succes pe mai departe

13

Re: Prezentare

Baba_zed A scris:

Am cumparat anul trecut, prin iulie, un acvariu de 60 de litri, in care convietuiesc:
6 guppy
2 neoni
3 callistusi (?)
2 ancistrusi
2 corry adulti + 3 pui

Salut si bine ai venit!
Nu arata rau acvariul, dar ai putea sa modifici un pic nr pestilor ca sa simta si ei mai bine. Neonii si barbusii titteia sunt pesti de card (de grup) si se simt bine daca sunt mai multi. (minim 6 buc)
Ca sa nu te aglomerezi ai putea sa renunti la guppy si sa completezi cele doua specii de care am vb. (asta este parerea mea personala). Sau, renunti la neoni si completezi gasca de barbusi......etc.

In rest......ape limpezi si asteptam evolutia.  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."