1 Editat de Dodge (2009-11-27 03:05)

Subiect: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

Salutare

Am inceput sa am probleme cu algele, nu stiu ce ar putea sa determine aparitia acestora de aceea va cer sprijinul.

Acvariul este de 100 l(home made) capac WATERHOME cu 2 neoane integrate:-Aqua-Glo 20W 18.000K si Sun-Glo 20W 4.200 K ambele pe T8, Substrat- TetraPlant Complete Substrat pt 100l, instalatie de injectare co2 FerPlast Kit CO2 Classic cu bomba atasata, Ph normal (test Ph ok), apa scchimbata la 7 zile 25 l, apa tratata cu Aquasafe, intentionez sa folosesc JBL Ferropol, si JBL Ferropol 24,filtru Aquael Fan 2 150l/ora, temperatura apei este mentinuta de incalzitorul cu termostat la 27 grade C. Acvariu este mediu plantat cu plante care nu sunt foarte pretentioase, lumina functioneaza 12 ore cu pauza de 3 ore dupa amiaza.

Cu toate acestea toate bune si frumoase pana cand in aceasta seara am sesizat pe geamul din spatele acvariului foarte multe punctulete verzi mai mici si mai mari intre 1-2 mm.

As vrea sa stopez aceasta invazie.....va rog dati-mi cateva sfaturi, ce nu este bine , ce trebuie sa modific, daca mai trebuie sa adaug ceva, daca apa este prea calda,...(credeti ca substantele din comert functionea?...Alguminul, Algizitul, AlgoStop Depot Algetten....etc)??
Eu am inteles ca neonul Aqua-Glo 20W 18.000K nu este bun, si ca acesta ar favoriza dezvoltarea algelor....momentan am schimbat acest neon cu unul pe care il aveam acasa,...un Osram day light 840 18W.

Va multumesc anticipat.

2

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

pune o poza smile   ia-ti niste pesti ... gen molly ... carora le place sa manance alge

3 Editat de baraja (2009-11-27 03:08)

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

Salut...in primul rand dupa parerea mea...neoane tale sunt creatoare de alge:) incearca neaparat sa le schimbi...cu osramuri...si inca cva..redu lumina de la 12 ore la 9 sau 8 pe zi,poate dai prea multa mancare..redu si lucrul asta...important e sa nu tii acvariul langa lumina naturala de afara...si asta poate fi un motiv....eu folosesc osram fluora,830 si 965 si algele au disparut in mare parte....+ cu feropol si feropol 24..numai bine!:P

4

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

zemizeu A scris:

pune o poza smile   ia-ti niste pesti ... gen molly ... carora le place sa manance alge

Am 3 rase de sanitari, de fapt 4 in total 6 sanitari, dintre care 3 corydoras albi un ancistus marisor unul maroniu inchis cu coada rosie destul de marisor inca unul de vreo 10 cm gem corydoras dar mai mare si 6 melci pomaceea.........dupa mine cred ca este de ajuns.

5

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

baraja A scris:

Salut...in primul rand dupa parerea mea...neoane tale sunt creatoare de alge:) incearca neaparat sa le schimbi...cu osramuri...si inca cva..redu lumina de la 12 ore la 9 sau 8 pe zi,poate dai prea multa mancare..redu si lucrul asta...important e sa nu tii acvariul langa lumina naturala de afara...si asta poate fi un motiv....eu folosesc osram fluora,830 si 965 si algele au disparut in mare parte....+ cu feropol si feropol 24..numai bine!:P

razele soarelui nu ajung la acvariu, mancare le dau o data pe zi atat cat sa haleasca tot in maxim 5 min , o sa reduc durata de iluminare si o sa caut neoanel recomandate de tine.

10x.

6

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

Dak ai sa astepti efecte din partea sanitarilor iti garantez eu ca nai sa faci nimik:))...incearca sa cumperi SAE dak tii neaparat la pesti pt alge si sunt si frumosi...numai bine!:P

7 Editat de aqua (2009-11-27 22:38)

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

plecostomus sau ampullaria si pomacea devoratori de alge

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

mie de la plante imi apar niste melci foarte mici ... care vad ca se inmultesc destul de repede prin acvariu ... sunt daunatori ... sau nu ?

9

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

zemizeu A scris:

mie de la plante imi apar niste melci foarte mici ... care vad ca se inmultesc destul de repede prin acvariu ... sunt daunatori ... sau nu ?

sunt negri ?
daca da atunci sunt daunatori

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

aqua A scris:

plecostomus sau ampullaria si pomacea devoratori de melci

aqua...cum vine asta pomacea devoratori de melci ...?

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

11 Editat de aqua (2009-11-27 22:38)

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

scz pt mesajul gresit de mai devreme

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

ai de grija ..pt ca gresesti cam mult ...am vazut posturile tale si sant pline de greseli...induci prea mult in eroare .....citeste mesajul inainte sa il postezi.....scuze daca am deranjat

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

13 Editat de Dodge (2009-11-27 22:29)

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

Am cumparat algetten de la tetra....ce parere aveti este eficient?
O sa imi starpeasca algele sau o sa le ajute sa se dezvolte sau sa reapara?

Si am luat JBL Ferropol 100 ml pe care l-am injectat cu o seringa in substrat la fiecare radacine...credeti ca e bine? (informatia o am de la un prieten)

14 Editat de aqua (2009-11-27 22:39)

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

soto_san A scris:

ai de grija ..pt ca gresesti cam mult ...am vazut posturile tale si sant pline de greseli...induci prea mult in eroare .....citeste mesajul inainte sa il postezi.....scuze daca am deranjat

multumesc ca mi-ai corectat greseala ...dar na... nu prea am fost atent cand am scris(si mi-am zis sa nu gresesc cand scriu...) asta produce neatentia

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

15

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

aaa si un lucru soto_san despre mine (asa sa sti)...eu nu prea obisnuiesc sa gresesc wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

aqua A scris:

aaa si un lucru soto_san despre mine (asa sa sti)...eu nu prea obisnuiesc sa gresesc wink

ok

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

17

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

aqua A scris:
zemizeu A scris:

mie de la plante imi apar niste melci foarte mici ... care vad ca se inmultesc destul de repede prin acvariu ... sunt daunatori ... sau nu ?

sunt negri ?
daca da atunci sunt daunatori

pai da .. negri si maro . cum as putea sa ii opresc sa mai apara ?

18

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

zemizeu A scris:
aqua A scris:
zemizeu A scris:

mie de la plante imi apar niste melci foarte mici ... care vad ca se inmultesc destul de repede prin acvariu ... sunt daunatori ... sau nu ?

sunt negri ?
daca da atunci sunt daunatori

pai da .. negri si maro . cum as putea sa ii opresc sa mai apara ?

Salut.
1. Eu am scapat de alge...micsorand timpul de iluminare. Am aplicat un soc de 48 de ore de intuneric si apoi lumina redusa ca timp la 3/4..adica 7,5 din 10. Dupa o saptamana s-a rezolvat. Acum am setat din nou timpul la 10 ore de lumina.
2. Pentru melci ..ultima solutie: Antentome helena - assasin snail. Incearca si vei vedea.
http://www.thinkfish.co.uk/fish/Assassin_Snail

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

19

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

Am schimbat un neon si am redus lumina de la 12 ore la 9, acest lucru este permanent. am scapat de alge de a doua zi smile.

Re: Invazie de ALGE (Ajutor!!!)

Are culoarea rosie-maro,cumva este vorba de  Helisoma nigricans.Este foarte sensibil la temperaturi sub 20° C, cand de obicei moare.