Re: JBL E901 sau E701

Dupa toate recomandarile ma indrept spre E901 - acum va intreb cum sa fac sa reduc debitul ca sa il adaptez la un acvariu de ~ 60 l cu SprayBar merge?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

22

Re: JBL E901 sau E701

S-a discutat despre cele 2 cleme cu care poti reduce debitul.

Re: JBL E901 sau E701

Pai da,dar minumul este un acvariu de 80l asa spun ei in specificatii, deci ar trebui sa reduc si mai mult decat acel minim.
Asta asa ma gandesc eu .. daca gresesc....

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: JBL E901 sau E701

Am inteles - frica mea era era doar sa nu creez curenti prea mari pentru pesti dar daca-mi ziceti ca se poate reduce debitul pana la un nivel confortabil atunci E901 ramane smile
Va multumesc de sfaturi - acum ramane sa caut doar cel mai bun pret  big_smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

25

Re: JBL E901 sau E701

marius983 A scris:

Eu am intr un acvariu de 60l un filtru JBL e 900 si e f ok . Reglajul il poti face ok din "mannete" . Eu il tin la intrare la maxim iar la iesire aproape de minim , altfel e prea mare curentul in acvariu  smile Mie mi se pare mai ok JBL e900 mai ales daca vrei sa treci la un volum mai mare ! :sevil

   Nu cumva presiunea din interior creste cam mult, in modul in care il folosesti?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: JBL E901 sau E701

Cred ca trebuie sa te orientezi dupa ce ai in prezent, eventual pentru ce doresti in viitorul foarte apropiat. Ma indoiesc ca JBL e900 va face fata la un acvariu de 300 l cu ciclide africane. Eu am un tetratec 700 si unul intern aquafan 3  la un astfel de acvariu dar nu am fost multumit de filtrare. Am inlocuit tetratecul cu fluval 306 de 1150 l/h. Tetratec 700 mergea bine dar e recomandat la acvarii pana in 250 l.

Re: JBL E901 sau E701

Pai asta e ideea - sa-mi iau acum pt asta care il am (60 l cum zicea) si cand mi-oi face unul de 300 l + , poate (asta fara orizont de timp cel mai aproape ar fi peste ~ 12 luni) sa pot sa il folosesc filtrul asta, daca o fi sa suplimentez cu altul e alceva....

Scopul scuza mijloacele! Oare?