1

Subiect: Un acvariu din Campina

Salut,
Suntem din Campina, si dupa ce am cochetat cu un acvariu mic pentru junior, am zis sa ii facem upgrade si l-am ajutat pe valentino6968 sa scape de cel de 180l smile

Avem in el 10 xipho (3 adulti restul kinderi), 3 zebre, 6 guppy (2 roiali sau imperiali nu stiu exact cum ii cheama), 6 neoni, o molly, un pomacea, 2 clovni.

Ca plante, puteti vedea in poza, am luat vre-o 6 tipuri (nu le stiu denumirile exacte, hygrophila, blabla) sa vedem care supravietuieste nemancata. Vrem ca in acvariul cel mic si vechi sa punem doar plante (luam din cele existente o parte din fiecare specie) si probabil niste guppy sau punem clovnii sa fim siguri ca nu ne invadeaza comunitarii, sa facem un farmville acvatic, cand se inmultesc mai alimentam acvariul mare, pana ajungem pe la 15-20% din spatiu cu plante. Deasemenea vreau unele cu flori. (desigur, v-ati dat seama ca suntem incepatori:)))

Ca "obsesie" mai nou am nevertebratele smile Imi plac foarte mult melcii, mai putin crevetii, desigur cei mari, nu comunitarii (de aceea avem si doi clovni).

Ca filtru, am un sunsun 1000l extern, si inca unul intern tetratec 1000 cred ca e. Momentan merg amandoua pana se cicleaza absolut tot (bolovani, acvariu, pietris, filtrele era ciclate deja), apoi probabil o sa lasam doar cel extern, sa vedem daca este ok la cei 40 de pesti, daca nu o sa lasam si pe cel intern sa curete si sa il scutim pe cel extern de munca, pentru ca nu am experienta cu acvarii asa mari. Ca sa ciclam acvariul, am pus solutia de la JBL pentru acvarii noi, apoi pe langa filtrele deja ciclate am mai pus si niste bacterii, plantele si din cate vad, pestii nu au nimic impotriva si zburda prin tot acvariul. Banuiesc ca la volumul mare, nu este o problema mare cu ciclarea.

Teoretic, probabil vrem sa ajungem la peste 100 de guppy + ceva melci mai aratosi, asta daca nu ne invadeaza xipho mai repede:)

2 Editat de Specialkey (2012-06-18 01:57)

Re: Un acvariu din Campina

Salutare si bine ai/ati venit! smile
Eu zic ca pietrele alea nu au ce cauta in acvariu. Par a fi calcaroase, ceea ce nu-i de bine pentru ce vrei tu sa faci.
Cu pestii cred ca te ai grabit putin. Ideal ar fi fost sa mai astepti un pic pana se stabilizeaza cat de cat bazinului, dupa care sa ii introduci pe rand, nu toti odata.
Despre iluminat nu ai spus nimic. Mare grija cu timpul si "cantitatea" de lumina, algele is dupa colt si abia asteapta. big_smile

LE: neonii aia vor fi foarte fericiti daca vei mai planta putin smile

3

Re: Un acvariu din Campina

Pietrele le-am luat mai mult pentru design, ca erau albe. Care pot fi efectele pentru pesti? Voiam ceva cu gauri ca am avut o corabie de design in cel vechi si le placea la majoritatea sa se ascunda si sa se alerge prin gaurile din ea. Sa le iau vulcanice?

Pestii i-am introdus pe rand (ma rog, la interval de cateva ore). Am inceput cu un pui de xipho, 2, 3  pentru ca oricum nu aveam ce face cu ei. Apoi daca am vazut ca se zbenguie si n-au nici o grija am bagat guppy si un neon si restul in timp in functie de sensibilitate. M-am bazat mai mult pe solutia de la JBL Biotopol din experienta, pentru ca atunci cand am inceput primul acvariu de 40l, am bagat pestii intr-o ora dupa solutie si nu a avut nici unul nimic. Ma rog, m-am bazat si pe filtrele deja ciclate si pe 180l de apa... Daca a mers la 40l fara filtre ciclate, fara plante si erau cam 15 pesti, banuiesc ca la 180.... Plus ca pestii nu sunt scumpi, daca pierdem pe unul la transfer, ghinion smile

Sunt deja cam 12 ore, timp in care ambele filtre au mers impreuna. Nu stiu in cat timp se poate considera ca am scapat sau nu, banuiesc ca dupa 4-5 zile:) Singurul sindrom mai ciudat, e ca seara guppy s-au adunat intr-un colt gramada in dreapta sus se vede si in poza, nu toti, dar n-am idee ce fac acolo, parca nu i-am vazut asa grupati pana acum. Nu scot capul deasupra apei, parca le place sa stea in spatele curentului de la tur. Prima oara am crezut ca le place curentul de la filtrul intern, care bate in acea zona. Tot acolo, dar langa termometru s-a culcat si molly si melcul si clovnii si-au facut siesta dupa-masa. Apa a avut intre 25-27 grade.

Da, cu lumina s-ar putea sa fie o problema. Am pus Algol preventiv. Sunt doua neoane, nu m-am uitat de care sunt.

