1 Editat de aLLLx (2012-07-25 00:27)

Subiect: ianis_86 negativ

Personaj neserios. Filtrul din anuntul de aici : http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … d-acvariu/ l-am primit cu piese lipsa si in cu totul alta stare decat cea descrisa de vanzator.
Indicat ar fi sa nu incheiati tranzactii la distanta cu el.

2

Re: ianis_86 negativ

ok,sa nu mai deschid alt topic,o sa scriu aici....
tu spunea-i  k lucrezi la posta si k,coletul pe care am sa ti-l trimit o sa coste 3 lei,afla acum k a costat 9 lei,deci eu mi'am luat 'teapa ' cu niste bani,dar am zis ;lasa asa. Ai primit coletul si mi-ai lasat mesaj k lipsesc piese ,desi nu am mentionat k filtrul vine la pachet cu toate accesoriile din fabrica,tu mi le-ai cerut.am zis sa fac un gest frumos si ti le-am trimis,(inca 4 lei laposta) ...daca tu ai nu ai rabdare sa le primesti si zici k ti-am dat teapa si nu le-am trimis,fa si tu un gest si da-i retur colet ,cand il primesti.deci un filtru resun sp 2500 si un incalzitor le-ai luat cu 57 de lei....mai dai si negative si imi lasi mesaje de injoseala...
si eu iti dau NEGATIV ptr k mai tepuit in privinta in privinta la costul transportului...

3

Re: ianis_86 negativ

aLLLx A scris:

Personaj neserios (tepar). Filtrul din anuntul de aici : http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … d-acvariu/ l-am primit cu piese lipsa si in cu totul alta stare decat cea descrisa de vanzator.
Indicat ar fi sa nu incheiati tranzactii la distanta cu el, cred ca fata in fata ii este mai greu sa minta.

Singura mentiune despre filtru este aceea ca s-a vindut, fara sa fi aparut anterior in anunt. As vrea sa stiu ce s-a intimplat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: ianis_86 negativ

ianis_86 A scris:

ok,sa nu mai deschid alt topic,o sa scriu aici....
tu spunea-i  k lucrezi la posta si k,coletul pe care am sa ti-l trimit o sa coste 3 lei,afla acum k a costat 9 lei,deci eu mi'am luat 'teapa ' cu niste bani,dar am zis ;lasa asa. Ai primit coletul si mi-ai lasat mesaj k lipsesc piese ,desi nu am mentionat k filtrul vine la pachet cu toate accesoriile din fabrica,tu mi le-ai cerut.am zis sa fac un gest frumos si ti le-am trimis,(inca 4 lei laposta) ...daca tu ai nu ai rabdare sa le primesti si zici k ti-am dat teapa si nu le-am trimis,fa si tu un gest si da-i retur colet ,cand il primesti.deci un filtru resun sp 2500 si un incalzitor le-ai luat cu 57 de lei....mai dai si negative si imi lasi mesaje de injoseala...
si eu iti dau NEGATIV ptr k mai tepuit in privinta in privinta la costul transportului...

Nu inteleg, la expediere ti s-a spus cit costa aceasta operatiune si puteai sa incluzi suma in totalul de plata ramburs. Daca nu ai facut-o prima data, de ce nu ai facut-o a doua oara, in asa fel incit, sa-ti amortizezi cheltuielile? Primitorul nu face altceva, decit sa plateasca suma inscrisa de expeditor, pe documentul de expediere.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de aLLLx (2012-07-24 16:37)

Re: ianis_86 negativ

ianis_86 A scris:

ok,sa nu mai deschid alt topic,o sa scriu aici....
tu spunea-i  k lucrezi la posta si k,coletul pe care am sa ti-l trimit o sa coste 3 lei,afla acum k a costat 9 lei,deci eu mi'am luat 'teapa ' cu niste bani,dar am zis ;lasa asa. Ai primit coletul si mi-ai lasat mesaj k lipsesc piese ,desi nu am mentionat k filtrul vine la pachet cu toate accesoriile din fabrica,tu mi le-ai cerut.am zis sa fac un gest frumos si ti le-am trimis,(inca 4 lei laposta) ...daca tu ai nu ai rabdare sa le primesti si zici k ti-am dat teapa si nu le-am trimis,fa si tu un gest si da-i retur colet ,cand il primesti.deci un filtru resun sp 2500 si un incalzitor le-ai luat cu 57 de lei....mai dai si negative si imi lasi mesaje de injoseala...
si eu iti dau NEGATIV ptr k mai tepuit in privinta in privinta la costul transportului...

:omfg  :omfg Ca nu era obligatoriu sa trimiti toate acesoriile e una dar sa trimiti filtrul cu piese vitale functionarii lipsa (bucsa de la ax) e cu totul altceva, nu crezi? Din cate imi aduc aminte eu am platit 70 lei ramburs nu 57, poate reusesc sa gasesc buletinul de la colet sa vedem care are dreptate. Nu inteleg de ce ai platit 9 lei pe colet, tariful pentru un colet cu ramburs este 6.79 lei, poate ai dorit sa primesti banii de pe ramburs intr-o zi si ai optat pentru serviciul E-mandat care intradevar este in jur de 9 lei dar asta nu e vina mea, comoditatea se plateste, iar faptul ca tu nu ai luat in calcul transportul iar nu e vina mea, eu am platit rambursul inscris de tine pe mandat, adica 70 lei, din pacate am crezut ca te-ai milostivit sa faci o reducere. 3 lei ar fi costat coletul in cazul in care eu ti-as fi platit in avans produsele (dupa cum ti-am sugerat eu primul, avand din pacate incredere) Cand voi primi coletul voi opri doar bucsa de cauciuc de la ax, restul pieselor le vei avea inapoi, cu ocazia asta poate mai scade din "teapa" pe care ti-am dat-o cu transportul.
Ca sa fie tot tacamul complet atasez si "mesajul de injoseala" trimis de mine, in printscreen sa nu pretinzi ca am modificat eu ceva:

