Re: Placa racire Peltier

eu spre exemplu ma gandeam la un sistem ca la frigider si serpentina pusa pe sticla la exterior in spatele acvariului, credeti ca merge?

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

22

Re: Placa racire Peltier

Stai asa Sergiule sa ne intelegem. "Piatra" aia e un ansamblu din doi semiconductori. Firele n-au rol in racire daca am inteles corect experimentele din clipurile video ci prin ele colectezi energie generata din transferul de electroni. Cred.

Efectul Peltier se manifesta in felul urmator: Pe o parte a placii ai un material semiconductor si pe cealalta un altul. Cand se incalzeste o parte a placii cealalta se raceste. Efectul e in sens unic, numai unul din materiale se raceste.

23

Re: Placa racire Peltier

danielt A scris:

Stai asa Sergiule sa ne intelegem. "Piatra" aia e un ansamblu din doi semiconductori. Firele n-au rol in racire daca am inteles corect experimentele din clipurile video ci prin ele colectezi energie generata din transferul de electroni. Cred.

Efectul Peltier se manifesta in felul urmator: Pe o parte a placii ai un material semiconductor si pe cealalta un altul. Cand se incalzeste o parte a placii cealalta se raceste. Efectul e in sens unic, numai unul din materiale se raceste.

Gresesti efectul este si invers. O placa PELTIER poate si incalzi pe partea  unde face rece si invers.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

24 Editat de danielt (2012-06-23 23:19)

Re: Placa racire Peltier

Deci am inteles gresit clipurile tongue

LE: http://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_effect acum totul are sens big_smile

Re: Placa racire Peltier

si ma gandesc ca o racim prin efect de scurt circuit controlat nu-i asa Alfyy ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

26 Editat de ALFYY (2012-06-24 00:58)

Re: Placa racire Peltier

sergiu.dragomir A scris:

si ma gandesc ca o racim prin efect de scurt circuit controlat nu-i asa Alfyy ?

     
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j … ICLqlR63iw      In cazul de fata se exclude ventilatorul. Exact acest model al am.http://www.qualitherm.ro/waeco-myfridge-MF-05.php

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

27

Re: Placa racire Peltier

Efectul Peltier constă în degajarea sau absorbția de căldură la joncțiunea dintre doi conductori diferiți (metal sau semiconductor), când prin aceasta circulă un curent electric.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6JH-GgLe1xs&feature=player_embedded[/youtube]

Re: Placa racire Peltier

Salutare!

   Ma bucura faptul ca inca exista oameni care se mai gandesc si la alternative!
   Din punct de vedere al randamentului, elementul peltier este cu mult sub un compresor clasic si asta il face inutil pentru telurile noastre.
   Am confectionat si eu un astfel de racitor, pe baza unui element peltier de 40W acum cateva luni din dorinta de a ma pregati pentru toropeala din vara, rezultatul a fost din pacate mult sub asteptarile mele.
  La prima incercare am folosit un modul din sticla (un cubulet) prin care trecea apa filtrata. Am atasat de una din suprafete elementul peltier, intre sticla si element aplicand pasta termica iar pe cealalta suprafata a elementului peltier am atasat un radiator de aluminiu generos + ventilator. Rezultatul a fost mai mult decat dezamagitor, sticla izoland termic destul de bine.
  La a doua incercare am reusit sa bricolez un mic vas cu ajutorul caruia am pus apa in contact direct cu sprafata de ceramica a elementului peltier.Rezultatul a fost mai bun smile am reusit sa racesc 20 litri de apa cu aproape 2 grade sub temperatura ambientala in 24 ore. Pusesem la cale si un circuit electric cu un microprocesor ce sa ne permita si log pe calculator pentru eventuale setari, reglaje, grafice de temperatura si tot felu de dracovenii smile.
  Pentru experimentul cu peltierul va recomand sa folositi o sursa puternica ( 12v 10A DC ) 4 elemente peltier 4cm x 4cm minim imperecheate 2 cate 2 care sa faca contact direct cu apa pentru un transfer termic optim si nu in ultimul rand un radiator foarte mare care sa raceasca bine elementele peltier(poate ar reusi sa raceasca un nano).

Spor la bricolat!

Fii natural !

Re: Placa racire Peltier

Am gasit si cateva poze...
Masuratorile au fost facute atat in mod analog cat si in mod digital, valorile fiind aceleasi.

Fii natural !

30

Re: Placa racire Peltier

Buna ideea, dar ar din cate vad ai un debit prea mare prin tubul de racire. Incearca sa treci un debit mai mic (adica sa stea mai mult apa in tub) cu cat curge mai incet cu atat mai bine.

31

Re: Placa racire Peltier

cisolino A scris:

Buna ideea, dar ar din cate vad ai un debit prea mare prin tubul de racire. Incearca sa treci un debit mai mic (adica sa stea mai mult apa in tub) cu cat curge mai incet cu atat mai bine.

Asta se intampla in urma cu mai bine de 2 luni, probabil ca pana acum colegul a gasit (sau nu) cea mai buna setare.

32 Editat de Alexandrovici (2012-10-26 20:42)

Re: Placa racire Peltier

Buna seara!
Imi pare rau ca revin dupa foarte mult timp asupra subiectului... Am cautat setarea optima destul de mult timp si prin nenumarate incercari si teste, neajungand la niciun rezultat, macar satisfacator am renuntat la proiect.
O idee mai buna cred ca ar fi construirea unui incalzitor cu un astfel de element peltier, din pacate nu am avut timp sa experimentez asa ceva...
Printre avantaje ar fi:
   -eliminarea pericolului de electrocutare la 220v
   -fiind extern nu va ocupa un spatiu in interiorul acvariului nefiind nevoie sa il ascundem
   -va indeplini si rolul de dezumidificator.

Fii natural !