1 Editat de cisolino (2012-06-07 23:19)

Subiect: Salut tuturor

Salut tuturor.
Sunt din Ploiesti, am 30 ani si sunt nou pe aici, dar cu acvaristica am cochetat si mai demult, a trebuit sa ma las acum 10 ani din lipsa de timp. Dar din vina domnului google -> acvariile aquascape, a reinviat aceasta pasiune. Acum 10 ani nu prea aveam de unde sa ma documentez acum de cand cu Internet-u (care sie tot) vezi peste tot multe chestii interesante pe care daca le stiam acum 10 ani poate acum...

Am facut rost de un acvariu de la un amic marca Juwel koralux complet dotat si am incercat sa-l pun in functiune. In prima faza mi la dat cu tot ce avea in el (1 neon, 1 pereche gupysori foarte bolnavi), inclusiv substrat.

Dupa o ampla documentare am facut un nou setup la el:
- pietris culoare inchisa 3mm (quart);
- schimbare filtre la filtru Juwel Bioflow Mini;
- incalzitor marca Juwel 50w;
- neon Aquarelle 15w;
Plante
- Vallisneria Asiatica;
- Bacopa Monnieri (red);
- Cabomba Aquatica;
Pesti
- 9 neoni;
- 7 gupy;
- 2 corydoras;
- 2 Ancistrus;
- 2 aymonieri;

Cam urat dar asta e. Am in proiect un acvariu mai mare 80x40x40 pe care vreau sa-l fac un aquascape. O sa fac aici un jurnal al acestui proiect.

2

Re: Salut tuturor

Bine ai venit si succes cu noul proiect. :acv

3 Editat de cisolino (2012-08-20 23:30)

Re: Salut tuturor

Multumesc. Sa fie.

Pana acum am cumparat doar suportul (un raft 90x45x180 cu 5 polite ce suporta 400kg pe polita de la Obi 200lei)  pe care l-am montat in balcon.
L-am mai modificat pe ici pe colo l-am prins bine de perete l-am pus in boloboc si a iesit ca in poza.
In balcon am instalat si un AC 12000 BTU (norocu meu).
Acum urmeaza partea electrica neoanele.

Re: Salut tuturor

Salut si bine ai venit !

Re: Salut tuturor

Bine ai venit!!!
Asteptam sa ne tii la curent cu pozele  :sok

I challenge myself everyday!

Re: Salut tuturor

Bine ai venit Catalin!

7

Re: Salut tuturor

Salut salut si succes in proiect. Sa inteleg ca nu are rost sa comentam cu privire la acvariu... din moment ce ai inceput upgrade-ul

Life is true and it's deserve to live

8

Re: Salut tuturor

In pozele de mai sus este un acvariu mai mic cel pe care vreau sa-l fac va avea  80x40x40 sticla de 8mm, iar dotarile vor veni pe parcurs sunt de investit niste banuti.

In prezent lucrez la un microcontroler pentru lumina, temperatura, hranire automata si filtre (aici este de lucru).  Daca totul iese ok o sa-l fac in asa fel incat sa-l controlez de oriunde prin acces la INTERNET.

Tot proiectul este conditionat de acest microcontroler care va face mult din treaba (doar trebuie sa ne aliniem secolului in care traim).

Re: Salut tuturor

cisolino A scris:

Daca totul iese ok o sa-l fac in asa fel incat sa-l controlez de oriunde prin acces la INTERNET.

...eu zic ca te complici. smile Ce rost mai are sa controlezi orice prin intermediul internetului...adica lumina=priza programabile, temperatura= termostat, filtre= astea oricum trebuie sa stea deschise, hranire=..la fel...e programabila.
Nu zic ca nu-mi place ideea...oricum sa ne tii la curent cu ce se intampla si chiar sunt curios cum va arata acest microcontroler.
Nu in ultimul rand iti zic si eu, bine ai venit!

10 Editat de cisolino (2012-06-11 13:07)

Re: Salut tuturor

Controlul prin internet este finalul.
Controlerul te ajuta sa economisesti in primul rand energie electrica. Iar daca nu ai timp sau apare "NEPREVAZUTE" care te tin departe de acvariu (munca ta) ar fi pacat sa nu poti macar sa vezi ce se intampla cu el.
Microcontrolerul te ajuta sa faci si grafice temperatura, PH, etc. vezi evolutia lui.
Pentru moment eu vreau sa controlez lumina, temperatura, filtrele si hranirea. Pe viitor CO2, PH, etc. La PH este mai mult de munca si prefer sa-l dezvolt ultimul (aici trebuie si acvariu, CO2,etc. = bani+timp). Pentru ca trebuie sa hranim si BANCILE.

