Subiect: Salut si bine v-am gasit ...

Numele meu este Bogdan, sunt din Bucuresti si sunt proprietarul unui acvariu de 1 saptamana smile
M-am straduit sa-l aranjez cat de bine si frumos am putut, bineinteles cu resurse limitate, daca bugetul era mai mare cred ca arata mult mai bine tongue

      dimensiuni (cm)      60x30x30
      volum                    54 litri
      incalzitor                50W
      pompa recirculare   EHEIM 150-300 l/h
      tub fluorescent        45W
      2 termometre

     Plante: 1 tufa anubias, 1 mana riccia, rotala rotundifolia, microsorum micrantemoides si hygrophila nervata.
     Pesti: 4neoni, una bucata scalar, 2sanitari, 2ancistrusi, 1barbus tetrazona si mai sunt 2 portocali la care nu le mai stiu denumirea smile


   Astept opinii, pareri, solutii si nu in ultimul rand critici tongue
   Aici sunt cateva imagini cu acvariul      http://www.imigi.ro/pupload/view/9362

2

Re: Salut si bine v-am gasit ...

Salut si bine-ai venit.
In primul rand acvariul tau nu cred ca e ciclat, de aceea ai apa tulbure...
In al doilea rand, e cam mic pentru o pereche de scalari (intr-adevar, tu ai unul singur dar ar trebui macar 2-3).
Aranjamentul din mijloc e interesant, dar un acvariu ar trebui sa redea un colt de natura si ce ai tu acolo nu arata a asa ceva.
Inca ceva(asta am si eu de rezolvat), mascheaza hardware-ul cu niste plante inalte, gen Vallisneria.
Bafta si tine-ne la curent cu evolutia!

Re: Salut si bine v-am gasit ...

Salut!  Intradevar, acvariul nu a fost lasat la ciclat big_smile !
Aranjamentul mie unu imi place si nici pesti nu cred ca se supara lol ( o sa incerc sa schimb cate ceva, sa il fac mai natural smile ).
In legatura cu mascatul instalatiei de recirculare a apei si incalzitor nu stiu cand voi ajunge sa o fac, pentru ca sunt foarte scumpe plantele (ex: 1tufa anubias 35ron ceea ce mi se pare foarte mult, sau poate doar mi se pare mie smile


    Multam' pentru sfaturi si idei cool !!!

4

Re: Salut si bine v-am gasit ...

interesanta chestia din mijloc...dar pestii ar trebuii sa se creada iei in el....aici e cva in genul ca tot acvariul sta deasupra unui lac:-s....incearca sa modifici...baga niste cioate(tratate) mai baga plante si o sa arate super..spor..numai bine!

5 Editat de yobanane_dbr (2009-12-08 18:49)

Re: Salut si bine v-am gasit ...

Salutare!

    Acesta este noul set-up al acvariului! Momentan acvariul este lasat la ciclat iar pestisorii sunt in carantina (din nu stiu ce motive s-au pricopsit cu Gris big_smile sunt tinuti sub observatie si tratament)


http://www.imigi.ro/pupload/view/9468

6

Re: Salut si bine v-am gasit ...

Arata mai bine.
Dar tot nu e ciclat?

Re: Salut si bine v-am gasit ...

Inca nu este cicalat smile, am pus apa de 1 zi si am de gand sa-l las vreo 2 saptamani!

8

Re: Salut si bine v-am gasit ...

Bravo....
Asa sa faci. Nu baga pestii pana atunci

9

Re: Salut si bine v-am gasit ...

scalarii nu sunt compatibili cu barbus tetrazona ... trebuie sa renuntsi la unul dintre ei sau vei avea un scalar fara coada big_smile

Re: Salut si bine v-am gasit ...

Din pacate barbusul l-am gasit cu ''cracii'' in sus acum ceva timp (cauzele decesului: necunoscute smile )

   Mersi pentru aprecieri smile !!!

11

Re: Salut si bine v-am gasit ...

salut!
dupa parerea mea e putin sa lasa 2 saptamini acvariu la ciclat. eu stiu ca se cicleaza intre 4-6 saptamini. oricum daca poti sa iti procuri niste teste de ph, no2 si no3. sa monitorizezi valorile.
numai bine!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

12

Re: Salut si bine v-am gasit ...

yobanane_dbr A scris:

Din pacate barbusul l-am gasit cu ''cracii'' in sus acum ceva timp (cauzele decesului: necunoscute smile )

   Mersi pentru aprecieri smile !!!

aveai decat unul....
se iau in bancuri de cel putin 6....

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Salut si bine v-am gasit ...

Salutare!

   La asta ma gandeam si eu, daa ''de'' nu am avut de unde sa stiu smile. Era luat din hornbach, daca imi spunea si mine nenea' ala, vezi domne' ca trebe sa pui cel putin 5-6, poate statea altfel treaba! La capitolul pesti si servicii fara sa fac anti-reclama, Hornbach e la pamant. (am cumparat vreo 6-7 neoni si dupa cateva zile m-am trezit cu Gris in acvariu)