Subiect: acvariul meu

:acv sunt  nou in acest domeniu dar sunt mandru de acvariul meu. Mi-am luat un acvariu de 55 l in care am acum in jur de 20 de pestisori ( pui de guppy, black molly si kribensis) plus plante si melci de substrat. am filtru intern Resun SP 1100 L, spray bar home made:), substrat fertil JBL Aqua Basis si tot ce mai trebuie la un acvariu de oameni gospodari.

Va voi tine la curent cu evolutia pestilor nostri si asteptam sa devenim parinti!

Re: acvariul meu

bine ai venit!

asteptam poze cu acvariul.   :acv

o intrebare am: ai kribensis impreuna cu pui de guppy? banuiesc ca nu trebuie sa le mai dai altceva de mancare  :smoke

I challenge myself everyday!

3

Re: acvariul meu

BrindushaP A scris:

bine ai venit!

asteptam poze cu acvariul.   :acv

o intrebare am: ai kribensis impreuna cu pui de guppy? banuiesc ca nu trebuie sa le mai dai altceva de mancare  :smoke

in curand or sa ramana doar ei(kribensis)  tongue

Multi vad, putini cunosc !

Re: acvariul meu

dupa cum am specificat pui sunt si guppy si kribensis..o sa ma hotarasc cu ce raman pe masura ce cresc

BrindushaP A scris:

bine ai venit!

asteptam poze cu acvariul.   :acv

o intrebare am: ai kribensis impreuna cu pui de guppy? banuiesc ca nu trebuie sa le mai dai altceva de mancare  :smoke

5

Re: acvariul meu

Bun venit,si succes!

6

Re: acvariul meu

salut ,bine ai venit

Re: acvariul meu

Salut si bine ai venit !

Re: acvariul meu

Bine ai venit Gabriel!

9

Re: acvariul meu

Bine ai venit! Putin mai multa atentie la ce si cum scrii! Am sters eu postul cu initialele acelea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: acvariul meu

Bun venit  :sok

11

Re: acvariul meu

Bun venit gospodarule !!! :sok

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

12

Re: acvariul meu

cam asa arata deocamdata acvariul meu....o sa mai revin si cu alte poze.

13

Re: acvariul meu

Salut si bine ai venit in comunitatea noastra! Magnetul ala din stanga jos (asta pare sa fie) trebuie sa dispara de acolo. E o impunere nu un sfat! :noroc

><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>
¯`·.¸.  . .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´

Re: acvariul meu

Salut,din moment ce ai intrat pe acest forum insemna ca nu esti multumit de stadiul acvariului,ai gasit locul perfect pentru un acvariudevis
Cred ca acel filtru este prea puternic pt un acvariu de 55 L

15

Re: acvariul meu

salut!stiu ca este mare fil;trul pentru acvariu dar am facut o adaptare...un spay bar fome made si ii diminueaza din putere...cel putin asa mi s-a spus de catre un cunoscator.

16

Re: acvariul meu

gabriel82 A scris:

salut!stiu ca este mare fil;trul pentru acvariu dar am facut o adaptare...un spay bar fome made si ii diminueaza din putere...cel putin asa mi s-a spus de catre un cunoscator.

Sin in plus, ESTE DOTAT CU ROBINET PENTRU DEBIT!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariul meu

O idee minunata cu spraybar-ul.
Eu am infundat cu perlon iesirea fara robinet si am indreptat-o in sus sa valureasca suprafata apei iar iesirea orizontala o reglez din robinet.
Si eu am un resun sp1200 in 60L si merge ok.

Trebuie sa te hotarasti cu ce pesti vrei sa ramai si in functie de asta sa dai o forma acvariului. Indiferent de acest lucru, mai ai nevoie de plante.

De cat timp ai acvriul? A fost ciclat inainte sa adaugi pestii? Sunt cateva articole cu informatii pe care trebuie sa ti le insusesti daca daca vrei sa te numesti acvarist.

Bafta in continuare!

18

Re: acvariul meu

ady vladutz A scris:

O idee minunata cu spraybar-ul.
Eu am infundat cu perlon iesirea fara robinet si am indreptat-o in sus sa valureasca suprafata apei iar iesirea orizontala o reglez din robinet.
Si eu am un resun sp1200 in 60L si merge ok.

Trebuie sa te hotarasti cu ce pesti vrei sa ramai si in functie de asta sa dai o forma acvariului. Indiferent de acest lucru, mai ai nevoie de plante.

De cat timp ai acvriul? A fost ciclat inainte sa adaugi pestii? Sunt cateva articole cu informatii pe care trebuie sa ti le insusesti daca daca vrei sa te numesti acvarist.

Bafta in continuare!



salut!am luat acvariul de la cineva de pe site-ul acesta !filtru a venit ciclat si cu apa din acvariul persoanei.oricum si eu am lasat acvariul cu plante ,substrat si fara pesti aprox 3 sapt.

19 Editat de ady vladutz (2012-06-28 23:39)

Re: acvariul meu

asta e un lucru bun....
Uite aici ceva de lecturat daca inca nu ai trecut prin ele:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/3262/iluminarea/
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -acvatica/
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … i-solutii/

20

Re: acvariul meu

Salut Gabita! Bine ai venit, ma bucur ca esti mandru de achizitia ta, ceva poze mai clare?   :noroc  Sa-ti traiasca pestisorii. Sa ai grija de ei !

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."