Subiect: Ajutor fertilizare

Salut, poate sa imi spuna si mie cineva daca este ok sa folosesc pt fertilizare easylife profito + easyCarbo??
Mentionez ca o sa am si butelie Co2 + ph controller + electrovalva
Sau ce alti fertilizanti sa folosesc??

Va multumesc

2

Re: Ajutor fertilizare

EasyCarbo nu este fertilizant propriu-zis. Este Carbon organic.

Profito este fertilizant micro si se foloseste cu predilectie la schimbul de apa.

Ai nevoie de fertilizant micro zilnic (ferropol24 sau tracemix plus) si fertilizant macro. PPS-Pro (macro) de la Cristi Ionescu este cea mai buna optiune daca nu vrei sa stai cu 4-5 sticlute zilnic sa fertilizezi.

Re: Ajutor fertilizare

Stiu ca are Cristi Ionescu, dar eu sunt in Vienna si nu stiu cand ajung in tara, si vreau sa il startez in 2 saptamani.
Ca substrat am sa merg pe aqua basis plus, plus pietris.
Si pana ajung in tara cred ca am sa merg pe ferropol24 sau tracemix plus, ce alte variante am???

4 Editat de MariusMinu (2012-07-23 11:13)

Re: Ajutor fertilizare

Vad ca vrei sa faci ceva frumos, ai deja ph controller, vrei sa iei substrat fertilizant si avand in vedere ca nu esti in tara pentru moment poti sa cumperi toata linia de fertilizare macro de la easylife (N, P, K) sau echivalent de la jbl, dar au un pret toate astea, depinde daca vrei sau nu o linie profesionala de fertilizanti. Ca sa poti administra separat elementele macro iti trebuie insa teste de apa pentru fiecare element in parte ca alfel e de rau (algeee mad ) Mai cauta poate gasesti ceva de genul PPS-pro ca sunt si acolo acvaristi destui care folosesc asa ceva.
In legatura cu Trace mix daca ai gasit este foarte bun, eu din asta folosesc :fok

5

Re: Ajutor fertilizare

PPS-Pro se vinde si amestecul care se prezinta sub forma de praf ce-l pui intr-o sticla de 1L de apa distilata.

Daca gasesti Tracemix Plus gasesti si PPS-Pro. Amandoua sunt materiale "artizanale".

Re: Ajutor fertilizare

Salut,
Merci inca o data pentru raspunsuri.
Da intradevar vreau sa fac ceva frumos, am strans ceva echipament, mai am problema cu fertilizarea.
Ma tot uit pe aici pe forumuri si nu gasesc nimic de genul pps-pro.
Am gasit azi pe net ceva de la dennerle se numeste V30, este bun asta???
Sau sa merg pe linia de la JBL (feropol 24 + feropol) avand in vedere ca am deja cumparat 10L de Aqua BasisPlus???

Re: Ajutor fertilizare

Scuze de la Dennerle am vrut sa zic A1 Daily NPK.

8

Re: Ajutor fertilizare

De la JBL nu cunosc niciun produs care sa ofere fertilizare macro. Ai in vedere ca macro de la producatorii cunoscuti inseamna NPK. PPS-Pro ofera mai mult de atat.

A1 de la Dennerle este macro.

Re: Ajutor fertilizare

Merci Danielt,
Chiar acum imi bat capul sa gasesc ceva pe aici pe forum-uri.
Ca si sfaturi sa merg pana una alta pe Denerle A1?
Sau ce alte sugestii pt fertilizare totala am?

10

Re: Ajutor fertilizare

Da, incepi cu ce ai la dispozitie. Ideea e sa pui ceva fertilizant decat deloc. Asta daca ai in gand sa cresti plante mai pretentioase sau mai mult de 2-3 tufe de Egeria si Echinodorus smile

Re: Ajutor fertilizare

Multumesc , se poate inchide.