Re: upgrade 297l

vad ca ai o mare problema, este foarte simpla atata timp cat apa nu ajunge pe pal nu te va durea capul, si cand spun apa ma refer la cantitati mari sau cantitati mici in mod constant si fara sa fie sterse.
ca o siguranta daca vrei sa dormi linistit poti cantui palul pe toate laturile inclusiv cele care vin la interior, acolo este parte vulnerabila a palului in fata apei.
eu am pus acvariu de o tona pe pal cu interii dubli ce este adevarat, asa ca spor la treaba

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

42

Re: upgrade 297l

pai atunci in mod sigur m-ati convins :sok
o sa atasez poze cu rezultatul,mutumesc de ajutor

43 Editat de Cristi_Taz (2012-08-18 00:51)

Re: upgrade 297l

salutare
iti pot da un sfat, sus si jos poti folosi blat mobila de bucatarie care este rezistent la apa in cantitati mici. Lateralele fale duble inclusiv centru si nu vei avea probleme, eu am vazut acvariul lui sTTTk si intradevar este facut din pal.
cantuirea o poti face cu abs de 2 mm care este mai rezistant numai ca asta trebuie facuta la un centru care debiteaza pal.

Spor la treaba si ma bucur ca ti-a fost de ajutor sfatul meu cu cilit bang :noroc

p.s: am uitat sa-ti spun ca trebuie pus si spatele tot din pal si tot odata inauntru poti face si ceva rafturii gen cum am eu ( scuzati dezordinea ):D

44

Re: upgrade 297l

merci cristi,sfatul cu cilit bang mi-a fost de un real ajutor :sok
stiu ca blatul e mai rezistent,insa e si destul de scump.o sa pun pal normal,ca practic greutatea sta pe pereti,nu pe capac sau fund.in interior am zis ca o sa pun niste rafturi,dar nu ma gandisem sa le prind in holsuruburi,dar e destul de buna ideea.merci

Re: upgrade 297l

Iti spun un secret, in hornbachpa la pal vei gasi la reducere blat de diferite dimensiuni, eu am luat unul bun din toate punctele de vedere de 125 cm si am dat pe el vre-o 45 lei. Rafturile in interior prindele cu horsuruburi iti da o rezistenta mai mare la toata structura, in rest spor la treaba  smile

46

Re: upgrade 297l

multumita colegului gabry3ll am reusit sa fac si standul.are peretii exteriori dubli,spatele din pal si politele prinse in eurosuruburi(doar trei din sase).

47

Re: upgrade 297l

si cateva poze cu intaritoarele si filtru(numa ca nu prea se intelege)

Re: upgrade 297l

Arata foarte bine si acvariul si standul, la inceput m-ai cam speriat ca nu spuneai nimic de intaritoarele alea. Spor in continuare !

49

Re: upgrade 297l

Arata bine, desi cam ingust daca ar fi sa carcotesc.

50

Re: upgrade 297l

Nu trebui să-mi mulțumești mie... meritul îți aparține numai ție deoarece esti ambițios si țintesti la mai sus! Noul tău proiect începe bine și sper să continue în același standard. Felicitări! Așteptăm să vedem si botezul acvariului, după care, bineînțeles și locatarii...

My advice is free and worth every penny.

51

Re: upgrade 297l

multumesc,multumesc!!!
standul a iesit chiar super,gabi este un om modest,nu ii place lui sa se laude,ce sa mai...dar a facut o treaba de milioane :sok

danielt A scris:

Arata bine, desi cam ingust daca ar fi sa carcotesc.

octavian A scris:

eu as fi vrut sa fie mai lat,dar asa au fost geamurile si nu am mai avut cum sa il latesc,decat sa iau alte gemuri etc etc...

mai danielt,esti tare ce sa mai!...sa vezi de cate ori o sa te mai fac lol  lol  lol

una peste alta astazi am reusit sa bag si acvariul la apa(de fapt invers wink )
totul a fost ok(ca era cam noapte),dar maine dimineata o sa verific mai intens

52

Re: upgrade 297l

Foarte frumos standul. Succes mai departe.

53 Editat de octavian (2012-08-22 23:39)

Re: upgrade 297l

merci robert,nu am reusit deloc sa imi fac timp sa-ti fac o vizita,defapt d'abia am avut timp pt mine sa mai fac cate ceva.plus ca mai e si sotia libera si imi contorizeaza timpul pe care "il petrec" cu acvariul :stupid .
dar oricum e bine ca mai intarzii ca d'abia se mai dezvolta.si tu ai facut o treaba super cu setupul asta.bravo si tie si mie(mai ales mie big_smile )

54

Re: upgrade 297l

Cand ai timp liber esti bine venit. wink

55

Re: upgrade 297l

La cate forumuri urmaresc ma mir cum de mai scriu coerent.. Uneori nici asta nu-mi mai iese  :stupid

56

Re: upgrade 297l

am si eu o intrebare pt cunoscatori.spatele acvariului l-am acoperit cu folie auto de geamuri.acum,intrebarea este:folia aceasta ar merge sa fie lipita si in interiorul acvariului,fara sa se dezlipeasca?am o zona in care se vede peretele filtrului intern si vreau sa o acopar sa nu se vada cand ma uit la pesti.
intre timp am reusit sa pun si acvariul pe pozitie,luni o sa ii dau drumu.poze...maine :-

57

Re: upgrade 297l

Daca lipesti folie in interior, se va dezlipi.
Ai reusit sa lipesti pe spate folia fara sa ramana nici o bula de aer? Pentru ca apa va actiona ca o oglinda amplificand acele bule. Cat de inchisa la culoare este? P.S. NU era mai simplu sa lipesti autocolant?  big_smile

58

Re: upgrade 297l

salut,intadevar cand m-am uitat dupa ce am lipit folia si am pus tot pe pozitie erau o gramada de bule.am reusit sa trag o mare parte din ele dar tot a mai ramas cateva micute.o sa vad ce fac.mai merge deslipita folia?!faza e cam nici nu prea am pozitie,dar o sa vad ce o sa fac daca se vede urat.poate nu s-o vedea asa urat,plus ca s-o mai aseza si algele.
dar autocolant normal cred ca merge lipit inauntru,nu?!
cam asa arata

59 Editat de Technics (2012-08-26 12:01)

Re: upgrade 297l

Un lucru este sigur, in interior nu poti lipi nici folie nici autocolat.
Ai 2 variante: scoti folia auto si pui autocolant, sau bulele de aer care au ramas le intepi cu un ac dupa care presezi ca sa iasa aerul.
Eu cred ca trebuie sa alegi varianta cu autocolant, se pune mult mai usor ... te uiti in permanenta si daca ramane vreo bula de aer il poti dezlipi in zona respectiva si il relipesti fara nici o problema pana termini tot.
Cred ca trebuie sa te decizi acum pana nu umpli acvariul, ca pe urma o sa-ti fie cam greu sa mai faci ceva ... acum depinde si de tine cat de pretentios esti  big_smile

60

Re: upgrade 297l

pai eu am mai avut autocolant lipit pe interior,tot pentru a masca ceva si a tinut foarte bine.sincer,sunt cam pretentios,si imi place sa iasa treaba treaba.astazi o sa umplu acvariul cu apa(asa "pe uscat")sa vad cum se vede bulele alea nenorocite si sa vad.poate,efectul de "oglinda a apei poate o sa imi mascheze si filtru(ceea ce nu prea cred)