41

Re: Iluminare cu bec economic

MariusMinu A scris:

Bine d-le Radu or fi bune si neoanele cu IRC din grupa 7 dar nu prea am vazut acvarii care sa plezneasca de sanatate cu acest tip de neoane si cred ca daca erau bune si ieftine se ingramadeau toti posesorii de acvarii sa le cumpere,  mai ales ca traim in tara unde toata lumea vrea ieftin, mult si bun. :noroc

   Ma indoiesc ca ai avut ocazia sa vezi acvarii iluminate cu astfel de tuburi, motivele ti le-am enumerat mai sus. Daca totusi ai vazut, asta s-a intimplat in cazul acvariilor de fabrica care folosesc uneori (inca) tuburi din grupa 7 IRC: Sylvania Octron 730/735/741/750/765, Sylvania Grolux, Osram Natura-76, Osram Basic 640/765, Philips Master TLD 79, Philips Standard Colours 54/765, Philips Aquarelle, Hagen Sun-Glo/Aqua-Glo/Power-Glo, Sera Plant Color, Narva Standard 760, Zolux Nominal Intense Color, tuburi de obicei subdimensionate ca flux luminos, pentru acvariile pe care sunt montate. Nu cred ca mai este un secret pentru cineva, ca acvariile de firma au dotarile minime necesare functionarii.
   Ne mai imprietenim, cind vei vedea un acvariu plantat, iluminat cu tuburi 7 IRC dar avind numarul de wati/lumeni necesari capacitatii sale.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Iluminare cu bec economic

Ne imprietenim, dar vreau sa vad acel acvariu si dupa aia imi retrag cele spuse despre neoanele cu IRC grupa 7. smile

43

Re: Iluminare cu bec economic

Personal, consider discutia incheiata, tragind speranta ca acest subiect va fi citit si de acvaristi cu experienta, care se pricep cu adevarat la iluminarea acvariilor si implicit stiu care este importanta IRC-ului, intr-un acvariu plantat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

44

Re: Iluminare cu bec economic

Baracuda A scris:

Personal, consider discutia incheiata, tragind speranta ca acest subiect va fi citit si de acvaristi cu experienta, care se pricep cu adevarat la iluminarea acvariilor si implicit stiu care este importanta IRC-ului, intr-un acvariu plantat.

si daca este citit de acvaristi cu mai  putina experianta chiar deloc ? ce se intampla? ce  concluzie vor trage ? probabil ca vor arunca toate tuburile din casa care sunt din grupa 7 IRC . lol

45

Re: Iluminare cu bec economic

costyy_78 A scris:
Baracuda A scris:

Personal, consider discutia incheiata, tragind speranta ca acest subiect va fi citit si de acvaristi cu experienta, care se pricep cu adevarat la iluminarea acvariilor si implicit stiu care este importanta IRC-ului, intr-un acvariu plantat.

si daca este citit de acvaristi cu mai  putina experianta chiar deloc ? ce se intampla? ce  concluzie vor trage ? probabil ca vor arunca toate tuburile din casa care sunt din grupa 7 IRC . lol

   Fiecare va face ce doreste, in raport de cunostintele pe care le are si de dorinta de a citi si intelege importanta proprietatilor tuburilor fluorescente in iluminarea unui acvariu plantat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

46 Editat de Waterlu (2012-07-19 02:07)

Re: Iluminare cu bec economic

Buna.As avea si eu o intrebare,un bec economic osram 23w 825 50/60 hz este bun pt acvaristica,in mod special as vrea sa stiu daca e bun pentru plante.Am citit tot forumul si am vazut ca cele cu 8 sau 9 sunt bune dar nu stiu ce pot zice despre becul acesta pe care as vrea sa il instalez,deoarece are 23 w,are ceva,e bun totusi????

47

Re: Iluminare cu bec economic

Se arde dupa 8000h sau 5000h sau pur si simplu nu e mai bun pentru plante??


Astept raspunsuri cat mai URGENT!!!(multumesc)

Re: Iluminare cu bec economic

Un bec se poate arde dupa 1000 de ore dau dupa 10.000 de ore, depinde de producator, conditiile de functionare, de pilda un contact imperfect la dulie incinge accesiv becul. Acest aspect insa nu are legatura cu acvaristica in sine , tine mai degraba de electrica. Referitor la durata optima de functionare pentru acvarii plantate cred ca undeva la 9 luni maxim trebuie schimbat ca incepe sa o dea in alge. Sa fac o socoteala mergand pe o medie de 9 ore pe zi hai sa zic undeva la 2.500 de ore bune pentru plante, din momentul ala isi pierde randamentul si face mai mult rau decat bine. Cat despre becul de care vorbesti nu stiu ce sa zic...parca l-as schimba cu un 830 sau 827. Daca becul pe care il ai a mai fost folosit dar nu stii exact cat timp renunta la el daca vrei plante fara alge, exista posibilitatea sa mearga bine dar si sa mearga prost.