11

Re: Salut tuturor

cisolino A scris:

Controlul prin internet este finalul.
Controlerul te ajuta sa economisesti in primul rand energie electrica. Iar daca nu ai timp sau apare "NEPREVAZUTE" care te tin departe de acvariu (munca ta) ar fi pacat sa nu poti macar sa vezi ce se intampla cu el.
Microcontrolerul te ajuta sa faci si grafice temperatura, PH, etc. vezi evolutia lui.
Pentru moment eu vreau sa controlez lumina, temperatura, filtrele si hranirea. Pe viitor CO2, PH, etc. La PH este mai mult de munca si prefer sa-l dezvolt ultimul (aici trebuie si acvariu, CO2,etc. = bani+timp). Pentru ca trebuie sa hranim si BANCILE.

Toata stima pentru proiectul asta! Cind il finalizezi, te rugam sa ni-l descrii pe larg!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de Specialkey (2012-06-11 16:38)

Re: Salut tuturor

cisolino A scris:

Controlul prin internet este finalul.
Controlerul te ajuta sa economisesti in primul rand energie electrica. Iar daca nu ai timp sau apare "NEPREVAZUTE" care te tin departe de acvariu (munca ta) ar fi pacat sa nu poti macar sa vezi ce se intampla cu el.
Microcontrolerul te ajuta sa faci si grafice temperatura, PH, etc. vezi evolutia lui.
Pentru moment eu vreau sa controlez lumina, temperatura, filtrele si hranirea. Pe viitor CO2, PH, etc. La PH este mai mult de munca si prefer sa-l dezvolt ultimul (aici trebuie si acvariu, CO2,etc. = bani+timp). Pentru ca trebuie sa hranim si BANCILE.

Gata. M-ai convins! Ma abonez si eu cu mult interes la acest subiect.

13 Editat de cisolino (2012-10-05 00:53)

Re: Salut tuturor

Salutare tuturor !!!
In tot acest timp am reusit sa cumpar sticla de 8 mm, siliconul Den Braven transparent si sa intaresc suportul pentru acvariu.

Am mai cumparat un filtru extern JBL CristalProfi e701 GL un pad acvariu 80x40x40 tot JBL.

Acum lucrez la lumina, am suporturile pentru neoanele T5 (soclurile, clemele de prindere, si suportul facut din profil rigips CD 60)

Lumina va fi 3x39w T5

Urmeaza balastele electronice 3 bucati 1 x 39W, si neoanele T5 dupa care lipirea acvariului.

In viitor o sa cumpar si o siguranta diferentiala (antielectrocutare) pentru inreaga instalatie a acvariului.

O sa revin cu pozele la suport si realizarea instalatiei pentru iluminare.

14

Re: Salut tuturor

Dece folosesti rigipsul? Chiar daca il vei izola in vreun fel, tot va absoarbi umezeala. Exista o multime de materiale plastice care pot fi folosite in locul rigips-ului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Salut tuturor

Doar suportul acela CD 60 de aluminiu il folosesc ca suport pentru tuburile T5. Nu folosesc rigips nicaieri.

16

Re: Salut tuturor

cisolino A scris:

Doar suportul acela CD 60 de aluminiu il folosesc ca suport pentru tuburile T5. Nu folosesc rigips nicaieri.

Am inteles. Daca suportul este din aluminiu (eu stiu ca este din tabla zincata), este OK!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Salut tuturor

Baracuda A scris:
cisolino A scris:

Doar suportul acela CD 60 de aluminiu il folosesc ca suport pentru tuburile T5. Nu folosesc rigips nicaieri.

Am inteles. Daca suportul este din aluminiu (eu stiu ca este din tabla zincata), este OK!

   Profilele pentru montajul placilor de gipscarton sunt fabricate din tabla zincata.

18

Re: Salut tuturor

Da foarte corect este tabla zincata nu aluminiu - greseala mea. ^:)^

19 Editat de cisolino (2012-09-17 13:32)

Re: Salut tuturor

Am revenit
Intre timp am facut rost si de balastul electronic Osram QTP5 2X24-39W si doua neoane OSRAM 865 24W am montat totul pe supot si a iesi cam asa.

Suporturile pentru neoane maxim 85cm
http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2012_09/pict0143_b_1.jpg

http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2012_09/pict0190_b_1.jpg
Suportul intarit si bine prins de perete + blat de 18mm+8mm
http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2012_09/pict0136_b_1.jpg

Urmeaza sa vina inca un balast electronic Osram OTP5 1x24-39W si 3 neoane T5 39W (2x865,1x840) dupa care montarea sigurantei antielectrocutare si lipirea acvariului la care am mai luat su niste profile de plastic negre pe care le voi lipi pe canturi.

20

Re: Salut tuturor

Revin dupa ceva timp.
Acum cateva zile am lipit noul acvariu si a iesit cam asa:
http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2012_09/pict0200_b.jpg

http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2012_09/pict0196_b.jpg

Mai am sa lipesc pe margini profilele de plastic si apoi testul cu apa.