21

Re: de la 0

juulic A scris:

fundal negru mat.

   Din ce se poate realiza un fundal negru mat? Hartie, carton?

22

Re: de la 0

imi cer scuze,poate nu m-am exprimat corect,ma refeream la fundal ca si autocolant care deja il are aplicat ,adica doar sa isi schimbe acest autocolant albastru cu unul negru mat,special pentru sticla.inca odata scuze pentru exprimarea gresita.

23

Re: de la 0

Nu m-am referit la nici o exprimare, doar ma gandeam ce conteaza daca este autocolantul (in cazul asta) mat sau nu, oricum dupa ce il aplici vizibila este partea cu adezivul, nu fata autocolantului.

24

Re: de la 0

pai da,dar ,autocolantul lucios este si pe o parte si pe cealalta asa,iar in lumina reflexiile pot apare urat,mai ales daca geamul din spate nu este intotdeauna curat,pe cand cel mat nu are aceasta problema.dar inca odata ,daca nu se ia cel pentru apa,exista posibilitatea ca adezivul sa se albeasca si nici sa nu tina bine.pentru cine cunoaste seria Oracal 951 este perfecta pentru asta

25

Re: de la 0

juulic A scris:

pai da,dar ,autocolantul lucios este si pe o parte si pe cealalta asa,iar in lumina reflexiile pot apare urat,mai ales daca geamul din spate nu este intotdeauna curat,pe cand cel mat nu are aceasta problema.dar inca odata ,daca nu se ia cel pentru apa,exista posibilitatea ca adezivul sa se albeasca si nici sa nu tina bine.pentru cine cunoaste seria Oracal 951 este perfecta pentru asta

Unde se lipeste acest autocolant? In interiorul sau in exteriorul acvariului?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: de la 0

Arata mult mai bine  :sok

27 Editat de juulic (2012-07-06 15:06)

Re: de la 0

Pe exterior,dar aproape ca nu se cunoaste partea pe care este aplicat,privindu-l din fata acvariului.Se face o solutie cu apa si foarte putin pur de vase,cat sa se simta usor alunecos pe degete,se pune intr-un bidonas din acela pentru solutiile de spalat geamurile,apoi se stropeste bine atat sticla cat si partea cu adeziv a autocolantului.Se pozitioneaza pe sticla autocolantul,apoi cu un buletin cu o carpa pusa pe el(sa nu se zgarie autocolantul)se incepe eliminarea apei din mijloc catre exterior(de la mijloc spre stg si dr si tot asa sus si jos).In acest mod va garantez ca nu va ramane nici macar o bula de aer sub autocolant.Auocolantul se lasa astfel o zi ,dupa care se pot indeparta cu ajutorul unui cutter surplusurile ramase pe margini(de preferat cu 0,5-1mm mai inauntru fata de margine(se tine degetul langa varful lamei cutter-ului exact cum fac cu diamantul cei care taie sticla sa mearga drept).Fara a face reclama cuiva,cine doreste relatii despre achizitia oricarui tip de material,pot trimite pe PM date despre fiecare furnizor in parte.Am lucrat cu ei trei ani in productie publicitara.Scuze de romanul de mai sus,sper ca nu v-am plictisit.

28

Re: de la 0

Incearca sa bagi imaginile cu "Adauga imagini" nu cu "Atasamente"

29

Re: de la 0

salut tuturor , revin cu noi imagini , astept pareri nu pot sa spun ca sant multumit de ce a iesit dar sant deschis la sugestii , am schimbat si lumina antre timp 2 osram 15w , 830-865 , rcs undeva la 50-60 , 9 rasbora galaxy si imagini :

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

30

Re: de la 0

daca se pot sterge primele va rog , calitatea lasa de dorit cu scuze , multumesc .

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

31

Re: de la 0

prinde contur frumos...bravo

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!