1 Editat de me_gaton (2012-06-14 22:03)

Subiect: Neon Black Light

Salut,

Am vazut intr-o vitrina de la un petshop, un acvariu cu neon Black Light (de 18W de la Philips).
Acel neon nu afecteaza plantele/pestii ?
Desi in acel acvariu am vazut ca pestii erau foarte calmi, plantele aratau foarte bine si nici nu aveau alge pe pietrisi/geamuri.

Eu am intrebat de curiozitate la petshop despre neon, am crezut ca e vre-unul floura ceva,dar era un neon black light (ceva in genul ca cel din poza)

Asa este?nu afecteaza cu nimic pestii/plantele? ideea este ca se vedea superb acvariu, se vedea intr-un efect frumos smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Neon Black Light

Hmmm, interesant,neon negru la acvariu!?!  lol

3

Re: Neon Black Light

Poi, asta mi s-a parut si mie putin ciudat, bine neonul era folosit doar pe timp de noapte.
Dar totusi neoanele astea nu afecteaza cu ceva? Bronzeaza pestii?:))
Stiu ca sunt folosite la solare (bine exagerez, acolo e vorba de o putere mult mai mare pe neon) tongue

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Neon Black Light

me_gaton A scris:

Dar totusi neoanele astea nu afecteaza cu ceva? Bronzeaza pestii?:))
Stiu ca sunt folosite la solare (bine exagerez, acolo e vorba de o putere mult mai mare pe neon) tongue

   La solare se folosesc tuburi cu UV special, "Blacklight" se folosesc in cluburile de noapte wink

5

Re: Neon Black Light

Aceste tuburi se folosesc in acvaristica, strict pentru a crea efecte speciale de lumina. Nu sunt utile absolut deloc pentru plante. Exista mai multe tipuri de astfel de tuburi, in general lumina emisa fiind de culoare albastra.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Neon Black Light

Salutare.

Da dam drumu la neon...la bumti bumti si deja tai bilete la intrare:)).
Ideea era nu daca este benefic sau nu la plante.ci sa nu le afecteze cu ceva,de exemplu aparitia algelor..sau alti factori.

Multam.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

7

Re: Neon Black Light

Teoretic, prin spectrul predominant albastru, poate favoriza aparitia algelor, insa datorita numarului de lumeni, foarte mic si timpul (2-3 ore) cit este recomandat a fi folosit, nu cred.
   P.S. Si eu stau in Dr. Taberei dar nu stiu ce inseamna bumti, bumti! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Neon Black Light

Salut Baracuda, uitate pe youtube la RoBotzi sa vezi..bumti bumti vine de la muzica cum face basu smile)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Neon Black Light

me_gaton A scris:

Salut Baracuda, uitate pe youtube la RoBotzi sa vezi..bumti bumti vine de la muzica cum face basu smile)

lol  lol

10

Re: Neon Black Light

lol  lol  lol Lover "Robotzii" imi plac si mie la nebunie big_smile

11

Re: Neon Black Light

me_gaton A scris:

Salut Baracuda, uitate pe youtube la RoBotzi sa vezi..bumti bumti vine de la muzica cum face basu smile)

Ei da, acum ma simt mult mai bine....!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Neon Black Light

smile)) .
Pan la urma nu am ajuns sa imi mai iau neon blacklight.
Am facut o proba de curiozitate cu alt neon de il aveam prin casa..si nu mi s-a parut ceva deosebit .
Ca sa aflu pan la urma ca de fapt erau niste leduri mov alimentate la 1.5V pentru a crea o lumina difuza...

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)