Subiect: Salutare tuturor!

Numele meu este Eugen. Sunt pasionat de acvaristica (am prins microbul de acum 4 ani si jumatate si nici ca se mai gaseste leac). Sunt pasionat de ciclide africane, dar si americane. Am in jur de 15 acvarii toate populate cu ciclide si ceva pesti de banc.
    Cand sunt in preajma acvariilor nu mai am treaba de nimic (nici de mancare, nici de plimbare si mai nou nici de nevasta  :- , dar lasa ca o pup si ii trece :kiss ), imi place sa petrec ore intregi langa fiecare acvariu "bine populat".
    La indemnul consoartei am inceput de 2-3 luni sa tin si 2 acvarii plantate, momentan cu pesti de banc (ma bate gandul ca unul sa-l tin cu discusi, dar asta mai mult pentru sotie, deoarece mie mi se par niste pesti extrem de statici in comparatie cu africanii mei  :scool ) .
    Imi place sa invat si sa citesc cat de mult pot in timpul liber atat despre acvaristica(din pacate mai mult pe site-uri din strainatate deoarece sunt mult mai bine documentate), dar si despre zoologie in general.
    Visul meu este sa ajung in Africa si sa fac scufundari alaturi de prietenii africani in mediul lor natural  (ma gandesc ca daca ajung, poate chiar nu mai plec de acolo de dragul lor).
    Cam atat despre mine, daca mai sunt pasionati (adica "nebuni" dupa africani in Bucuresti ) mi-ar face o deosebita placere sa ne intalnim si sa povestim experientele noastre.
    Toate cele bune dragi acvaristi, ape limpezi si pesti cat mai sanatosi !

(^) salty issue

2

Re: Salutare tuturor!

Salut Eugen, bine ai venit, ceva poze? Si mie imi plac f mult ciclidele, ma bate gandul sa-mi populeze un acvariu....din pacate lipsa spatiului ma face sa ma gandesc mai bine.

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

Re: Salutare tuturor!

Bine ai venit Eugen!

cichlidzone A scris:

Am in jur de 15 acvarii toate populate cu ciclide si ceva pesti de banc.

   15 acvarii? :omfg Sau te tii de bancuri cu pesti (pesti de banc evident)? lol Poze poze, neaparat :fok

cichlidzone A scris:

Cand sunt in preajma acvariilor nu mai am treaba de nimic (nici de mancare, nici de plimbare si mai nou nici de nevasta  :- , dar lasa ca o pup si ii trece :kiss )

   Sper sa nu-i vina ideea nevestei sa-ti spuna: "Alege: ori eu, ori pestii!" lol

Re: Salutare tuturor!

Salut
Ce americani ai?

Re: Salutare tuturor!

Salutare dragi colegi!

  Se pare ca se misca repede lumea pe forum! Foarte frumos!

Vorbesc foarte serios in legatura cu pestii si acvariile, chiar am 15 (am umplut tot etajul la casa) peste tot numai pesti, inclusiv pe balcon :apl .
   
    Cat despre nevasta nu cred ca ma pune sa aleg deoarece are cateva specii preferate si deci am scapat ^:)^ .
    Am inceput de la un betta in bol si uite asa unu cate unu au aparut.

Am ciclide de Malawi, Tanganyika, Victoria si de rauri, iar americane cichlasoma sajica,cichlasoma meeki si jack dempsey, dar puiuti toti.

   Am sa pun si poze cat de curand. Sa nu va asteptati la decoruri 3d sau biotop deoarece am destul de multi si nu vreau sa le iau din spatiul si asa nu foarte mult.

   O zi buna tuturor!

(^) salty issue

6

Re: Salutare tuturor!

Bine ai venit pe forum-in primul rand...Iar in al doilea...15 acvarii??? :omfg
Omule bun,tu chiar esti curentat rau lol .Dar cu toate astea...tot respectul!
Asta da infectat cu microbul acvaristicii! Noroc ca ai unde sa-i tii.Ideea insa e ca sa le asiguri si un trai decent! Cu toate ca eu m-as numi mai degraba "discusar" am si un acvariu mai mititel asa cu ciclide si sa stii ca daca o sa-mi permit vreodata in viata si ne si sincronizam vin si eu cu tine la "mama lor acasa" sa facem scufundari in habitatul lor natural! Si inca ceva:ideea nu e ce specii de pesti iti plac,ci ideea e ca esti acvarist! Asteptam poze!

Who do you think you are?

Re: Salutare tuturor!

Romeo_S A scris:

Cu toate ca eu m-as numi mai degraba "discusar" am si un acvariu mai mititel asa cu ciclide

   Daca tot te numesti "discusar" ar trebui sa stii ca discusii sunt tot ciclide wink

8 Editat de Technics (2012-07-07 17:58)

Re: Salutare tuturor!

Bine ai venit Eugen  :fok
Astept si eu cu interes poze, mai ales ca de fiecare data cand ne-am intalnit mi-ai povestit cu pasiune de acvariile tale.  tongue

9

Re: Salutare tuturor!

bun venit printre "infectatii" de acvaristica
abia asteptam acele poze sa fim invidiosi

10

Re: Salutare tuturor!

Bine ai venit, Eugen... astept si eu pozele cu interes !