1 Editat de juulic (2012-06-13 03:17)

Subiect: Acvariu(din)nou

Stimati colegi,in urma renuntarii la acvariul de 126L,mi-am luat o lectie(cam dura)de la fetita mea pentru aceasta gafa,astfel ca dupa doar doua zile a trebuit sa cumpar un alt acvariu,de data aceasta mult mai mic,30L volum brut.Dimensiuni 40LX30lX25h, 25L volum net dupa ce am pus substratul,pietris negru de Hornbach 5kg,sper ca nu am facut o greseala alegand acest substrat dar de mult imi doream un substrat negru.
Acum sa le iau pe rand
-buturuga de vita de vie sta de o saptamana in apa fierbinte de la robinet,cand se putea,altfel apa rece,iar in ultimele doua seri am avut-o la fiert de vreo cinci ori si tot apa galben-rosiatica iese,va rog sa imi spune-ti ce as putea sa ii mai fac,mentionez ca acum nu mai pluteste ca la inceput
-ca si filtru,am comandat un tetratec ex400,aici v-as ruga sa imi spune-ti daca mediile de filtrare cu care vine echipat filtrul sunt de ajuns pentru acvariu.am cumparat si JBL filter start
-la acvariul mare mergeam cu easy carbo si CO2 de la bomba,aici pot folosi bomba de CO2 tinand cont ca nu exista un control asupra dozarii,iar volumul de apa este mic,ar putea face mai mult rau decat bine?bani nu as mai avea decat de butelie sau de reductor (cel din imagine)care se spune ca este pentru CO2 si argon,am vazut ca are si reglaj fin(este OK?),s-ar potrivi oare la o butelie de 500gr JBL?daca trebuie punem bani deoparte si facem sistemul cu butelie.
-lampa,vreau sa o fac eu cu becuri Phillips 865 E14,material-forex de 3/5/8mm,lipit cu caenacrilat,exterior autocolant negru,interior autocolant oglinda.in imagini este doar un bec de 18w pe un colt,credeti ca daca as mai adauga unul este de ajuns pentru 25L volum apa?
-plante,am inteles ca trebuie sa introduc pentru inceput unele cu crestere rapida pentru ciclarea acvarului.o sa merg maine prin hornbach sa vad ce gasesc
-vietuitoare vreau doar RSC,poate si vreo 5 boraras brigittae.
-teste,deocamdata nu am decat KH si CO2 de la tetra.KH-ul daca tin minte bine era destul de mic si la apa de la robinet,dar am sa fac inca odata testul maine sa vad ce iese.
Cu scuzele de rigoare asupra romanului,astept pareri,sfaturi asupra celor enumerate mai sus,sau asupra oricarui lucru pe care poate din nestiinta l-am omis.

Aaaaa,mosul si anubiasul le-am pus acolo cum am nimerit fiindca astazi le-am achizitionat,si atat timp cat nu stiu ce trebuie sa mai fac cu buturuga raman asa.

Re: Acvariu(din)nou

juulic A scris:

-buturuga de vita de vie sta de o saptamana in apa fierbinte de la robinet,cand se putea,altfel apa rece,iar in ultimele doua seri am avut-o la fiert de vreo cinci ori si tot apa galben-rosiatica iese,va rog sa imi spune-ti ce as putea sa ii mai fac,mentionez ca acum nu mai pluteste ca la inceput

   Lasa asa radacina de vita ca nu mai scoate mult tanin, oricum conform pestilor la care te-ai gandit nu este nici o problema.

juulic A scris:

-ca si filtru,am comandat un tetratec ex400,aici v-as ruga sa imi spune-ti daca mediile de filtrare cu care vine echipat filtrul sunt de ajuns pentru acvariu.am cumparat si JBL filter start

   Era bine daca aveai posibilitatea sa cumperi macar 1 litru de material biologic dedicat (Sera Siporax, Eheim Substrat Pro etc).

juulic A scris:

daca trebuie punem bani deoparte si facem sistemul cu butelie.

   La un acvariu asa mic fluctuatiile de CO2 pot fi periculoase, deci pune bani deoparte pentru o butelie + controller de pH wink

juulic A scris:

-lampa,vreau sa o fac eu cu becuri Phillips 865 E14,material-forex de 3/5/8mm,lipit cu caenacrilat,exterior autocolant negru,interior autocolant oglinda.

