1

Subiect: testare acvariu

Dupa ce am lasat acvariul ( 65x40x40 sticla de 8mm ) la "üscat" 6 zile m-am decis sa ii fac o proba sa vad daca curge. L-am pus pe gresie in baie si deocamdata l-am umplut pe jumate.. chestia e ca, podeaua din baie are o panta pentru scurgerea apei .. se vede o diferenta de nivel de 1 cm in acvariu. Are ceva daca il las asa cat ii fac proba ? ma gandeam sa nu fie presiune mai mare pe una din laturile acvariului

2

Re: testare acvariu

Umple domnule acvariul si da-i bataie cu amenajarea, la dimensiunile astea si la sticla de 8, nu ai batai de cap. Sper ca l-ai testat punind ceva intre el si gresie! Daca nu, ai grija cind il manipulezi, sa nu se ciobeasca fundul!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: testare acvariu

ok. ms. Are o folie groasa de izopren sub el. cam cat sa il tin plin cu apa ?

4

Re: testare acvariu

Dupa ce il amenajezi, pina te plictisesti de el! De ce nu citesti cu atentie?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: testare acvariu

oricum presiunea va fi invariabil mai mare pe o latura sau alta a acvariului. nisipul se va rearanja (mai ales de catre sanitari), mai pui intr-o parte un decor din lemn, mai faci o pestera din pietre.
daca dupa 6 zile de uscat va curge apa va fi cel mai probabil din cauza ca nu s-a lipit bine, nu datorita presiunii.
mult succes  :sok

I challenge myself everyday!

6

Re: testare acvariu

BrindushaP A scris:

oricum presiunea va fi invariabil mai mare pe o latura sau alta a acvariului. nisipul se va rearanja (mai ales de catre sanitari), mai pui intr-o parte un decor din lemn, mai faci o pestera din pietre.
daca dupa 6 zile de uscat va curge apa va fi cel mai probabil din cauza ca nu s-a lipit bine, nu datorita presiunii.
mult succes  :sok

   Presiunea exercitata de nisip, pietre, alte decoruri, se manifesta in exclusivitate la nivelul fundului acvariului. Asupra laturilor nu actioneaza decit presiunea apei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: testare acvariu

Baracuda A scris:

Dupa ce il amenajezi, pina te plictisesti de el! De ce nu citesti cu atentie?

intrebarea era cat sa il tin asa plin in "test de rezistenta", ca doar nu il amenajez in baie

8

Re: testare acvariu

KpaC A scris:
Baracuda A scris:

Dupa ce il amenajezi, pina te plictisesti de el! De ce nu citesti cu atentie?

intrebarea era cat sa il tin asa plin in "test de rezistenta", ca doar nu il amenajez in baie

Hotarit lucru, esti stresat, nu poti fii atent la ce scriu colegii tai. Citeste postul nr. 2!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: testare acvariu

KpaC A scris:
Baracuda A scris:

Dupa ce il amenajezi, pina te plictisesti de el! De ce nu citesti cu atentie?

intrebarea era cat sa il tin asa plin in "test de rezistenta", ca doar nu il amenajez in baie


te uiti si tu daca se scurge apa, il lasi cateva ore si gata. cel putin asa procedam noi.
daca e sa curga apa te cam prinzi in cateva ore, nu cred ca este nevoie sa astepti zile.  :acv

I challenge myself everyday!

10

Re: testare acvariu

Man sintetizez eu aici: daca l-ai tinut cu apa in el pana acum si nu exista nici o veste proasta treci la treaba si dai bataie cu amenajarea lui  :fok

11

Re: testare acvariu

Daca nu a curs, nu sa prelins sau nu a cedat la primul test cu apa, teoretic este ok; practic nici eu nu am dormit in prima noapte dupa ce l-am umplut pe al meu, insa era vorba de juma' de tona  tongue

Multi vad, putini cunosc !

Re: testare acvariu

sTTTk A scris:

Daca nu a curs, nu sa prelins sau nu a cedat la primul test cu apa, teoretic este ok; practic nici eu nu am dormit in prima noapte dupa ce l-am umplut pe al meu, insa era vorba de juma' de tona  tongue


si daca stai la bloc era vorba si de jumatate de scara, nu?  :sbr

I challenge myself everyday!

13

Re: testare acvariu

BrindushaP A scris:
sTTTk A scris:

Daca nu a curs, nu sa prelins sau nu a cedat la primul test cu apa, teoretic este ok; practic nici eu nu am dormit in prima noapte dupa ce l-am umplut pe al meu, insa era vorba de juma' de tona  tongue


si daca stai la bloc era vorba si de jumatate de scara, nu?  :sbr

nu trebuie sa ne speriem, blocurile rezista la mult, important cand face un lucru este sa il facem cu cap wink

Multi vad, putini cunosc !

Re: testare acvariu

Cred ca s-a referit ca umpli jumate de scara cu apa, nu ca distrugi blocul  lol  lol

15

Re: testare acvariu

Cand am facut un acvariu de 40 litri  lam tinut 1 zii la uscat peste noapte si 1 zi cu apa...si apoi am pus apa care a ramas in acvariu...
la tine 6 zile daca e lipit corespunzator si nu ai nici o treaba cu vreo scurgere ,apucate de treaba ca nu e nici o problema!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

16

Re: testare acvariu

Discutia se prelungeste inutil, colegul a citit cu atentie (sper) sfaturile si va actiona in consecinta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: testare acvariu

mirceajifcu A scris:

Cred ca s-a referit ca umpli jumate de scara cu apa, nu ca distrugi blocul  lol  lol

Crezi?

Multi vad, putini cunosc !