1

Subiect: Reproducere gurami

Deci asi vrea sa stiu daca e posibil ca gurami de 9 cm tot cu coada sa fie maturi si buni de reprodus...ma interesa un raspuns strict la subiect deaorece m-am informat de peste tot dar nu gasesc un raspuns strict pe ce caut eu!!!!

- Precizez ca masculul a facut patut de spuma de mai multe ori...astept un raspuns Multumesc!!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: Reproducere gurami

Pai daca masculul a facut spume inseamna ca este pregatit de depus, vezi daca si femelele sunt destul de grase big_smile

3

Re: Reproducere gurami

Ancistrus A scris:

Pai daca masculul a facut spume inseamna ca este pregatit de depus, vezi daca si femelele sunt destul de grase big_smile


sunt grase si am o femela marisoara aproape de 10 cm si are burtica dar ma gandesc sa nu fie de la mancare ca ii cam rasfat ...

dar la aceste spuse o sa incerc sa ii pun la prostioare! Multumesc

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

4

Re: Reproducere gurami

masculul a facut patul de spuma dar de unde stiu daca femela a depus?va rog sa imi raspundeti

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

5 Editat de adrian88 (2012-07-01 11:20)

Re: Reproducere gurami

Urmareste burta femelelor inainte sa le dai sa manance... si apoi faci asta in fiecare zi si vei observa cand nu or sa mai aibe abdomenul plin de icre ( devin mai suple)... sau asteapta pana vezi pui smile  :fok  bafta la nasit


onutzzzu A scris:

... ma gandesc sa nu fie de la mancare ca ii cam rasfat ...

Nu ii mai rasfata pentru ca nu ii ajuti prea mult ! Nu vor fi mai sanatosi daca le dai sa manance mai mult decat au nevoie; tu cum te simti dupa ce mananci pana crapa cureaua  neutral

Ofera sfaturi nu jigniri!

6

Re: Reproducere gurami

ok multumesc dar in mod normal cat dureaza "iubirea lor" pana vad icrele?

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

7

Re: Reproducere gurami

Mai citeste despre inmultire ca sa iti faci o idee cat mai corecta (nu cred ca specia asta o ai dar e un inceput) : http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pe … icrolepis/

Dupa ce citesti, mai ramane decat sa ai rabdare... Ca numar de zile nu te pot ajuta.. Numai bine

Ofera sfaturi nu jigniri!

8 Editat de onutzzzu (2012-07-01 12:26)

Re: Reproducere gurami

femela sta intr`un colt si masculul o mai verifica ia dat de cateva ori cu capul in burtica sa speram ca vor sa depuna hehe

chiar acum face puiuti si o guppy`ta big_smile ce tatic mandru is  :fbr

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: Reproducere gurami

Observ ca te bucuri ca vor avea pestii din acvariul tau o masa pe cinste, adica puii guramilor. Puii de guram, din cauza ca sunt foarte mici, sunt difcil de hranit.

10

Re: Reproducere gurami

Ancistrus A scris:

Observ ca te bucuri ca vor avea pestii din acvariul tau o masa pe cinste, adica puii guramilor. Puii de guram, din cauza ca sunt foarte mici, sunt difcil de hranit.

nu vor avea pesti nici o gustarica de pui de gurami pentru ca fiecare sunt cu acvariile lor pui de viviparii au acvariul lor adulti au acvariul lor si puii de guram o sa aibe acvariul lor...daca da domnu si o sa iasa in primele 4-5 zile o sa ii hranesc cu galbenus de ou si apoi cu ceva artemia si dupa cu hrana din comert...cred ca e ok nu?

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

11

Re: Reproducere gurami

onutzzzu A scris:

daca da domnu si o sa iasa in primele 4-5 zile o sa ii hranesc cu galbenus de ou si apoi cu ceva artemia si dupa cu hrana din comert...cred ca e ok nu?

   Nu, nu este ok, puii de guram ii hranesti cu infuzori (ex parameci). Galbenusul de ou strica apa imediat plus ca puii de guram nu mananca hrana care "nu se misca", cel putin eu asa stiu.

12

Re: Reproducere gurami

E atunci daca e sa fie si o sa fie gurami mititei o sa fac pe "dracu in patru" si o sa le fac rost si de infuzori...am un coleg aici pe forum care a zis ca ma ajuta acum sa vad icrele si dupa vad eu...Multumesc pentru sfaturi!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!