   Daca ai calculat autocolantul pentru lampa de ce nu te-ai gandit sa pui o bucata si pe geamul din spate al acvariului?

juulic A scris:

-plante,am inteles ca trebuie sa introduc pentru inceput unele cu crestere rapida pentru ciclarea acvarului.o sa merg maine prin hornbach sa vad ce gasesc

   La rubrica vanzari de aici de pe forum ai posibilitatea sa cumperi plante de la colegi la preturi mult sub cele din Hornbach, daca nu chiar gratuite, si mult mai sanatoase wink

juulic A scris:

-teste,deocamdata nu am decat KH si CO2 de la tetra.

   In perioada ciclarii iti trebuie teste de NO2 si NO3.

3

Re: Acvariu(din)nou

- Despre ce gafa este vorba?
   - Frumusel acvariu!
   - Ai folosit regulatorul din poza? Sint curios, cum te descurci cu robinetul pentru reglaj fin...!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Acvariu(din)nou

In primul rand va multumesc pentru sfaturile date si mai asteptam si altele ca sunt sigur ca cei mai experimentati vad mai bine lipsurile.

Baracuda A scris:

- Despre ce gafa este vorba?
   - Frumusel acvariu!
   - Ai folosit regulatorul din poza? Sint curios, cum te descurci cu robinetul pentru reglaj fin...!

Gafa a fost fata de fetita,in sensul ca am lipsit-o de ceva la cere tinea,fara sa o consult inainte,nu ca mie nu mi-a parut rau,dar asa a fost sa fie.
Multumesc pentru apreciere,cred ca pe viu arata mult mai bine(de cioara cu puiul ei)
Cat priveste regulatorul acela,nu,nu l-am folosit,dar ce mi s-a spus,ca au fost vandute destule si pentru folosinta in acvaristica,acum stim cu totii ca pentru vanzare se spun multe,dar pana la proba contrarie......tocmai de asta am intrebat aici.
Ancistrus,cumpar eu si Sera Siporax,dar ce ar trebui sa scot din ce exista deja in filtru?
Am vorbit cu un coleg deja pentru o butelie JBL  Proflora de 500gr,iar pentru reductor am gasit ce vedeti in imagine,producator dreamdesign Italia,dar nu are manometru decat pentru joasa presiune,pretul este de 165ron.credeti ca ar fi OK?
In privinta autocolantului,bineinteles ca va fi si pe spate cum a avut dealtfel si cel mare,negru mat.
Cumparam si teste NO2 si NO3.
Acum eu poate sunt mai insistent,credeti ca substratul cumparat,ar putea influenta in vreun mod negativ calitatea apei?

5

Re: Acvariu(din)nou

Respectivul regulator este pentru uz industrial, este aproape imposibil sa reglezi numarul de bule/secunda, la un nivel convenabil pentru un acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Acvariu(din)nou

OK,deci renunt la cel cu doua manometre,dar cel din imaginea cu un singur manometru,este ceea ce trebuie?Multumesc anticipat  ^:)^

Re: Acvariu(din)nou

juulic A scris:

Ancistrus,cumpar eu si Sera Siporax,dar ce ar trebui sa scot din ce exista deja in filtru?

   Daca stiam ce contine ca material filtrant filtrul tau iti spuneam. Pe net scrie ca ar contine "carbon" si "ceramica", deci ori ceramica ori carbonul... recomandat ambele :fok

8

Re: Acvariu(din)nou

Pai cam ai dreptate,dupa cum spune manualul ar contine cam asa
Bottom:Tetra ceramic rings and on top BF biological filter foam
Second:Tetra BF biological filtr foam and then tetra CF carbon filter medium,tetra FF filter floss pad
Deci,Sera Siporax   :noroc  mersi de info

9

Re: Acvariu(din)nou

juulic A scris:

OK,deci renunt la cel cu doua manometre,dar cel din imaginea cu un singur manometru,este ceea ce trebuie?Multumesc anticipat  ^:)^

   Nu recunosc manometrul din imagine! Daca este dotat cu robinet pentru reglajul fin si acesta prin finetea reglajului, iti permite sa-l folosesti in acvaristica, este bun.
   Cele mai bune regulatoare sunt cele cu doua manometre, unul pentru presiunea de lucru si celalalt pentru presiunea reziduala, care iti permite sa apreciezi in permanenta, cantitatea de gaz existenta in butelie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10 Editat de juulic (2012-06-14 21:07)

