1

Subiect: Diy - Ajutor constructie lampa

Salutare

Doresc sa imi fac o lampa pentru acvariul meu (50x30x30) ca cea din poza.
Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, din ce as putea sa o fac, ceva idei...
Suportul deja il am. In lampa aceasta as dori sa pot pune 2 neoane.
Stiu ca sunt de cumparat, dar doresc sa o fac eu
Multumesc anticipat

Re: Diy - Ajutor constructie lampa

Daca stiam sa ne facem toti (DIY) lampi asa estetice, nu mai aveau vanzare producatorii!
   Incearca la o firma care lucreaza cu profile de aluminiu, macar pentru carcasa.

3 Editat de irukandji (2012-08-14 16:28)

Re: Diy - Ajutor constructie lampa

Depinde ce buget ai alocat pt asa ceva. Aluminiul e scump! In functie de cat de priceput si econom esti, o poti face cu cateva zeci de lei sa arate asa... Avand in vedere ca vrei sa pui neoane, deci nu se va incinge prea tare (tubul are 50-60 grade), poti folosi carton de la un ambalaj de televizor plat smile Nu intamplator zic de acest carton - este dublustratificat , destul de rezistent si are cel putin o suprafata neteda si lucioasa. Deci, materialul de baza e gratis! Il decupezi usor cu foarfeca /cutter. Il prinzi cu capsatorul cu capse de prins colile de hartie. Il colezi pe exterior cu autocolant - imitatie lemn, mat, lucios sau chiar imitatie aluminiu, dupa gust si preferinta. In interior , il colezi cu autocolant imitatie oglinda.
Daca lucrezi cu atentie si prinzi autocolantul cum trebuie cu capse, nici nu se va desface , nici nu vad ce problema ai avea. Cartonul il poti pune in dublu strat. E usor si iti iese super ieftin! Nu stiu cum altfel mai ieftin poti face... Mai e pvc sau policarbonat dar... mai greu de procurat si costa niste bani si astea...
Multi fug de carton din prostie... "cum, dacia la doar 10000? ha, ha, ha". Cam astia sunt oamenii... E doar o sugestie cat se poate de serioasa. Despre instalatie, nu stiu ce gasesti acolo, eu m-as feri de droserele duble, in 50 cm daca am inteles bine, incape neon de 15 watti /45cm  pe aici sunt drosere la vreo 10-11 lei bucata.

p.s. stii cum se fac navomodelele? carton sau furnir (lemn subtire 1mm), in interior coaste pt cresterea rezistentei structurii si a da forma dorita, chair ca in poza atasata mai sus. Daca izolezi si colezi cum trebuie, condensul nu are treaba cu lampa.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

4

Re: Diy - Ajutor constructie lampa

Multumesc pentru idei...
Pana la urma, am inceput fabricarea suportului de neoane din tub pvc de 200mm. Sper sa iasa frumos.
Ca si neoane voi folosi 2x14w 865 sau 1x14w 865 si 1x24w 865 (amandoua avand 55cm. Va iesi suportul cu neoanele afara, dar... asta este. Poate ca pe viitor voi face alt acvariu (asta imi sta in gand), dar dupa ce voi invata mai multe despre acvaristica si voi exersa big_smile
O seara frumoasa

5

Re: Diy - Ajutor constructie lampa

pasi_une id-ul meu de mess (daca mai ai nevoie de ajutor)

6

Re: Diy - Ajutor constructie lampa

Noroc, da am incercat si eu sa fac asa ceva dar nu mi a iest bine dar uite ideee.
Am luat o teava de pvc  de 125 am tait-o pe lungimea ei. Dupa aceea m-am dus de am cumparat un o banda de hartie dubla adeziva  si o folie de aluminiu (incerca sa gasesti folie de aluminiu pt aragaz, este ceva mai groasa)lipesti pe marginea tevilor banda , apoi lipesti cu grija folia. Dupa ce ai lipit folia daca ai neoane t8 vezi ca vei gasii la orice magazin pt instalatii sanitare cleme prindere pvc cam asa arata (http://www.google.ro/imgres?um=1&hl … ,s:0,i:67 ).
Iar ca sa stea fix pe acvariu decupezi 1 cm din adancimea jumatatii de teava. Am facut niste schite si am sa atasez si cateva poze, eu am facut niste reflectoare din aceeas idee numai ca sunt dimensiuni mai mici teava este de 40( milimetri). Ce am uitata sa mentionezi este sa tai teaca de pvc ceva mai mare ca acvariu.
Acesta este ideea mea este ceva ieftin si  chiar functioneza.
O zi buna . Ape limpezi.

Constanta

7

Re: Diy - Ajutor constructie lampa

Este o shita a schitei smile) nu radeti de  ea smile .

Constanta

8

Re: Diy - Ajutor constructie lampa

Multumesc pentru idei.
Pana la urma, am reusit sa fac ceva. Suportii ii am ca cei din foto din primul post. M-am apucat si dintr-un tub de 200mm, a iesit o lampa de 60cm pentru 2-3-4 neoane de 549mm. In ea voi pune 2 neoane T5, unul de 14W si unul de 24W.
Maine incerc sa urc si ceva poze cu lampa realizata. Din pacate nu am facut poze in timpul executiei. Dar inca nu este finalizata, asa ca voi putea sa fac ceva poze si zilele urmatoare.
Mai trebuie vopsita, pusa instalatia electrica si neoanele.

9

Re: Diy - Ajutor constructie lampa

Va salut dragi acvaristi,

Doresc sa-mi fac un acvariu de recif,si fiindca sunt un novice,astept un mare ajutor din partea pasionatilor.

Doru

10

Re: Diy - Ajutor constructie lampa

@aria21, Nu ai postat unde trebuie. Te rog deschide un topic nou la sectiunea corespunzatoare.
Multumim.