1

Subiect: salutari

Buna seara tuturor.
Sunt amator in cresterea ciclidelor africane. Am detinut de vreo  sapte ani un acvariu juvel 60 cu vivipari pe care l-am inlocuit acum o luna cu un acvariu cu dimensiunile 120/65/40 pe care populat cu ciclide africane, in special malawi. La sugestia unor crescatori mai inraiti am hotarat sa nu iau perechi ci specii cat mai diversificate, sa suprapopulez putin acvariul pentru a evita bataile. Asa ca am luat vreo 40 bucati de toate dimensiunile, nici in momentul de fata nu i-am identificat pe toti si sper ca pe unii sa-i identific cu ajutorul vostru. Intrucat nu le-am gasit stapan am pastrat din vechiul acvariu 2 ancistrusi si 3 sanitari, care au fost acceptati, fiind de dimensiuni marii. Acvariul are urmatoarele:
Filtratre:
-1 filtru extern de 1150 l/h, Fluval 306
-1 filtru intern 700l/h aquafan 3
-1 filtru extern tetratec 700l/h la nevoie
Incalzire: eihem 300W
Iluminat: capacul este de la hagen cu 2 neoane T8 de 40 W grolux. S-au mai adaugat 3 neoane T5 care nu sunt in functiune.
Acvariul a avut un background amazonian, nu tocmai potrivit pentru africani, motiv pentru care am pus pietre de rau. Acvariul este inca in curs de amenajare, chiar azi comandand niste pietroaie calcaroase de ciclide. Nisip alb cu granulatia de 1 mm.
Spre surprinderea mea, chiar din a doua saptamana doua femele au facut gusa, una da estherae de la care am recoltat vreo 27 pui si una care sper sa-mi spuneti dumneavoastra ce e, portocaliu deschis cu dunga neagra pe aripioara dorsala. Atasez cateva poze cu scuze pentru calitatea lor intrucat nu detin aparat profesional iar unora dintre pestani nu le prea place sa fie pozati. Dupa pozele generale atasez cateva poze cu pesti pe care as dori sa-i identific.

Re: salutari

Salutare si bine ai venit!
Desi nu stiu nimic despre ciclide m-am decis sa scriu si eu cand am vazut acvariul. Mi se pare cunoscut, probabil de la sectiunea "Vanzari", banuiesc ca si-a gasit un nou detinator. Felicitari pentru aceasta alegere si totodata mult succes cu cresterea pestucilor.
Totusi as fi interesat de ceea ce aveti in bazinul de jos sau de planurile pe care le aveti cu el big_smile

3

Re: salutari

Salut si bine ai venti. Parerea mea este ca pietrele pe care le ai se potrivesc foarte bine cu fundalul. Nu stiu cat de bine vor da pietrele calcaroase cu fundalul din pietre de rau dar incearca sa vedem ce iese. Mult succes si sa ne tii la curent cu schimbarile. smile

Life is true and it's deserve to live

Re: salutari

Salut si bine ai venit !Frumos acvariul :fok

5

Re: salutari

Bun venit,
:noroc

Lumea este asa cum o facem noi

6

Re: salutari

Bine ai venit! Chiar daca (mie nu mi se pare) fundalul se asorteaza cu pietrele respective, majoritatea lor trebuie inlocuite si oricum aglomerarea lor nu mi se pare naturala, in special prin numarul lor mare. In primul rind, asa cum ai spus si tu, sunt de riu. Al doilea motiv ar fi ca nu contribuie la ridicarea pH-ului si duritatii apei, conditii necesare cichlidelor africane.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: salutari

Bine ai venit!  Eu iti recomand sa folosesti pietre de diferite marimi asezate cat mai natural si toate sa aiba aceeasi culoare, nu este nici o problema daca sunt de rau atat timp cat iti poti mentine o duritate minima necesara africanilor. Despre background nu pot sa zic decat ca am avut si eu si am renuntat la el, daca ar fi sa imi iau altul pe viitor as alege unul facut de o firma consacrata in domeniu. La africani este foarte important sa ai grija cum ai asociezi si cum sa suprapopulezi acvariul.
Iti urez sa te bucuri de ei si sa se impuieze cat mai mult.

Multi vad, putini cunosc !

Re: salutari

Bine ai venit.
Nu ma pricep prea bine la recunoscut pestii, dar exemplarul de care intrebi este posibil sa fie Maylandia Estherae.

I challenge myself everyday!

9 Editat de sTTTk (2012-06-12 14:11)

Re: salutari

Acea femela portocalie cu dunga neagra pe aripioara dorsala este defapt o femela de caeruleus iar culoare ei naturala este galbena, insa la tine datorita neonelor se vede galben-portocalie wink

Multi vad, putini cunosc !

Re: salutari

hm... ma gandeam eu... ca la caeruleus am vazut dunga neagra...dar parea f portocalie in poza  :ang

I challenge myself everyday!

11

Re: salutari

Multumesc tuturor pentru aprecieri si sugestii.
Pentru Bogdan: acvariul de jos este plantat dar va fi reamenajat. Urmeaza sa-si primeasca noii locatari, tot ciclide. Are aproximativ 50 litri si mai am unul de vreo 20 litri pentru pastrare pesti in carantina, maternitate.
Pentru Baracuda. Ai dreptate in ce priveste pietrele. Le-am aglomerat datorita numarului mare de pesti in ideea de a le crea multe ascunzatori in cazul in care ar avea loc batai, obisnuite la ciclide, mai ales ca am si specii agresive, auratus, demasoni. Pentru ph am pus spartura de scoica intr-un compartiment al filtrului.
Pentru Brandusa si Gabi: M-am gandit si eu ca femela e de caeruleus, dar culoarea este intradevar portocalie si dilema este ca nu am mascul iar ea are gusa. M-am gandit la Maylandia Estherae mai ales ca mai am doua femele cu pui insa nu stiu ce e cu dunga neagra pe aripioare. Am vazut ca membe deep si johanis au femele galbene-potocalii iar eu am masculi din acete specii. cat despre pestisorul din ultima poza n-am nici cea mai vaga idee ce ar putea fi .

12

Re: salutari

Eu zic ca este femela de caeruleus, si chiar daca nu ai mascul ea sa corcit cu vre-un pretendent din bazin wink

Multi vad, putini cunosc !