Re: Acvariu(din)nou

Ca sa o luam in ordine,daca nu apare nimic convenabil pe la rubrica vanzari intr-o saptamana,am sa cumpar regulatorul industrial,cel cu doua manometre din imaginea din posturile anterioare apoi am gasit asa cum se vede tot in imagini doua produse pe care le pot folosi pentru reglajul fin,una pentru co2-ul din laboratoare(cel de plastic),iar a doua nu scrie exact pentru ce este,dar sper ca dupa spusele cuiva sa fie si asta OK.
Si acum partea proasta ar fi in privinta radacinei de vita-de-vie.Daca imi poate spune cineva ce dumnezeului mai sunt si extraterestrii aia de au crescut de astazi de dimineata cand nu era nimic si pana acum si ce as putea sa fac sa nu mai apara,as fi recunoscator.Din ce am citit,asa apar pe lemnele noi introduse in apa?Dar chiar si dupa atatea fierberi si stat in cada la apa sa apara?

11

Re: Acvariu(din)nou

Este un procesd normal in timpul ciclarii wink stai linistit,cu timpul v-a disparea  smile

12

Re: Acvariu(din)nou

Multumesc de sfat Bitanu.Am scos buturuga si a mai luat o portie de 3 ore fiert in sare ,iar acum este la desalinizare,tot 3 ore la fiert

13

Re: Acvariu(din)nou

Cred ca te aventurezi si in folosirea manometrului industrial si in achizitionarea celorlalte. Mai bine ai rabdare, pina apare ceva dedicat pentru acvaristica, aici pe forum sau cumpara din magazin asa ceva. Sunt regulatoare de presiune (JBL) care includ si electrovalva pentru inchidere/deschidere automata a gazului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de juulic (2012-07-20 01:42)

Re: Acvariu(din)nou

Dupa ce a trecut ceva timp,revin cu ceva noutati.Am achizitionat o butelie JBL,un reductor CO2 Micromatic(cel din imagine),am confectionat capacul din PVC de 5mm,colat cu autocolant negru deasupra si folie de aluminiu dedesupt,iluminarea se face cu un bec economic Philips 865,1250 lm(daca tin minte bine),23w.Iluminarea sper sa nu fie prea puternica pentru aproximativ 22L apa.Din pacate imaginile sunt cam de trei saptamani in urma.In zilele urmatoare voi pune si imagini prezente.Ca si fauna am doi ancistrusi(au fost primii bagati,dar sunt tare fricosi)si vreo 30 de RCS.
CO2 merg la 1 bula/sec  24/24,mai adaug easy carbo 0.5ml/zi(este putin tinand cont ca m-au invadat plantele din fundal?),iluminarea este programata sa se aprinda dimineata la 10 pana la orele 14 si se reaprinde la orele 18 pana la 22.
Astept pareri,sfaturi si nu in ultimul rand critici,chiar daca imaginile nu sunt chiar noi.
A,si sa nu uit,am colat spatele cu autocolant negru,in caz ca nu se vede bine in fundal.

15

Re: Acvariu(din)nou

Nu stiu de ce la postul anterior nu de puteau vizualiza imaginile

16

Re: Acvariu(din)nou

Imi place, desi HC-ul ala cred ca ar vrea mai mult CO2.

17 Editat de juulic (2012-07-20 13:43)

Re: Acvariu(din)nou

din pacate din HC-ul acela nu a mai ramas asa mult,dar ce mai este,vad ca a inceput sa se intinda,discret,dar o face

18 Editat de juulic (2012-07-26 21:39)

Re: Acvariu(din)nou

Si "poznele"cu prezentul.Plantele cele multe au trecut la donatii(scuze pentru imagine,dar este dupa ce am scos plantele si am schimbat apa).Si daca tot am urcat poze,am pozat si ocupantii,viitoare mamici si colocatarii.Din pacate nu fac fata cei doi ancistrusi si rosiaticii sa ma scape de albeata de pe buturuga mica,la cea mare au teerminat demult,aici........mai au de lucru

Re: Acvariu(din)nou

Wild, spor.

20

Re: Acvariu(din)nou

Astazi am zis ca parca acvariul arata putin schimbat(in bine zic eu),si l-am imortalizat in doua imagini pe care le-am atasat pentru sfaturi,critici.....Spre norocul meu,algele(Hydre) despre care deschisesem un topic la sectiunea dedicata,sunt cam pe duca,sper ca a avut efect apa oxigenata cu,care le-am impuscat.