Subiect: Putin ajutor - alegere lampi

Salutare tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat , ce sa aleg intre lampi T5 jbl de 39W sau Dennerele T5 -39W. Pentru un acvariu semiplantat sunt suficiente 2x39 w t5 + 1x30w -t8 ?
Va mutumesc

Re: Putin ajutor - alegere lampi

Salut. Cati litri are acvariul si ce dimensiuni?

Re: Putin ajutor - alegere lampi

Salut, scuze.
Este un Juwel de 200 litri avea T8, dar am luat o lampa 2X39w t5.
Am instalatie Co2 completa cu Ph controller si tot.
Acum stau lemnele la inmuiat.

Re: Putin ajutor - alegere lampi

Momentan nu este startat. Sta o buturuga mare la inmuiat.
Am sa fac prezentarea generala cand am sa ii dau drumul.
Dimensiuni 100x40x50

Re: Putin ajutor - alegere lampi

Eu am facut treaba buna cu neone 2x t5 39w + 1x t8 30w dar nu erau ca cele de care vorbesti, erau osram. Bazinul meu are 160 litri (100x40x40).
Cred ca iti vor creste destul de bine plantele mai ales ca ai ph controller, indiferent ca iei jbl sau dennerle. Atunci cand te hotarasti asupra uneia dintre marci sa tii cont de recomandarea facuta de producator cu privire la asocierea dintre doua (sau 3 neoane) ale aceleiasi firme pentru a avea un spectru cat mai bun pentru cresterea plantelor.   
Trebuie avut in vedere ca si ceilalti parametrii ai apei sa fie in limitele admise.
Neoane t5 le pui in partea din fata unde plantele sunt mai marunte in felul asta esti sigur ca primesc lumina suficienta. Probabil unele lucruri le stiai deja, totusi le-am scris...
Succes !

Re: Putin ajutor - alegere lampi

Merci pentru sfaturi,
Am citit destul de mult in aceasta comunitate, dar stiti cum e una e cititul alta e in practica. Cred ca am sa merg pe cele 2 t5 pe dennerele, ma gandeam la special plant si color plus, dar nu stiu ce sa pun pe t8.
Niste sfaturi si pentru linia de fertilizare daca se mai poate???
Am deja Easy Life Pro fito, ce sa mai iau.
Multumesc inca o data, am sa mai deranjez si cu alte intrebari

Re: Putin ajutor - alegere lampi

Multumesc, se poate inchide