6

Re: ianis_86 negativ

Dl. aLLLx, in debutul acestui subiect, ati facut trimitere la un anunt de vinzare apartinind adversarului dvs. de azi, din care lipseste reperul "filtru". V-am rugat sa-mi explicati de ce. Cei care citesc, poate doresc sa stie, in ce mod a fost prezentat acel filtru, obiectul prezentei dispute.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de aLLLx (2012-07-24 15:24)

Re: ianis_86 negativ

Filtrul respectiv a fost "prezentat" pe privat daca se poate spune asa, defapt nu a pomenit nimic despre faptul ca filtrul ar fi incomplet. Pe mine m-a deranjat faptul ca mi l-a trimis fara bucsa de la ax deci inutilizabil.
In anuntul initial aparea si filtrul si incalzitorul, nu-mi dau seama de ce nu mai apar acum.

Re: ianis_86 negativ

Primul post din acea vanzare a fost modificat pe data de 22 iulie:
"Editat de ianis_86 (22nd Jul 2012 00:06:53)"

9 Editat de aLLLx (2012-07-24 16:10)

Re: ianis_86 negativ

Atasez in continuare mesajele de pe privat primite de la @ianis_86, urmariti ordinea cronologica, va veti da seama cine are dreptate sa fie indignat:

10

Re: ianis_86 negativ

Sint convins ca, daca ambii protagonisti dau dovada de maturitate si intelepciune, aceasta problema se poate rezolva cu usurinta: expedierea pieselor care lipsesc si reglarea conturilor tranzactiei din punct de vedere valoric.
   Am mai spus cu alte ocazii asemanatoare, ar fi foarte bine daca s-ar recurge la publicarea unor astfel de situatii, numai atunci cind s-a facut tot posibilul pentru rezolvarea pe cale amiabila si demersurile nu au avut succes. In acest caz, vreuna din parti a refuzat sa colaboreze, pentru stingerea conflictului?
   In orice caz, vinzatorul a dovedit neseriozitate si lipsa de respect, din moment ce a trimis un ansamblu, fara piese esentiale pentru functionarea acestuia, la care se adauga piese care intrau in dotarea ansamblului, fara a fi esentiale. Intentionat sau din greseala, vina ii apartine si trebuie sa si-o asume si s-o rezolve!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: ianis_86 negativ

aLLLx A scris:

Atasez in continuare mesajele de pe privat primite de la @ianis_86, urmariti ordinea cronologica, va veti da seama cine are dreptate sa fie indignat:

   Nu mi se pare o situatie de o asemenea gravitate, incit sa fie justificata violarea principiului de "Private Mesage". Ce ar trebuit sa fac eu, care primesc zeci de mesaje jignitoare si pline de injurii si cuvinte de nereprodus, din partea unor useri nemultumiti de felul in care imi exercit prerogativele de administrator? Sa le public? Poate ca da, poate ca nu, sigur este faptul ca "privat" trebuie sa ramina privat, in situatii care nu ating o gravitate majora.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de aLLLx (2012-07-25 00:42)

Re: ianis_86 negativ

Cred ca s-a ajuns prea departe si as vrea sa pun punct. Nu vreau sa se faca atata caz pentru un "rahat" de bucsa de cauciuc pe care o poti confectiona in 5 secunde dintr-un furtunas pe care-l gaseti la orice magazin de piese auto. Din cate am inteles eu insa, rubrica "Feed-back tranzactii" se folosete pentru a posta impresii referitoare la userii care incheie tranzactii pentru ca ceilalti colegi de forum sa stie cu cine ar trebui sau nu ar trebui sa faca vreo "afacere". Pe de alta parte eu consider ca tmp de o saptamana am facut toate demersurile civilizate pentru rezolvarea amiabila a neintelegerii, din pacate corespondentul meu a ales sa ma "abureasca", iar cand s-a plictisit "m-a luat de urechi si m-a scos pe usa afara cu un sut in fund". Daca s-ar fi scuzat de la inceput si ar fi recunoscut cinstit ca a pierdut sau mai stiu eu ce a facut cu piesele de la filtru ar fi fost de ajuns pentru mine. Din nefericire insa, el a ales sa trimita un raspuns de mironosita neprihanita la feed-back-ul meu, in loc sa-si recunoasca gresala.
In fine, pentru a nu viola principiile acestui forum, rog un administrator sa stearga atash-urile cu PM-urile din postul #9, eu voi edita la randul meu postarile mai contondente, scrise sub imperiul nervilor.

13

Re: ianis_86 negativ

Indiferent de consideratiile colegului aLLLx, asteptam reactia lui ianis_86, asteptam sa ne comunice ce masuri a intreprins pentru rezolvarea problemei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!