Subiect: Model lampa UV-C

Salut . Am si eu o intrebare despre aceasta lampa uv daca este buna sau daca este cineva care o foloseste sa-mi spuna si mie daca se merita. Multumesc.http://aquariumprest.ro/tomatocart/prod … c797fdba86

Re: Model lampa UV-C

Am montat astazi acest model de lampa uv.
Avand in vedere ca apa este din nou tulbure in cateva zile o sa-mi dau seama daca este buna sau nu.

3

Re: Model lampa UV-C

Sa nu uiti sa faci poze la intervale regulate de timp ca sa vedem actiunea filtrului UV  :fok

Re: Model lampa UV-C

Eu as fi mers pe AquaMedic Helix Max.
Diferenta de pret nu e asa mare.

Are traseu elicoidal?

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

5 Editat de MariusMinu (2012-07-01 01:01)

Re: Model lampa UV-C

Technics A scris:

Sa nu uiti sa faci poze la intervale regulate de timp ca sa vedem actiunea filtrului UV  :fok

Am facut ieri o poza, dar azi de dimineata am facut schimbul de apa si am iutat sa- i fac poza inainte. Apa era destul de apropiata cu cea de ieri deci nu este nici o pierdere. Peste cateva zile voi face poze in momentul in care apa se va limpezi.

marian4232 A scris:

Eu as fi mers pe AquaMedic Helix Max.
Diferenta de pret nu e asa mare.

Are traseu elicoidal?

Acum am cumparat-o Mariane ce sa fac...
Nu stiu daca are traseu elicoidal, o sa ma uit mai atent la pozele de pe cutie.

6

Re: Model lampa UV-C

Masoara si nitratii, doar asa, ca idee. Nu-s cam jos ca valoare?

7 Editat de MariusMinu (2012-07-01 14:53)

Re: Model lampa UV-C

Am ramas fara teste, urmeaza sa cumpar altele in curand.
ps am omis tocmai partea care face obiectul acestei discutii, respectiv lampa uv.
Vad ca apa este destul de clara in comparatie cu ziua de ieri, in apa sunt niste particule albe vizibile cu ochiul liber motiv pentru care am pus un strat de perlon in filtru, cred ca sunt bacteriile sau sporii care isi dau duhul, mai ma documentez.

8

Re: Model lampa UV-C

N-ar trebui sa fie vizibil cu ochiul liber. Dar da perlonul e necesar in filtru ca sa culeaga mortaciunile din apa smile

Re: Model lampa UV-C

Asa am zis si eu sa pun perlon sa retina particule sau resturi mai mici din apa.
Apa este deja foarte clara, lampa merge doar pe timpul noptii, treptat o sa reduc la 3-4 ore pe noapte perioada de functionare a lampii UV.

10

Re: Model lampa UV-C

Seara ce fertilizant adaugi? ca ma gandeam ca daca functioneaza UV noaptea sa nu ajungi la anumite carente.

11

Re: Model lampa UV-C

MariusMinu A scris:

Asa am zis si eu sa pun perlon sa retina particule sau resturi mai mici din apa.
Apa este deja foarte clara, lampa merge doar pe timpul noptii, treptat o sa reduc la 3-4 ore pe noapte perioada de functionare a lampii UV.

   Te sfatuiesc sa folosesti lampa UV in concordanta cu programul de fertilizare, pe cit posibil, in zilele in care fertilizezi, aceasta sa nu functioneze, iar daca nu este posibil, sa functioneze in rastimpul in care, prin ea, trece o singura data cantitatea de apa a acvariului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de MariusMinu (2012-07-02 19:56)

Re: Model lampa UV-C

O sa tin cont de sfaturile date, voi reduce treptat timpul de functionare a lampii UV. Seara fertilizez macro, dimineata micro (zilnic). Adaug si doua poze.Poza 1 imediat dupa instalarea lampii, poza 2 azi (lampa a mers 24 ore cand am instalat-o + doua nopti =48 ore aproximativ. Pozele sunt facute in lungimea acvariului(1 metru), apar si niste bule de co2 in poze treceti si voi cu vederea.:P  Eu zic ca este buna lampa asta.

13

Re: Model lampa UV-C

Ce neoane ai aprinse acum si cat timp?

Re: Model lampa UV-C

Toate 3 (2x865, 1x830 39w fiecare) programul de lumina este neschimbat de un an 9 ore pe zi (9.30-14.00 * 15.30-20.00)

Re: Model lampa UV-C

Se poate inchide. Multumesc !