1

Subiect: O mica problema!

Dupa o informare despre tetrazona desii fiind incepator....am stat si iam privit....si a iesit k din cei 5 tetra verzi....4 is femele si 1 mascul...
Am dedus asta prin faptul k 4 sunt dolofani si culorile pe botic putin mai spalacite...iar masculul zic eu k e are culori mai deschise...si corpul un pik mai subtiat si lunguet...daca din ce am descris eu este adevarat ,este vreo sansa sa ii imultesc?Multumesc

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

2

Re: O mica problema!

onutzzzu A scris:

Dupa o informare despre tetrazona desii fiind incepator....am stat si iam privit....si a iesit k din cei 5 tetra verzi....4 is femele si 1 mascul...
Am dedus asta prin faptul k 4 sunt dolofani si culorile pe botic putin mai spalacite...iar masculul zic eu k e are culori mai deschise...si corpul un pik mai subtiat si lunguet...daca din ce am descris eu este adevarat ,este vreo sansa sa ii imultesc?Multumesc

N-ai decit sa le creezi conditiile necesare, sa scoti o pereche intr-un bazin separat si... vezi daca ai dreptate sau nu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: O mica problema!

adica sa ii pun la depus..nu?
si pt depunere care ar fii conditile necesare?
si inca ceva cand depun din luna in luna sau au perioade?
cateva sfaturi va rog!!!Multumesc

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: O mica problema!

Mai gasesti si aici informatii despre ei.

5

Re: O mica problema!

Multumesc foarte mult...se pare ca asa este am 1 mascul cu 4 femele...ce mai viata pe el:))...si lasand gluma la oparte....neaparat trebuie apa de ploaie...nu e ok si cu apa din acvariu si apa de la robinet jumate-jumate?astept rasp si ...niste informatii care miar folosi din propria experienta...multumesc!!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: O mica problema!

Apa din acvariu este tot apa de robinet dar mai incarcata de nitrati+alti compusi (deci cam nerecomandata), pe cand "apa de ploaie" se refera la o apa mai acida (pH si duritate mici). Daca ai posibilitatea foloseste apa de osmoza. La ora actuala cred ca se reproduc si in apa de retea direct, dar mai bine folosesti variantele clasice daca nu cunosti foarte bine reproducerea pestilor care depun icre.
   Daca vrei totusi sa incerci sa-i inmultesti trebuie sa te gandesti din timp si la hrana si modul de hranire al puilor :fok

7

Re: O mica problema!

Ancistrus A scris:

Apa din acvariu este tot apa de robinet dar mai incarcata de nitrati+alti compusi (deci cam nerecomandata), pe cand "apa de ploaie" se refera la o apa mai acida (pH si duritate mici). Daca ai posibilitatea foloseste apa de osmoza. La ora actuala cred ca se reproduc si in apa de retea direct, dar mai bine folosesti variantele clasice daca nu cunosti foarte bine reproducerea pestilor care depun icre.
   Daca vrei totusi sa incerci sa-i inmultesti trebuie sa te gandesti din timp si la hrana si modul de hranire al puilor :fok

   Dintr-o "mica problema", vad ca devine o mare problema! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: O mica problema!

ok ms mult atunci o sa astept sa ploua si sa procur niste apa...apoi sa pregatesc acvariul...si o sa vad ce o sa iasa....am posibilitatea sa fac rost de micro vermi si galbenus de ou fiert tare cred k o sa fie bine..sa ma aleg cu cativa puisoi pt inceput si apoi sa ii dau spre vanzare sau la schimb...deoarece locuiesc intr`un oras mai putin evoluat din punct de vedere al acvaristici....viitori posesori a cativa tetrazona ar fii incantati...:D Multumesc mult!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

9

Re: O mica problema!

Baracuda A scris:
Ancistrus A scris:

Apa din acvariu este tot apa de robinet dar mai incarcata de nitrati+alti compusi (deci cam nerecomandata), pe cand "apa de ploaie" se refera la o apa mai acida (pH si duritate mici). Daca ai posibilitatea foloseste apa de osmoza. La ora actuala cred ca se reproduc si in apa de retea direct, dar mai bine folosesti variantele clasice daca nu cunosti foarte bine reproducerea pestilor care depun icre.
   Daca vrei totusi sa incerci sa-i inmultesti trebuie sa te gandesti din timp si la hrana si modul de hranire al puilor :fok

   Dintr-o "mica problema", vad ca devine o mare problema! lol



intradevar asa e cu incepatori...dar toti suntem la fel si experienta se procura prin incecari si prin dorinta de cunoastere...multumesc pt ajutor!!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: O mica problema!

Ancistrus A scris:

   Daca vrei totusi sa incerci sa-i inmultesti trebuie sa te gandesti din timp si la hrana si modul de hranire al puilor :fok

In cazul in care totusi reusesti sa ii faci sa depuna, eu iti recomand o solutie foarte simpla pe care am folosit-o si o folosesc: JBL Novo baby. In pachet sunt 3 doze, care asigura hranirea puilor pe toate perioadele vietii, incepand cu o pudra si terminand cu o mancare bine maruntita. Pe langa am mai luat de la Sera un set de eclozat artemii foarte simplu si ieftin, care poate fi facut si acasa cu o sticla, un dop si o pompa de aer.

11

Re: O mica problema!

mirceajifcu A scris:
Ancistrus A scris:

   Daca vrei totusi sa incerci sa-i inmultesti trebuie sa te gandesti din timp si la hrana si modul de hranire al puilor :fok

In cazul in care totusi reusesti sa ii faci sa depuna, eu iti recomand o solutie foarte simpla pe care am folosit-o si o folosesc: JBL Novo baby. In pachet sunt 3 doze, care asigura hranirea puilor pe toate perioadele vietii, incepand cu o pudra si terminand cu o mancare bine maruntita. Pe langa am mai luat de la Sera un set de eclozat artemii foarte simplu si ieftin, care poate fi facut si acasa cu o sticla, un dop si o pompa de aer.

astept sa ploaie si o sa vad ce o sa iasa.
-nu stiu dak o sa gasesc JBL Novo baby in Roman dar voi vedea
Multumesc

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

12

Re: O mica problema!

Reproducere cu succes deci detin exemplare mature...
am urmat pasi urmatori: in acvariu am pus o plasa cu ochiuri de 0,5mm (care se foloseste la izolatii) cu rama facuta din conductor de Cupru la 5 cm de fund apoi am pus jumatate de apa de la ghiuveta lasata 3 zile si jumatate apa de ploaie in total vreo 15 l apoi am introdus femela seara apoi masculul dimineata, dupa 3 zile firicelele de ata se vad in acvariu...
probabil o sa imi moara pentru prima oara pana fac rost de hrana speciala dar dupa sper sa fie bine..

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!