Subiect: Inceput.

Buna ziua tuturor.
Ma numesc Csaba si sunt din Medias jud. Sibiu.
Am un baiat de 4 ani si ma gandeam ca ar fi un lucru benefic sa creasca si in  preajma unui acvariu.
Menitonez de pe acuma ca sunt un incepator deci cu detaliile (si cunostintele in acvaristica) stau cam subtirel.
Acvariul este "fabricat acasa" din stilca de 8 mm si doar fundul este de 10mm
Dimensiunile sunt urmatoarele 100/40/47 .
Iluminare 4x30w
Filtru intern Aquael Uni 500 + UV 500 l/h.
Incalzitor 200w
Co2 presurizat cu tub de 6kg + reductor.
Substrat jbl Manado amestecat cu JBL Florapol 700g
Strat inert: pietris granulatie 2,3 mm
O radacina si plante (de multe feluri sau poate nu chiar asa de multe dar nu le stiu pe toate) smile
Vietuitoare deocamdata 4 buc Aymonieri si as mai dorii vreo 10 Tetrazona (deocamdata am ceva probleme cu niste viermisori minusculi 2mm si nu stiu cum sa scap de ei degeaba am tot citi peste tot si deaceea nu am achizitionat si tetrazona nu vreau sa ai chinui)
Fertilizanti PPS dar inca nu l-am testat.
Si cam atat.
Am si o poza pt. domniile voastre.
http://img513.imageshack.us/img513/7335/acvariu6.jpg
Astept toate sugestiile si criticile cu aceeasi nerabdare.
Respecte tuturor.

2

Re: Inceput.

Salut Csaba si bine ai venit printre noi !
La prima vedere... pe viitor va trebui sa te gandesti sa imbunatatesti filtrarea.
Fertilizanti... pe langa PPS Pro (macronutrienti), va trebui sa adaugi si micro. In rest, pentru inceput, acvariul arata bine, este un inceput chiar bun.

P.S.: Tetrazonele te vor scapa de acei viermisori.  wink

Re: Inceput.

Salut tuturor inca o data.
Pai @Bitanu am tot citit peste tot si unii spun ca Manado este substrat inert fara fertilizanti, atii (vanzatorii) il recomanda ca si substrat pt. ca ar avea nutrienti.
Eu m-am decis sa amestec Manado cu feropol si sa il folosesc ca si substrat iar peste sa pun un simplu pietris. Asta si pt. faptul ca la o sifonare al pietrisului scoteam din el si Feropolul. (asa credeam eu asta nu inseamna ca e si corect;))

@Visiniu multumesc pt. sfaturile despre Tetrazone. Asta inseamna ca Marti (Luni fiind la munca) adaugam si Tertazone 10 buc smile
Am comandat PPS Pro de la un  coleg foarte amabil de pe forum si am primit doua feluri de substante.
Una trasparenta si una rosiatica(visine) am inteles ca e si Macro si Micro (oricum numai atata am inteles ca in rest ce sunt acelea nu smile
Am mai inteles ca dozajul zilnic este de 1ml / 40l apa.
Da si filtratea imi da ganduri multe cred ca va trebuii sa trec la un filtru extern.(actualul pare sa nu razbeasca.)

Inca o data multumesc tutror.
Respecte.

Re: Inceput.

Bine ai venit Csaba!

silentboy_x A scris:

Eu m-am decis sa amestec Manado cu feropol si sa il folosesc ca si substrat iar peste sa pun un simplu pietris. Asta si pt. faptul ca la o sifonare al pietrisului scoteam din el si Feropolul. (asa credeam eu asta nu inseamna ca e si corect;))

   Banuiesc ca ai vrut sa spui Florapol nu Ferropol, si oricum ai cheltuit bani aiurea pe Manado daca il acoperi cu pietris, asta este un substrat "de frumusete".

5

Re: Inceput.

Fertilizantii: cel transparent este PPS Pro (macro), iar cel rosiatic este micro. Dozajul este, intr-adevar, cel pe care l-ai specificat.

6 Editat de silentboy_x (2012-07-01 01:14)

Re: Inceput.

Multumesc @Visiniu pt. confirmarea dozajului la fertilizanti.
@Ancistrus da era vb de JBL Florapol 700 g. Scuze.
Vroiam sa cumpar substrat fertil pt. acvariu si la un petshop mi s-a recomandat JBL Manado (asta cred doar ca sa isi vanda marfa sau din necunostinta de cauza nu stiu.) Cum am mai specificat sunt incepator asa ca am luat sfatul unui "profesionist" (mentionez ca era proprietarul magazinului) si am achizitonat Manado. Dupa ce l-am cumparat am intrat pe net si am vazut despre ce e vb. dar nu am mai vrut sa ma cert asa ca l-am folosit cum am putut.
Am mai citit pe net ca este un pietris ce favorizeaza cresterea radacinilor plantelor (nu le sufoca) si scade PH-ul apei DAR este posibil sa si tulbure apa daca nu este spalat bine iar particulele mai mici nu se aseaza prea bine pe fundul acvariului si sunt antreanate usor de curentii de apa. Asa ca nu am riscat sper sa isi faca treaba impreuna cu Florapol-ul.
Daca nu "am pus-o" smile
Respecte tuturor.

Re: Inceput.

silentboy_x A scris:

Am mai citit pe net ca este un pietris ce favorizeaza cresterea radacinilor plantelor (nu le sufoca) si scade PH-ul apei

   Nu scade nici un pH, dar datorita semiporozitatii granulelor permite colonizarea lor cu bacterii nitrificatoare (vezi ciclarea), si absoarbe fertilizantul in excess, deci limiteaza cresterea algelor... cel putin asa spune producatorul, dar chestiile astea le poate face doar asezat la suprafata, ca prim strat.

Re: Inceput.

Bine ai venit ! Sunt de acord cu Cristi substatul nu poate sa scada ph-ul chiar de este el Manado. Ph-ul scade prin aditie de co2.

Re: Inceput.

Notat. smile
Eu doar ziceam ce spune producatorul (sau unii comercianti despre astfel de pietris) dar asta nu inseamna ca ii si cred. Fiecare face ce poate sa si vanda marfa.
Multumesc inca o data pt. sfaturi.
As mai avea o intrebare daca imi permiteti.
Imi puteti spune la Aymonieri ce sa le dau de mancare ?
Mentionez ca am cumparat "Spirulina tableta". Am  pus in apa vreo 3 zile cate o tableta dar au ajuns sa se dizolve si sa intre in pietris (si cred ca din aceasta cauza sau si format acei viermisori mici in apa) ca de mancat nu cred ca mancau pestii. De  inca trei zile nu le-am mai dat nimica de mancare. Pot aparea probleme ?
Multumesc anticipat.
Respecte.

10

Re: Inceput.

Salut si bine ai venit Aymonierilor le poti da ca exemplu tablete cu spirulina cum ai spus si tu,Tetra WaferMix,JBL novo tabs etc wink

Re: Inceput.

Multumesc Remus.