De plantat da, dupa cum am spus, vrem sa ajungem la 15-20% din spatiu cel putin plantat, totul pus in general in spate sa il acoperim complet. Desigur, o sa vedem si cum merge, sa nu o dam in cine stie ce paduri si alge din care sa nu mai scapam:) De aceea si vreau sa am o transa de plante in acvariul mic, daca vad ca e vre-o planta invadata de alge, sa o inlocuiesc.

4

Re: Un acvariu din Campina

Am citit intre timp pe diverse site-uri ca acele calcaroase se pot depune pe branhiile pestilor. Mersi, o sa le scot dimineata.

Cam ce decor se poate pune atunci fara probleme pentru apa dulce si pestii de mai sus?

5

Re: Un acvariu din Campina

dicoemil A scris:

Cam ce decor se poate pune atunci fara probleme pentru apa dulce si pestii de mai sus?

Bine ai venit!
Poti sa pui niste lemne. Daca nu vrei sa dai banii pe lemnele din magazinele de specialitate, poti sa pui lemn de salcie, vita de vie, prun....etc. Atentie cu lemnul de la pomii fructiferi si de la vita de vie daca au fost stropiti cu substante. Lemnul trebuie uscat, decojit si fiert cateva ore in apa cu sare.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Un acvariu din Campina

Bine ai venit Emil!

dicoemil A scris:

Pestii i-am introdus pe rand (ma rog, la interval de cateva ore). Am inceput cu un pui de xipho, 2, 3  pentru ca oricum nu aveam ce face cu ei. Apoi daca am vazut ca se zbenguie si n-au nici o grija am bagat guppy si un neon si restul in timp in functie de sensibilitate. M-am bazat mai mult pe solutia de la JBL Biotopol din experienta, pentru ca atunci cand am inceput primul acvariu de 40l, am bagat pestii intr-o ora dupa solutie si nu a avut nici unul nimic. Ma rog, m-am bazat si pe filtrele deja ciclate si pe 180l de apa... Daca a mers la 40l fara filtre ciclate, fara plante si erau cam 15 pesti, banuiesc ca la 180.... Plus ca pestii nu sunt scumpi, daca pierdem pe unul la transfer, ghinion smile

   Daca introduci pestii si bagi Biotopol este bine pe moment pentru ca nu ai clor in apa sau metale grele, dar odata cu pestii bagati in acvariu va aparea si amoniacul... pe asta nu-l mai dregi cu Biotopol ci cu Denitrol, adaugat conform specificatiilor producatorului. "Filtrele ciclate" sunt un fel de poveste daca le bagi la un acvariu cu apa de robinet, si un numar mare de pesti wink
   Treaba cu "pestii nu sunt scumpi" mergea daca ar fi fost niste mecanisme... dar sunt vietati si ar trebui sa tii cont de asta :fok
   100 guppy se fac destul de repede, dar degeaba ai masculi de "roiali sau imperiali" daca i-ai amestecat cu diverse femele, adica puii vor fi, vorba ta "blabla" big_smile
   La guppy, xipho sau molly nu ai treaba cu pietrele calcaroase, in schimb neonilor le pot face rau, deci ori renunti la pietre ori la neoni.

PS: Trebuie sa citesti serios despre "ciclare" :fok

7

Re: Un acvariu din Campina

Am scos de aseara pietrele.
Inca ne gandim/documentam daca sa punem lemn natural sau fals...

In rest toate ideile sunt bine venite:p

8

Re: Un acvariu din Campina

dicoemil A scris:

Am scos de aseara pietrele.
Inca ne gandim/documentam daca sa punem lemn natural sau fals...

In rest toate ideile sunt bine venite:p

Nu va mai ginditi! Intr-un acvariu nu au ce cauta "falsurile"! Totul natural!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Un acvariu din Campina

Ca si side-topic, in Campina, o radacina la petshop e 50-60RON... smile Nu se gaseste Denitrol (probabil gasesc in Ploiesti doar). Oricum, pe langa filtrele deja ciclate si cultura de bacterii, o sa le mai schimbam putin o mica parte din apa in 2-3 zile. Credeti ca nu e de ajuns pentru numarul/tipul de pesti pe care il avem?

10

Re: Un acvariu din Campina

Baracuda A scris:

Nu va mai ginditi! Intr-un acvariu nu au ce cauta "falsurile"! Totul natural!

Ne "gandeam" pentru ca am citit ca automat lemnul o sa faca alge si alte nebunii in timp... Sa vedem ce lemne gasim, ca zona e plina de pomi fructiferi si vita de vie, o sa incerc prin zona Paltinu/Doftana ceva rupt natural... sau pe la rude vita de vie:)

11

Re: Un acvariu din Campina

Acvaristica, cel putin in etapa amenajarii acvariului, este o pasiune costisitoare, in comparatie cu... plimbarile in aer liber lol
   Sint curios, care este sursa care blameaza lemnul, introdus in acvariu! Sa fie vreun padurar? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Un acvariu din Campina

Bine ati venit!!! (am vazut ca descrierea este la plural   :sbr )
Mare atentie daca introduceti mai multe solutii ptr tratament ptr ca amestecarea lor poate dauna pestilor.
Care sunt pestii clovni?