49

Re: Iluminare cu bec economic

Il poti folosi dar in asociere cu alt bec cu temperatura de culoare mai rece (6500K).
Nu este important ce se intimpla cu becul, dupa 8000 ore de functionare, ca se arde sau ca-si pierde calitatile. El trebuie schimbat dupa acest termen!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

50

Re: Iluminare cu bec economic

MariusMinu A scris:

Un bec se poate arde dupa 1000 de ore dau dupa 10.000 de ore, depinde de producator, conditiile de functionare, de pilda un contact imperfect la dulie incinge accesiv becul. Acest aspect insa nu are legatura cu acvaristica in sine , tine mai degraba de electrica. Referitor la durata optima de functionare pentru acvarii plantate cred ca undeva la 9 luni maxim trebuie schimbat ca incepe sa o dea in alge. Sa fac o socoteala mergand pe o medie de 9 ore pe zi hai sa zic undeva la 2.500 de ore bune pentru plante, din momentul ala isi pierde randamentul si face mai mult rau decat bine. Cat despre becul de care vorbesti nu stiu ce sa zic...parca l-as schimba cu un 830 sau 827. Daca becul pe care il ai a mai fost folosit dar nu stii exact cat timp renunta la el daca vrei plante fara alge, exista posibilitatea sa mearga bine dar si sa mearga prost.

De ce, o sursa de iluminat aflata in preajma perioadei de expirare, "o da in alge"?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Iluminare cu bec economic

Ideea este preluata de la producatori de neone pentru acvarii plantate dar si de la alti acvaristi cu mai multa experienta in domeniu.
Presupun ca dupa o anumita perioda de functionare neonul isi pierde din capacitatea de a furniza plantelor energia luminoasa necesara cresterii, plantele cresc mai incet, acest lucru duce la aparitia algelor, daca in apa va fi un deficit de substante vor aparea anumite alge, daca va fi exces de substante vor aparea alt fel de alge. Eu am vazut la plantele mele ca un t8 este optim pentru dezvoltarea lor 7-8 luni si un t5 1 an si jumatate, dupa aceasta perioada plantele au crescut din ce in ce mai incet, fapt care a fost imediat taxat cu aparitia algelor. Asta este punctul meu de vedere.

52

Re: Iluminare cu bec economic

Corect!!! Asa mai invata si colegii incepatori, cite ceva.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

53

Re: Iluminare cu bec economic

Buna.Asa cum am amintiti mai sus am pus becul economic osram 23w 825 50/60 hz  si a mers cam 9 ore pe zi cam asa poate mai mult...si dupa doua zile de punerea lui in functiune au inceput sa mi se ofileasca plantele.

Ce neon cu toata instalatia,bec economic sa pun????

URGENT  ca imi mor plantele.....
Ceva de genu as dorii daca ar fi neon....sau asemanator,dar sa fie bun....in special as vrea sa pun bec economic dar unul bun..

P.S Becul economic era folosit la punerea lui in funciune...in orice caz cred ca depasise cele 8000 h.

54

Re: Iluminare cu bec economic

Waterlu A scris:

Buna.Asa cum am amintiti mai sus am pus becul economic osram 23w 825 50/60 hz  si a mers cam 9 ore pe zi cam asa poate mai mult...si dupa doua zile de punerea lui in functiune au inceput sa mi se ofileasca plantele.

Ce neon cu toata instalatia,bec economic sa pun????

URGENT  ca imi mor plantele.....

   Pentru niste plante sanatoase ai nevoie de mai mult decat o lumina corespunzatoare, mai multe poti citi si aici, sau prin articolele fixate de la capitolul Plante si alge (apa dulce).

55

Re: Iluminare cu bec economic

M-am intors din concediu .... si ..... surpriza, plantele crescusera atat de mult incat nu mai aveau loc pestii  :crap   lol   :of  , a trebuit sa fac o toaletare serioasa!
Acum mai ramane sa vedem cat o sa tina becul cu pricina.