1 Editat de eliana (2012-06-23 00:30)

Subiect: Tetra rainbow cu rani si mucus ciudat

Acvariul meu il puteti gasi la prezentare.

Singurul parametru neobisnuit care a aparut in ultima perioada e temperatura foarte ridicata a apei, in jur de 30 de grade si nu reusesc nicidecum sa o scad, am facut inclusiv schimburi de apa la 2-3 zile, si nimic...


Vara trecuta in toata splendoarea lui august aveam 28 de grade in acvariu...cred ca s-a stricat putin unul din coolere si nu mai da randament...

Le-am mai modificat putin lumina, pentru ca am lasat pe seama sotului hranirea si adaugarea de easy-carbo cam o luna (intreband zilnic, totusi, ca sa ma asigur) si ne-au cam napadit GSP si alga aceea neagra tip barba, de care am scapat rupand frunze, modificand lumina (scazut lumina ca perioada) si reluand pe seama mea adaugarea de easy-carbo. Stiu ce veti spune, dar am vrut sa il implic si pe el, si si-a invatat lectia.

Acum problema.

Unul din tetra rainbow, pe care ii avem de mult (un an) are probleme cu inotul: pluteste aiurea, se mai ridica cu gura in sus. Are rani pe corp, deasupra unuia dintre ochi si pe una dintre parti. Ranile arata ca niste zgarieturi (rosii), si una din ele are doi solzi ciufuliti, putin ridicati in sus. Doi solzi.

Si mai are o problema cu mucusul care de obicei e uniform si invizibil, pare ca lipseste, are o portiune destul de vizibila pe lateral.


Revin in aceasta seara cu poze. L-am scos din bazin, voi instala imediat acvariul-spital, dar spuneti-mi va rog ce ar putea sa aiba...

Re: Tetra rainbow cu rani si mucus ciudat

eliana A scris:

Le-am mai modificat putin lumina, pentru ca am lasat pe seama sotului hranirea si adaugarea de easy-carbo cam o luna (intreband zilnic, totusi, ca sa ma asigur) si ne-au cam napadit GSP si alga aceea neagra tip barba, de care am scapat rupand frunze, modificand lumina (scazut lumina ca perioada) si reluand pe seama mea adaugarea de easy-carbo.

  Lumina se scade pentru algele verzi!

eliana A scris:

Unul din tetra rainbow, pe care ii avem de mult (un an) are probleme cu inotul: pluteste aiurea, se mai ridica cu gura in sus. Are rani pe corp, deasupra unuia dintre ochi si pe una dintre parti. Ranile arata ca niste zgarieturi (rosii), si una din ele are doi solzi ciufuliti, putin ridicati in sus. Doi solzi.

Si mai are o problema cu mucusul care de obicei e uniform si invizibil, pare ca lipseste, are o portiune destul de vizibila pe lateral.

   Schimburi de apa mai dese!

Re: Tetra rainbow cu rani si mucus ciudat

Am patit si eu chestia asta cu lipsa mucusului; pe vreamea aceea faceam tratament impotriva grisului cu costapur. Ori ca am schimbat apa mai des in acea perioada ori de la medicament dar pestele si-a revenit pana la urma. (aici poate fi pura coincidenta)

Temperatura nu-i problema chiar asa de mare pentru mine mai ales ca din cei 40 si ceva de litri cat am eu in acvariu mi se evapora zilnic in jur de 1 - 1,2 litri. De cand a dat caldura tin 2 sticle de apa la frigider si completez apa cam o data pe zi. Pe langa asta am un ventilator de calculator care merge cam non stop, acvariul nu sta in lumina capacul e deschis desigur si desi in camera am vreo 30 de grade apa ramane pe undeva pe la 27 - 28 de grade. Inca n-am inceput sa pun gheata dar cel mai probabil am sa incep imediat ce vom avea peste 40 de grade afara.

Succes

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092