I challenge myself everyday!

13

Re: Un acvariu din Campina

Daca nu ma inseala intuitia, avem de a face cu inca un caz rarisim, in care sotul si sotia au aceeasi pasiune...  lol
   Acelea sunt substante pentru conditionarea apei, nu pentru tratament.
   Chromobotia macracanthus mai este cunoscut si sub numele de "Clown Loach".

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Un acvariu din Campina

Felicitari pentru alegerea facuta. E un acvariu frumos. Pietrele calcaroase sunt pentru ciclide. Am achizitionat si eu mai multe asfel de pietre de la valentino6968. Pacat ca e distanta mare pentru ca le-as fi cumparat si pe ale tale daca ai renuntat la ele. Cred ca ar merge bine la tine buturugi naturale plantate cu moss. Acvariul ar fi bine sa-l feresti de lumina naturala directa pentru a nu avea prea multe alge, eventual prin aplicarea de autocolante daca nu se poate prin amplasament.

Re: Un acvariu din Campina

Baracuda A scris:

Daca nu ma inseala intuitia, avem de a face cu inca un caz rarisim, in care sotul si sotia au aceeasi pasiune...  lol

:sbr imi suna cunoscut

 

Acelea sunt substante pentru conditionarea apei, nu pentru tratament.

Eu m-am referit la Algol, stiu ca amestecarea acestei solutii cu altele (fertilizant etc) poate da reactii neplacute pestilor.

 

Chromobotia macracanthus mai este cunoscut si sub numele de "Clown Loach".

Sincer nu stiam ca se numste si clovn, ma dusesem cu gandul la pestele marin  :sbr

I challenge myself everyday!

16

Re: Un acvariu din Campina

Sigur ca suna cunoscut... lol
Nici Algolul nu se poate numi substanta pt. tratament, tratamentul se face impotriva bolilor, proastelor obiceiuri si a timiditatii... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Un acvariu din Campina

subscriu si eu acestui topic, cam tarziu ce-i drept. Referitor la iluminare ai face bine sa ne spui ce fel de neoane ai. Tind sa cred ca ai prea multa lumina la cate plante ai. In orice caz ti as recomanda sa incepi iluminare o perioada cu un singur neon (vezi ce drosere ai si daca iti permit asta) timp in care plantele pe care le ai se vor acomoda, vor forma radacini etc. Algolul degeaba il pui "preventiv"...nu stiu la capitotlul asta,dar totusi vad cam multa "medicamentatie" in acvariul tau. La celelate intrebari ti-au raspuns colegii. Eu zic sa te apuci serios de lecturat pe forum si vei gasi raspuosuri la toate intrebarile. Nu te descuraja, acvariul are potential, dar trebuie putin "finisat".
P.s. Treaba cu "nu conteaza daca mor pestii, nu s scumpi" nu mi a placut. Mie personal imi pare rau dupa orice vietate pierduta, mai ales cand aceste pierderi sunt cauzate de greselile mele.

18

Re: Un acvariu din Campina

A sunat putin cam aiurea cu moartea pestilor, ma refeream doar ca nu este o drama in sensul de a avea ceva extrem de rar ca specie/etc. Nu i-am aruncat pur si simplu in acvariu... Ne-am asigurat ca au mult mai mult decat au avut prima oara.

Iar "medicamentatia" a fost testata cand am avut primul acvariu. Mai exact am replicat ce am facut atunci, doar la o scara mult mai mare a apei. Si nu aveam filtre ciclate, nici plante etc. Nu suntem adeptii chimicalelor, dar trebuiau mutati din acvariul vechi pentru ca erau aproximativ 30 (nu stiu exact cati sunt in total) intr-un acvariu de 40l...

Nu e vorba de descurajare, indiferent ce spuneti smile Orice critica e ok. Mai bine sa stim din timp, cum a fost cu pietrele, decat sa ne para rau dupa.

O sa ma uit sa vad si ce neoane are.

19

Re: Un acvariu din Campina

Deci unul e Philips Aqua TL-D 30W celalalt nu stiu exact ca e sucit invers, ceva gen Sylvania Daylight deluxe F30w865, nu m-am uitat inca ce fac pe internet.

20 Editat de sergiu.dragomir (2012-06-18 17:12)

Re: Un acvariu din Campina

Bine-ati venit! Pentru inceput arata curat si aerisit. Referitor la "lemne" ganditi-va ca un lemn in pet shop costa 50 de lei dar e un pret pe care-l platiti o data pentru ceva ce aveti cativa ani, deci investitia e buna dupa parerea mea. Personal n-as baga "lemne" autohotone in acvariu din mai multe motive: dureaza pana il prepari, pluteste, risc de chimicale, lemnul in apa putrezeste si-n plus sa fim seriosi unde vedem noi peste exotic in acelasi loc cu vita de vie? (asta apropos de ce spunea Barracuda cu totul natural.)

Ca melci recomand Neritina, sunt mai buni mancatori de alge si mai frumos colorati de cat pomacea. http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/ne … lensis-sp/

Succes in continuare!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092